به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، حزب «امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه از کاندید شدن یک زن مسلمان در یک انتخابات محلی به دلیل حجاب جلوگیری کرده است. روزنامه ایندیپندنت گزارش داده این زن از یک عکس با حجاب اسلامی روی یکی از اعلامیه‌های تبلیغات خود استفاده کرده بود. حزب «لا رپوبلیک آن مارش» گفته سیاست‌ […]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، حزب «امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه از کاندید شدن یک زن مسلمان در یک انتخابات محلی به دلیل حجاب جلوگیری کرده است.

روزنامه ایندیپندنت گزارش داده این زن از یک عکس با حجاب اسلامی روی یکی از اعلامیه‌های تبلیغات خود استفاده کرده بود.

حزب «لا رپوبلیک آن مارش» گفته سیاست‌ این حزب این است که در فرانسه به عنوان کشورش سکولار نشانه‌های مذهبی نباید به صورت مستقیم در تبلیغات انتخاباتی مورد استفاده قرار گیرند.

«استانیسلاس گورینی»، دبیر کل این حزب هنگام گفت‌وگو درباره این کاندید با نام «سارا زماهی» گفت: «این زن، کاندید حزب آن مارش نخواهد بود.»

روزنامه ایندیپندنت نوشته قوانین فرانسه پوشیدن حجاب یا استفاده از سایر نشانه‌های مذهبی در تصاویر مورد استفاده در تبلیغات انتخاباتی را ممنوع نمی‌کند.

این در حالی است که رئیس‌جمهور فرانسه چندی پیش در نامه‌ای به یک روزنامه انگلیسی تأکید کرد که فرانسه و دولت وی هیچ دشمنی با اسلام ندارند و تنها به دنبال مبارزه با «اسلام‌گرایی افراطی» هستند.

ماکرون سپس در توجیه مواضع ضداسلامی خود در چند هفته قبل‌تر ادامه داد که حدود پنج سال است که فرانسه با موجی از حملات گروههای تروریستی به نام اسلامی که آنها تحریف کرده‌اند، مواجه است.

او که مواضع اسلام‌ستیزانه‌اش خشم مسلمانان را در پی داشت از اظهارات پیشین خود درباره اسلام عقب‌نشینی کرد و گفت: «من به هیچ‌‌کس اجازه نمی‌دهم که مدعی شود که فرانسه یا دولت این کشور، نژادپرستی علیه مسلمانان را پرورش می‌دهد».

چندی پیش به دنبال اقدام تکراری نشریه «شارلی ابدو» فرانسه، خشم جامعه مسلمانان برانگیخته شد اما ماکرون به جای عذرخواهی از مسلمانان در پی افزایش احساسات ضد فرانسوی در میان کشورهای اسلامی،  در توئیتر به دو زبان عربی و انگلیسی و در حمایت از این اقدام موهن به بهانه آزادی بیان گفته بود که هیچ چیزی سبب عقب‌نشینی فرانسه نخواهد شد.

انتهای پیام/