روزنامه صهیونیستی: ترکیه آماده تبادل سفیر با تل‌آویو است
روزنامه صهیونیستی: ترکیه آماده تبادل سفیر با تل‌آویو است

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، روزنامه عبری‌زبان «اسرائیل هیوم»، امروز (سه‌شنبه)، به نقل از یک مقام ترکیه از آمادگی آنکارا برای تبادل سفیر با تل‌آویو خبر داد. مطابق با این گزارش، مقام یادشده گفته است که ترکیه آماده بازگردانی سفیر خود به فلسطین اشغالی است به شرط آنکه گام مشابهی از طرف مقابل برداشته […]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، روزنامه عبری‌زبان «اسرائیل هیوم»، امروز (سه‌شنبه)، به نقل از یک مقام ترکیه از آمادگی آنکارا برای تبادل سفیر با تل‌آویو خبر داد.

مطابق با این گزارش، مقام یادشده گفته است که ترکیه آماده بازگردانی سفیر خود به فلسطین اشغالی است به شرط آنکه گام مشابهی از طرف مقابل برداشته شود.

اسرائیل هیوم در بخش دیگری از گزارش خود اشاره کرد که موضوع  جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) همچنان اصلی‌ترین مسئله مورد اختلاف دو طرف است.

این گزارش در حالی منتشر شده است که منابع صهیونیستی، در اواخر سال گذشته، اخباری را درباره از سر گرفته شدن روابط اطلاعاتی میان تل‌آویو و آنکارا فاش کردند که درست چند روز پس از انتشار این اخبار، رئیس‌جمهور ترکیه ضمن تایید تداوم تماس‌های اطلاعاتی آنکارا با رژیم صهیونیستی، ابراز امیدواری کرد که روابط آنکارا و تل‌آویو بهبود پیدا کند.

پیش از این، روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارانوت» گزارش داده بود که تل‌آویو برای بازگشت روابط با ترکیه شروط زیادی گذاشته؛ اما بارزترین این شروط تعهد آنکارا به بستن دفتر جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در استانبول و متوقف کردن فعالیت اسرای آزاد شده مرتبط با گردان‌های «القسام» شاخه نظامی حماس بوده که این موضوع باعث سرخوردگی ترکیه شده است.

از سوی دیگر، بهمن‌ ماه گذشته، وزارت خارجه رژیم صهیونیستی در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که «ایریت لیلیان» کارشناس امور ترکیه را به عنوان مسئول سفارت خود در آنکارا تعیین کرده است.

 رژیم صهیونیستی از سال ۲۰۱۸ تاکنون به علت اختلاف با آنکارا بر سر مسئله فلسطین سفیری در ترکیه ندارد. علی‌رغم آنکه  دو طرف سفرای خود را در سال ۲۰۱۸ اخراج کرده‌اند، با این حال، روابط تجاری میان دو طرف از آن زمان تا امروز هیچگاه قطع نشده است.

انتهای پیام/ص