دیدار تحریک‌آمیز بلینکن با زلنسکی پس از کاهش تنش مرزی اوکراین و روسیه
دیدار تحریک‌آمیز بلینکن با زلنسکی پس از کاهش تنش مرزی اوکراین و روسیه

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه با «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین در کی‌یف دیدار کرد. زلنسکی در نشست خبری با بلینکن گفت، از «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا دعوت کرده تا در سال جاری میلادی و در سالگرد استقلال اوکراین به این کشور سفر کند. بلینکن […]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه با «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین در کی‌یف دیدار کرد.

زلنسکی در نشست خبری با بلینکن گفت، از «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا دعوت کرده تا در سال جاری میلادی و در سالگرد استقلال اوکراین به این کشور سفر کند.

بلینکن نیز در پاسخ گفت، با توجه به شیوع ویروس کرونا «بایدن چهار ماه است که در دفترش بوده اما ممکن است به زودی بتواند کشور را ترک کرده و دیدارهایی داشته باشد».

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه گفت، با وجود خروج نیروهای روسیه از نواحی مرزی با اوکراین، همچنان تجهیزات و نظامیان روس زیادی در این منطقه حضور دارند.

وی مدعی شد: «اگر روسیه تصمیم بگیرد می‌تواند در مدت بسیار کوتاهی دست به رفتار خشونت‌آمیز بزند. ما با دقت در حال پایش اوضاع هستیم. واقعا قدردان اوکراین هستیم که در برابر اقدامات تحریک‌آمیز روسیه خویشتن‌داری نشان داد».

بلینکن در ادامه تأکید کرد، آمریکا و شرکایش در تلاش هستند این اطمینان را ایجاد کنند که اوکراین می‌تواند از خود در برابر روسیه محافظت کند.

زلنسکی نیز روند خروج ارتش روسیه از مرزهای اوکراین را بسیار کند توصیف کرد و مدعی شد چیزی حدود ۷۵ هزار نیروی نظامی روس در این منطقه حضور دارند.

رئیس جمهور اوکراین افزود، در گفت‌وگو با بلینکن مسائل امنیتی دریای سیاه و آزوف را به بحث گذاشته و به یک «ایده بنیادین عالی» رسیده‌اند.

کی‌یف چندی پیش کمک‌ نظامی چند صد میلیون دلاری از آمریکا شامل خودروهای زرهی، پهپاد و موشک‌های ضد تانک دریافت کرده و آنها را در نزدیکی مرز روسیه مستقر کرده بود که واکنش روسیه را در پی داشت.

با این حال اوکراینی‌ها روسیه را به استقرار نیروهای نظامی در اطراف مرزهای مشترک متهم کرده و مدعی شدند  استقلال طلبان تحت حمایت روسیه به صورت سیستماتیک، آتش‌بس در شرق اوکراین را نقض می‌کنند.

وزیر دفاع روسیه پس از برگزاری رزمایشی در نزدیکی مرزهای اوکراین گفت، کی‌یف پیام مسکو را فهمیده است و دستور داد بخشی از نیروهای روس مناطق مرزی را ترک کنند.

سفر بلینکن به اوکراین در حالی انجام می‌شود که زلنسکی با ابراز اطمینان از اینکه دیدارش با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه در آینده نزدیک انجام خواهد شد، گفته است که واتیکان می‌تواند محل خوبی برای این ملاقات باشد.

از سوی دیگر مطرح شدن دوباره زد و بندهای سیاسی و تجاری میان احزاب آمریکایی و مقامات کی‌یف، بر ورود وزیر امور خارجه آمریکا به اوکراین سایه افکنده است.

بلینکن در نشست خبری با زلنسکی بر لزوم مبارزه با فساد و انجام برخی اصلاحات در اوکراین تأکید کرد و مدعی شد روسیه و الیگارش‌ها که منافع خودشان را به‌شکل غیرقانونی دنبال می‌کنند با چنین اصلاحاتی مخالف هستند.

دو حزب اصلی آمریکا چند سال است که یکدیگر را به لابی‌گری و فعالیت غیرقانونی در اوکراین متهم می‌کنند.

چند روز قبل، مأموران اف‌بی‌آی خانه و محل کار «رودی جولیانی» وکیل سابق دونالد ترامپ را بازرسی کرده و چند وسیله الکترونیکی را ضبط کردند. روزنامه «نیویورک تایمز» در این‌باره به نقل از افراد مطلع نوشت، به نظر می‌رسد تمرکز تحقیقات علیه جولیانی، بر نقش او در اخراج «ماری یووانویچ» سفیر پیشین آمریکا باشد.

دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا در جلسات استیضاح اول ترامپ با عنوان «اوکراین گیت» این فرض را مطرح کردند که کاخ سفید با برکناری ماری یووانویچ قصد داشته تا امکان اعمال فشار بر دولت اوکراین را برای تحقیق در مورد جو بایدن فراهم کند.

در سال ۲۰۱۹، سیاستمداران حزب دموکرات اعلام کردند که ترامپ در مکالمه تلفنی خود با زلنسکی، وی را مجبور کرده که درباره فعالیت هولدینگ اوکراینی «بوریسما» تحقیق انجام دهد. یکی از اعضای هیئت مدیره این هولدینگ «هانتر بایدن» پسر رئیس جمهور کنونی آمریکا بوده و ترامپ به دنبال کشف فساد مالی در این هولدینگ و استفاده از آن علیه بایدن در رقابت‌های انتخاباتی بود.

انتهای پیام/ص