خبرگزاری میزان – با حضور رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه و جمعی از علما اهل تسنن از جمله امام جمعه کرمانشاه در امور اهل تسنن، شعبه‌ای از ستاد مصلحین دادگستری کرمانشاه در مسجد شافعی به منظور حل اختلافات میان مردم افتتاح شد. توسلی زاده با اشاره به نگاه و نظر شرع و عرف به مقوله […]

خبرگزاری میزان – با حضور رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه و جمعی از علما اهل تسنن از جمله امام جمعه کرمانشاه در امور اهل تسنن، شعبه‌ای از ستاد مصلحین دادگستری کرمانشاه در مسجد شافعی به منظور حل اختلافات میان مردم افتتاح شد.

توسلی زاده با اشاره به نگاه و نظر شرع و عرف به مقوله مصالحه بین مردم و بهره گیری از روایات و اشاره به حدیثی از پیامبر (ص) که می‌فرمایند صدقه زبان وساطت کردن در رفع حوائج مردم و تلاش برای خاموش کردن فتنه و یا صلح و آشتی بین دیگران است؛ بنابراین این شیوه می‌تواند به عنوان یکی از تاکیدات دینی مورد توجه قرارگیرد.

وی ادامه داد: بر کسی پوشیده نیست ایجاد سازش میان دو طرف دعوا چه آثار ماندگاری می‌تواند در زندگی داشته باشد و فرد مصلح نیز همواره مورد احترام مردم بوده است.

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به کارکرد دستگاه قضائی در گذشته که همان مجازات بوده است تاکید کرد: بر آنیم صدور حکم و مجازات را برای جرائم مهم قرار دهیم و از ظرفیت صلح و سازش با تمام توان استفاده کنیم و در این راه مصمم هستیم از ظرفیت تمامی آحاد مردم برای این موضوع مهم و در عین حال ارزشمند بهره گیریم.

توسلی زاده تاکید کرد: معتقدیم ۲ میلیون جمعیت استان کرمانشاه باید در امر سازش پیش قدم شوند و به جایی برسیم هیچ پرونده‌ای در مسائل خرد و کم اهمیت در دادگستری تشکیل نشود.

وی یادآور شد: بنا به فرمایش مقام معظم رهبری که وظیفه داریم زندگی را برای مردم آسان کنیم اعتقاد داریم کوتاهترین راه برای آسان کردن زندگی مردم این است که اختلافی وجود نداشته باشد و مردم در مودت و دوستی و در کنار هم زندگی کنند.

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه خاطر نشان ساخت: اختلاف، هزینه‌های زیادی اعم از مادی، معنوی، اخلاقی، اجتماعی و … بر مردم تحمیل می‌کند و ذهنیت افراد را نسبت به هم تغییر می‌دهد؛ بنابراین باید از بروز اختلاف جلوگیری کنیم و اگر اختلافی ایجاد شد خارج از دادگستری و با استفاده از ظرفیت بزرگان و معتمدین و در مکانی همانند مسجد آن را به سازش بکشانیم. صدور حکم ریشه اختلاف را از بین نمی‌برد و گاهی کینه را افزایش می‌دهد.

توسلی زاده اضافه کرد: جایی که مسجد هست کلانتری باید بیکار باشد و حتی وجود نداشته باشد. این مقوله در زمان پیامبر هم وجود داشته است که تمامی اختلافات در مساجد حل و فصل می‌شد.

رئیس کل دادگستری در ادامه با اشاره به افتتاح شعبه‌ای از ستاد مصلحین در مسجد شافعی اهل تسنن کرمانشاه و استمداد از علما و روحانیون اضافه کرد: این ستاد از ابداعات دادگستری استان کرمانشاه است و تاکنون توانسته است حدود ۳۰ هزار پرونده را به سازش بکشاند. همیشه تاکید و توجه ما هم همین بوده است که اختلافات را خارج از دادگستری به سازش بکشانیم.

انتهای پیام/