قاضی خطاب به ۱۹ متهم به توزیع‌ غیر قانونی ارز: دل دشمن را شاد کردید
قاضی خطاب به ۱۹ متهم به توزیع‌ غیر قانونی ارز: دل دشمن را شاد کردید

رییس شعبه دودادگاه ویژه رسیدگی به پرونده‌های اخلالگران در نظام اقتصادی خطاب به ۱۹ متهم به توزیع‌ غیر قانونی ارز گفت: این کار شما اولا به مردم لطمه وارد می‌کند و ثانیا دشمن را شاد کرده است. به گزارش قلم پرس به نقل از ایسنا حجت‌الاسلام احمد زرگر در آغاز اولین جلسه دادگاه ۱۹ متهم […]

رییس شعبه دودادگاه ویژه رسیدگی به پرونده‌های اخلالگران در نظام اقتصادی خطاب به ۱۹ متهم به توزیع‌ غیر قانونی ارز گفت: این کار شما اولا به مردم لطمه وارد می‌کند و ثانیا دشمن را شاد کرده است.

به گزارش قلم پرس به نقل از ایسنا حجت‌الاسلام احمد زرگر در آغاز اولین جلسه دادگاه ۱۹ متهم به توزیع غیرقانونی ارز که صبح امروز در شعبه دوم دادگاه ویژه رسیدگی به اتهامات اخلالگران در نظام اقتصادی برگزار شد، اظهار کرد: این جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات ۱۹ تن از متهمین اخلال در نظام اقتصادی است و امروز ما در ارتباط با عزیزانی که در رابطه با توزیع غیرمجاز ارز با شگردهایی که شما بهتر از من می‌دانید فعالیت داشتند تشکیل شده است.

وی افزود: تعداد متهمین ۱۹ نفر است و ارزش ریالی فعالیتی که باعث شده نظام ارزی کشور لطمه وارد شود بر اساس آمار دقیق پرونده‌ها ۲۵۰۰ میلیارد تومان است یعنی هر کدام از شما خبر نداشتید دیگرانی هم هستند و این مجموعه ۲۵۰۰ میلیارد تومان ارز که می‌توانست برای برای آذوقه و معیشت مردم خرج شود را برای آدم‌هایی که برایشان کار می‌کردید خرج کردید.

وی افزود: این حرکت شما اولا به مردم لطمه وارد می‌کند و ثانیا دشمن را شاد کرده است.

در ادامه حسینی نماینده دادستان با حضور در جایگاه به قرائت کیفرخواست پرداخت.

او اتهام این افراد را شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خرید و فروش غیرقانونی دلار به صورت صوری و با استفاده از کارت‌های ملی اشخاص مختلف ذکر کرد و گفت: لازم می‌دانم توضیح دهم که پرونده نسبت‌ به برخی متهمان که عمدتا شامل صرافی‌هایی است که با آنها همکار داشتند در دادسرا مفتوح است و تحقیقات در این رابطه ادامه دارد.

نماینده دادستان در ادامه اظهار کرد: همانطور که استحضار دارید نوسانات ارز تاثیر منفی بر اقتصاد کشور داشته اگرچه اعمال تحریم‌های خارجی ناشی از تبلیغات سوء جریان‌های خارجی نیز تاثیر گذار بوده که این مساله از ابتدای انقلاب وجود داشته است.

وی گفت: این مداخله با استفاده از کارت‌های ملی و با همکاری برخی صرافی‌ها انجام شده و موجب شد تا ارز به دست مصرف‌کننده واقعی آن نرسد و مسافرت‌های ضروری افراد به خارج از کشور صورت نگیرد.

وی اظهار کرد: فعالیت مجرمانه‌ای که این دست از متهمان به منظور دستیابی به سود کلان انجام داده‌اند باعث شده که به ارز به عنوان کالای سودآور نگاه شود و این امر موجب اخلال در نظام پولی کشور شود.

حسینی در ادامه اسامی و مشخصات متهمان و میزان ارزی که خریداری کرده بودند را به شرح زیر قرائت کرد:

۱-علی صدفی که در تاریخ ۱ مرداد ۹۷  بازداشت شده ومتولد ۱۳۴۶ است. متهم به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خریدو فروش غیرقانونی ۵۰ میلیون دلار به صورت صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد است.

۲- علیرضا حسن‌زاده بازداشت از تاریخ ۳ مرداد ۹۷ متولد ۱۳۷۰ اهل ساری ساکن تهران فاقد سابقه متاهل و دیپلم متهم است به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خرید و فروش غیرقانونی ۵۰ میلیون دلار به صورت صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد.

۳- علیرضا لوئینی بازداشت ۱۰ مرداد ۹۷ متولد ۱۳۴۸ اهل تهران متاهل لیسانس فاقد سابقه متهم است به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خریدو فروش غیرقانونی ۲۲ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار به صورت صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد.

