به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در جریان سفر امروز خود به جمهوری آذربایجان امشب وارد باکو شد و در جمع خبرنگاران با اشاره به هدف خود از این سفر اظهار کرد: توسعه تبادلات تجاری و ترانزیت از اهداف اصلی این سفر به شمار می‌آید. وی در ادامه با […]

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در جریان سفر امروز خود به جمهوری آذربایجان امشب وارد باکو شد و در جمع خبرنگاران با اشاره به هدف خود از این سفر اظهار کرد: توسعه تبادلات تجاری و ترانزیت از اهداف اصلی این سفر به شمار می‌آید.

وی در ادامه با اشاره به مذاکرات وزیر امور خارجه ایران با رئیس جمهور آذربایجان برای پیگیری کریدور آذربایجان که بخشی از آن از ایران عبور می‌کند، گفت: در همین راستا امروز در امتداد رود ارس مسیری طولانی را به اتفاق هیات آذربایجانی مورد بازدید قرار دادیم.

اسلامی تصریح کرد: در این زمینه با توجه به زیرساخت‌های موجود که استعداد توسعه دارند، مهم اتصال دو بخش نخجوان و آذربایجان از یک سمت و از سوی دیگر احیا کردن راه‌آهن تبریز – نخجوان به ایروان و تفلیس همچنین نخجوان به ترکیه است که از برنامه‌های با اهمیت محوری بوده که در دست اقدام قرار دارد.

این عضو کابینه دولت دوازدهم یادآور شد: این کریدورها با توجه به اینکه هم شرقی و غربی و هم شمالی و جنوبی است برای ایران بابت توسعه تبادلات مهم بوده و می‌تواند نقش با اهمیتی را برعهده بگیرد.

اسلامی تصریح کرد: در ادامه توافقات انجام گرفته با سفر به باکو جلساتی و ملاقات‌هایی خواهیم داشت که یکی از آنها در مورد پل آستاراچای است که پیش از آن گفت‌وگوهای زیادی در مورد آن انجام گرفت، متن تفاهم‌نامه آماده شده و فردا امضا و مبادله خواهد شد.

وی افزود: با یک زمان‌بندی مشخص با این پل اتوبان باکو – آستارا به کمربندی آستارا – اردبیل متصل می‌شود و آنجا هم یک پایانه جدید اتومبیل به موازات پایانه ریلی خواهیم داشت که در دست ساخت است.

اسلامی در پایان تصریح کرد: این دو مسیر و این دو کریدور ریلی و جاده‌ای در کنار هم می‌توانند یک فرصت متفاوت را برای افزایش تبادلات تجاری و رفت و آمدهای مرزی بین دو کشور فراهم کند.

انتهای پیام/۶۰۰۰۱/س/ر