رییس سازمان زندان‌ها: مراقبت از خانواده زندانی بر عهده نظام است
رییس سازمان زندان‌ها: مراقبت از خانواده زندانی بر عهده نظام است

خبرگزاری میزان – طبق گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور؛ محمدمهدی حاج محمدی در حاشیه سفر به استان لرستان با نمایندگان گروه‌های جهادی دیدار وگفتگو کرد. وی دیدار با نمایندگان گروه‌های جهادی و مردمی استان لرستان با اشاره به تشکیل قرارگاه شهید لاجوردی با هدف ساماندهی و توسعه فعالیت […]

خبرگزاری میزان – طبق گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور؛ محمدمهدی حاج محمدی در حاشیه سفر به استان لرستان با نمایندگان گروه‌های جهادی دیدار وگفتگو کرد.

وی دیدار با نمایندگان گروه‌های جهادی و مردمی استان لرستان با اشاره به تشکیل قرارگاه شهید لاجوردی با هدف ساماندهی و توسعه فعالیت گروه‌های جهادی گفت: شورای مرکزی به ریاست مدیرکل زندان‌های استان، فعالیت‌های قرارگاه در سطح استان را مدیریت می‌کند.

رییس سازمان زندان‌ها با اشاره به ضرورت حضور گروه‌های جهادی در زندان‌ها گفت: ما هنوز از نگاه متعالی حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری «مدظله العالی» در خصوص زندانبانی در نظام اسلامی و جایگاه تربیتی زندان فاصله داریم و برای اینکه این آرمان و نگاه محقق شود به همت گروه‌های جهادی نیاز داریم.

وی ادامه داد: امروزه ضدانقلاب برای ضربه زدن به نظام از هر فرصتی برای جوسازی و دروغ پراکنی و سیاه نمایی استفاده می‌کند از این رو گروه‌های جهادی که نسبت به نظام و انقلاب و مردم غیرت و تعصب دارند می‌توانند با انجام فعالیت‌های مورد نظر این بهانه را از دشمن بگیرند.

حاج محمدی بیان داشت: کار شما در زندان در دو بخش، کمک به زندانیان برای بازگشت به زندگی سالم و کمک به خانواده زندانیان برای پیشگیری از توسعه چرخه جرم در جامعه، خلاصه می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: در خصوص مددجویان در نظر داشته باشید که این عزیزان انسان‌های آسیب و محتاج کمک ما هستند.

عضو شورای عالی قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع خانواده زندانیان نیز پرداخت و گفت: این درست است که باید با مجرم برخورد شود، اما خانواده وی نباید دچارآسیب شود و مراقبت از خانواده زندانی بر عهده نظام است.

وی گفت: حتی اگر زندانی را در بهترین شرایط تربیتی قرار دهیم، اما از خانواده وی که در معرض انواع آسیب‌ها هستند مراقبت نکنیم، نمی‌توانیم در تحقق اهداف اصلاحی و تربیتی موفق باشیم.

وی تصریح کرد: مراقبت از خانواده زندانی نه تنها او را در پذیرفتن برنامه‌های اصلاحی و تربیتی یاری و چرخه اصلاح و تربیت را کامل می‌کند بلکه این تصویر مثبت از نظام را هم در ذهن زندانی ایجاد می‌کند که هرچند من بخاطر جرم باید در زندان باشم، اما افرادی هستند که مراقب خانواده من هستند.

حاج محمدی با بیان اینکه کار فرهنگی در زندان‌ها باید عمق داشته باشد افزود: به هیچ وجه به دنبال کار‌های سطحی و نمایشی نیستیم چرا که اعتقاد داریم اگر کار فرهنگی عمیق نباشد تاثیر آن نیز در فرآیند اصلاح و تربیت ماندگار نخواهد بود.

رییس سازمان زندان‌ها با اشاره به صدور دستور العمل مشارکت نهاد‌های مردمی همکار که توسط رییس قوه قضاییه در اسفند ماه ۹۸ صادر شد گفت: این دستورالعمل فرصتی است برای افراد دغدغه‌مند تا برای رفع کاستی‌ها وارد میدان عمل شوند.

حاج محمدی با بیان اینکه در همین فرصت حضور در زندان ها، تاثیر شهدا را در بازگشت افراد دیده ایم گفت: همانگونه که مقام معظم رهبری فرموده اند که شهدا ستارگانی هستند که می‌توان با آن‌ها راه را پیدا کرد در میان زندانیان نیز این عشق و علاقه نسبت به شهدا وجود دارد و این یک ظرفیت خوب برای دستگیری از زندانیان است.

رییس سازمان زندان‌ها فرصت کار و فعالیت گروه‌های جهادی در زندان‌ها را متنوع خواند و گفت: حوزه بهداشت و درمان، مراقبت از خانواده زندانیان، مددکاری، کمک به آزادی زندانیان، ارائه مشاوره‌های حقوقی و قضایی به زندانیان و خانواده‌های آنان از جمله این حوزه‌ها و فرصت هاست.

شایان ذکر است پس از سخنان رییس سازمان زندان ها؛ تعدادی از نمایندگان گروه‌های جهادی به طرح پرسش ها، دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند.

انتهای پیام/