روایت مددجویی که نور قرآن افق روشنی برای او ترسیم کرد/ حجت الاسلام والمسلمین محقق: درک مفاهیم قرآنی هدف نهایی سازمان زندان‌ها برای آموزش قرآن به مددجویان است
روایت مددجویی که نور قرآن افق روشنی برای او ترسیم کرد/ حجت الاسلام والمسلمین محقق: درک مفاهیم قرآنی هدف نهایی سازمان زندان‌ها برای آموزش قرآن به مددجویان است

گفت‌وگوی مشروح میزان با روحانی مستقر در زندان رجایی شهر| خبرگزاری میزان – کلاس‌های حفظ و روخوانی قرآن با هدف اصلاح و بازپروری زندانیان و آشنایی با آموزه‌های دینی در زندان‌های سراسر کشور برگزار می‌شود تا زندانیان با نور این کتاب آسمانی، دلشان روشن شود.  برای آشنایی با نحوه آموزش قرآن به مددجویان به زندان […]

گفت‌وگوی مشروح میزان با روحانی مستقر در زندان رجایی شهر|

خبرگزاری میزان – کلاس‌های حفظ و روخوانی قرآن با هدف اصلاح و بازپروری زندانیان و آشنایی با آموزه‌های دینی در زندان‌های سراسر کشور برگزار می‌شود تا زندانیان با نور این کتاب آسمانی، دلشان روشن شود. 

برای آشنایی با نحوه آموزش قرآن به مددجویان به زندان رحایی شهر رفتیم؛ در نمازخانه زندان مددجویان زیادی بودند که برای حفظ، ترتیل و روخوانی قران کریم گرداگرد روحانی مستقر در زندان نشسته بودند.

حجت الاسلام والمسلمین محقق با شور و شوق فراوان در حال آموزش به مددجویان داوطلب برای آموزش قرآن بود، آثار خستگی در چهره اش نیست، هرچه دیده می‌شود اشتیاق و انگیزه برای اصلاح مددجویان است.

بنا به گفته خودش هربار که مددجویی به دنبال حفظ و یادگیری قرآن است اشتیاق وی نیز برای آموزش به آن‌ها بیشتر و بیشتر می‌شود.

به سراغش می‌روم و از او می‌خواهم بعد از اتمام کلاس هایش درباره آموزش قرآن به مددجویان چند دقیقه‌ای با ما به گفتگو بنشیند.

حجت الاسلام محقق روحانی مستقر در زندان درباره نحوه فعالیت خود در زندان می‌گوید: تمام مددجویانی که وارد اندرزگاه می‌شوند مددجویانی راغبی هستند که هرروز به تمایل خودشان در کلاس‌های قرآنی شرکت کنند.

وی ادامه داد: برنامه‌های مجموعه دارالقرآن از ساعت ۸ صبح آغاز می‌شود و زمانی که مددجویان می‌توانند دوره مقدماتی، تحویل، روخوانی را بگذرانند معین و مشخص است.

برگزاری کلاس‌های حفظ، روخوانی، روانخوانی و تفسیر قرآن در زندان رجایی شهر تهران

حجت الاسلام والمسلمین محقق افزود: کلاس حفاظ مربوط به مددجویانی است که از یک جز یا بیشتر کار کردند و بعد از آن کلاس روخوانی و روانخوانی است دراین میان یک کلاس تفسیر قرآن نیز برگزار می‌کنیم.

روحانی مستقر در زندان رجایی شهر با اشاره به برگزاری کلاس برای مددجویان بی سواد، گفت: یک کلاس برای بی سوادان که متاسفانه به هر دلیلی نتوانستند مدرسه بروند برگزار می‌شود که همانند نهضت سوادآموزی است و آموزش آن را از الفبا شروع می‌کنیم همچنین کلاس تواشیح نیز هرروز به طور منظم برگزار می‌شود.

وی ضمن تاکید بر ضرورت درک مفاهیم قرآنی توسط مددجویان، تصریح کرد: از نگاه‌های مهمی که ما دراالقرآن داریم درک مفاهیم قرآنی توسط مددجویان است بدان معنا که در وهله اول تلاش می‌کنیم مددجویان با روخوانی آشنا شوند که البته این هدف اصلی ما نیست.

درک مفاهیم قرآنی هدف نهایی ما برای آموزش قرآن به مددجویان است

حجت الاسلام والمسلمین محقق با بیان اینکه فهم مفاهیم قرآنی برای ما بسیار حائز اهمیت است، گفت: حتی حفظ قرآن نیز هدف غایی و نهایی ما نیست بلکه ما به دنبال فهم معارف قرآنی توسط مددجویان هستیم که این موضوع برای ما بسیار اهمیت دارد.

روحانی مستقر در زندان رجایی شهر با اشاره به آثار حفظ و درک قرآن کریم توسط مددجویان یادآور شد: مددجویی که به دلیل جرم خود، متاع ناچیزی را به دست آورد همین که نسبت به اشتباهش آگاه شود و از راهش بازگردد کافی است.

کیف قاپی که به نماز شب پناه آورده است

وی ضمن بیان خاطره‌ای از فعالیت مددجویان برای یادگیری قرآن افزود: من مددجویانی را دیدم که به خاطر کیف قاپی به زندان آمدند، اما بعد منوجه شدم که وی اهل نماز شب شده و این برای ما خیلی مهم است.

حجت الاسلام والمسلمین محقق ادامه داد: من مددجویی داشتم که هیچ علاقه‌ای به دین نداشت. اما همان شخص به دارالقرآن آمد و اهل قرآن و نماز شد و فهمید که راهی که رفته اشتباه بوده و در گذشته افق تاریکی به همراه داشته است.

روحانی مستقر در زندان رجایی شهر تاکید کرد: ذهنیتی که مددجو نسبت به زندگی داشته و حال این ذهنیت رفع شده برای ما مهم بوده و مایه مسرت ما است.

وی با اشاره به استقبال مددجویان از برگزاری کلاس‌های قرآن افزود: ما به فراخور حال مددجویان کلاس برگزار می‌کنیم بدان معنا که یکسری سنشان بالا است و سعی می‌کنیم کلاسشان با اول صبح فاصله داشته باشد که البته استقبال هم بسیار خوب است تاجایی که گاهی وقتی کلاس تعطیل می‌شود، برخی شاکی هستند که چرا کلاس تعطیل شده است.

نگاهمان در دارالقرآن تربیتی و آموزشی است

روحانی مستقر در زندان رجایی شهر تاکید کرد: سعی ما بر آن است که کلاس یک طرفه نباشد یعنی تنها استاد صحبت کند و مددجو بشنود بلکه سعی داریم که کلاس‌ها دو طرفه باشد یعنی از مددجویان هم استفاده کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین محقق تاکید کرد: یکسری از مربیان ما در دارالقرآن خود مددجویان هستند که آموزش‌ها را به درستی یاد گرفته و حفظ کرده و درحال حاضر خود مربی تعدادی از حفاظ هستند؛ نگاهمان نگاه پلیسی نیست بلکه نگاهمان تربیتی و آموزشی است.

وی تاکید کرد: ما کاری به جرم مددجو نداریم برای من مهم این است که بتواند از فضای آموزشی کلاس استفاده کرده و یک راه روشنی را برای خود پیدا کند و زندگی اش زندگی آینده دار و سعادتمندی باشد چراکه این برای ما بسیار مهم است.

شکوفه حیدر

انتهای پیام/