۴- علی راستگوی کواکی بازداشت ۸ مرداد ۹۷ متولد ۱۳۵۳ اهل و ساکن تهران دیپلم متاهل متهم است به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خریدو فروش غیرقانونی ۱۷ میلیون دلار به صورت صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد.

۵- نوید فرشید ترکمانی متولد ۱۳۷۱ اهل و ساکن تهران متاهل کارشناسی فاقد سابقه متهم است به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خریدو فروش غیرقانونی ۱۵ میلیون دلار به صورت صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد.

۶- علیرضا پرونده بازداشت ۸ مرداد ۹۷ متولد ۱۳۵۴ اهل و ساکن تهران متاهل دیپلم، فاقد سابقه متهم است به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خریدو فروش غیرقانونی ۱۵میلیون دلار به صورت صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد.

۷- مجتبی نوروزی بازداشت ۲ مرداد ۹۷ متولد ۱۳۷۰ اهل و ساکن تهران مجرد دیپلم فاقد سابقه کیفری متهم است به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خریدو فروش غیرقانونی ۱۱ میلیون دلار به صورت صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد.

۸-نوید زهره‌وند بازداشت از تاریخ ۷ مرداد ۹۷ متولد ۱۳۷۰ اهل و ساکن تهران مجرد کارشناسی فاقد سابقه کیفری متهم است به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خریدو فروش غیرقانونی ۱۰ میلیون دلار به صورت صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد.

۹- محمد هاشمی بازداشت از ۱۰ مرداد ۹۷ متولد ۱۳۵۰ دیپلم فاقد سابقه کیفری متهم است به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خریدو فروش غیرقانونی ۱۰میلیون دلار به صورت صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد.

۱۰- رحمت میرزایی آزاد با قرار وثیقه لیسانس متاهل فاقد سابقه متهم است به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خریدو فروش غیرقانونی ۸ میلیون و ۵۱۶ هزار دلار به صورت صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد.

۱۱-  محمد احمدی بازداشت از تاریخ ۱۰ مرداد ۹۷ متاهل فاقد سابقه متهم است به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خریدو فروش غیرقانونی ۸ میلیون دلار به صورت صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد.

۱۲- حمید خسروی بازداشت از تاریخ ۱۰ مرداد ۹۷ اهل بروجرد ساکن تهران فاقد سابقه متهم است به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خریدو فروش غیرقانونی ۷ میلیون و۲۲۹ هزار دلار به صورت صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد.

۱۳- محمد کاظمی متاهل فوق دیپلم فاقد سابقه متولد ۱۳۵۱ متهم است به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خریدو فروش غیرقانونی یک میلیون و ۹۰۰ هزار دلار به صورت صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد.

۱۴- مهدی علیپور بازداشت ۸ مرداد ۹۷ متولد ۱۳۶۹ اهل و ساکن تهران فوق دیپلم متهم است به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خریدو فروش غیرقانونی ۴ میلیون و ۶۷۰ هزار دلار به صورت صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد.

۱۵- سعید کاظمی بازداشت در تاریخ ۸ مرداد ۹۷ متولد ۱۳۶۵ اهل هشترود ساکن تهران متاهل دیپلم متهم است به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خریدو فروش غیرقانونی ۵ میلیون و ۵۹۳هزار دلار به صورت صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد.

۱۶- شاهین بنی‌جمالی بازداشت ۹ مرداد ۹۷ متولد ۱۳۶۶ اهل و ساکن تهران فاقد سابقه کیفری دیپلم مجرد متهم است به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خریدو فروش غیرقانونی ۴ میلیون و ۸۲۹ هزار دلار و بیش از یک میلیون یورو به صورت صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد.

۱۷- غلامرضا حقیقت‌پژوه بازداشت ۱ مرداد ۹۷ متولد ۱۳۴۴ اهل و ساکن تهران دیپلم مجرد فاقد سابقه متهم است به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خریدو فروش غیرقانونی ۴میلیون و ۵۰۰ هزار دلار به صورت صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد.

۱۸- احمد طاهری بازداشت ۱۰ مرداد ۹۷ متولد ۱۳۶۹ اهل دامغان ساکن تهران متاهل فوق دیپلم فاقد سابقه متهم است به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خریدو فروش غیرقانونی ۴ میلیون و ۴۴۴ هزار دلار به صورت صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد.

۱۹- نریمان آرزومند بازداشت از تاریخ ۷ مرداد ۹۷ متولد ۱۳۷۰ اهل و ساکن تهران مجرد فوق دیپلم متهم است به شرکت در اخلال در نظام ارزی کشور به صورت عمده از طریق خریدو فروش غیرقانونی ۳ میلیون دلار به صورت صوری و سوء استفاده از کارت‌های ملی اشخاص متعدد.

پس از پایان قرائت کیفرخواست، قاضی دادگاه ختم جلسه را اعلام کرد و گفت: ان‌شاءالله به تدریج از هفته آینده عزیزان با حضور وکلا دعوت می‌شوند و به پرونده تک تک متهمین رسیدگی خواهد شد.