جامعه جهانی باید به خود بیاید؛ دوره نشستن و تماشای قلدری آمریکا گذشته است
جامعه جهانی باید به خود بیاید؛ دوره نشستن و تماشای قلدری آمریکا گذشته است
وزیر امور خارجه در مقاله‌ای در نشریه «کامرسانت» روسیه با اشاره به فشار جامعه جهانی به آمریکا برای لغو تحریم‌های یکجانبه علیه ایران،‌ عنوان کرد: رفتار خیره‌سرانه رژیم آمریکا نشان داده که در برابر فشار افکار عمومی جهانی مقاومت کرده و امیدوار است با زورگویی و قلدری سیاست ضدانسانی فشار حداکثری را علی‌رغم کورونا ادامه و حتی تشدید کند.

به گزارش قلم پرس، متن کامل مقاله محمدجواد ظریف در این نشریه روسی به شرح زیر است:

جهان ما با پدیده جدید و تهدید جدی “همه گیری کرونا ویروس” مواجه شده است. اگر در مقطعی با “جهانی شدن” مواجه بودیم اینک با پدیده ” کرونایی شدن” و “جهانی شدن کرونا ” مواجه هستیم. این ویروس ناخوانده جهانی فرایندی را ایجاد کرده ‌است که بر اساس آن مردم جهان در یک جامعه واحد و فراگیر جهانی به یکدیگر می پیوندند و در بلیه پیش آمده هم سرنوشت می شوند.

این پدیده باعث شکل‌گیری شبکه‌ای از آسیب پذیری ها شده است که طی آن اجتماعاتی که پیش از این در کره خاکی دور افتاده و منزوی بودند به واسطه این ویروس در وابستگی متقابل و وحدت جهانی ادغام شده‌اند. به این ترتیب فرایندی ایجاد شده است که در آن هر چند کشورها برای کنترل بیماری مرزهای جغرافیایی خود را می بندند، ولی همزمان مبارزات ضد کرونایی خود را شروع کرده و مرزهای کمک‌رسانی میان کشورها را از میان بر می‌دارند.

این ویروس جهانی حد و مرز نمی شناسد و بی رحمانه به بشریت حمله‌ور شده است؛ لذا مردم دنیا با مشاهده خطر کرونا، مرزبندی‌های جغرافیایی، سیاسی، نژادی و قومی را به کناری نهاده و مبارزه جمعی برای غلبه بر این پدیده را در پیش گرفته و سلامتی و بقای بشریت را بر صدر همه مرزبندی‌ها نشانده‌اند.

شیوع سریع ویروس کرونا در گستره زمین نشان داد که الگوهای از پیش تعیین شده گذشته برای تعاملات جمعی، چه در سطح گروهی چه در سطح ملی و بین المللی با چالش های جدی مواجه هستند. به این ترتیب که به هم پیوستگی سرنوشت جامعه جهانی متاثر از شیوع ویروس کرونا، جامعه جهانی را به باز تعریف مسئولیت های فردی، جمعی و جهانی وا داشته است. در این باز تعریف، مسئولیت جامعه جهانی سنگین‌تر می‌شود و دولت‌های زیادی به این درک واقعی می رسند که مبارزه با این بلای خانمان سوز مساله‌ای جهانی تلقی شده و مستلزم همکاری های منطقه ای، جهانی و اقدام مشترک بشریت است.

با این وجود رژیم آمریکا با خودخواهی و عدم درک شرایط حساس کنونی، سیاست خصومت‌ورزی و فشار حداکثری خود بر جامعه جهانی را به سطح بی سابقه‌ای از ضدیت با انسانیت و حیات انسان‌ها رسانده است، به‌گونه‌ای که متاسفانه مبارزه با این ویروس کشنده توسط برخی دولت های تحت تحریم از سوی آمریکا از جمله در جمهوری اسلامی ایران با مشکل مواجه شده و به گونه تلخ تر و غم انگیز تری در جریان است.

جمهوری اسلامی ایران با وجود توانمندی در نظام سلامت و درمان که مورد تایید سازمان جهانی بهداشت قرار گرفته و تلاش بی‌امان مسئولان آن برای مبارزه و مهار این بیماری، به خاطر انسداد غیر قانونی منابع مالی و ایجاد مانع در دسترسی به منابع مالی ایران در خارج از کشور متاثر از تحریم های شدید دولت آمریکا از یک طرف و عدم امکان دسترسی به دارو و تجهیزات پزشکی به علت مانع تراشی این کشور از طرف دیگر با بروز فاجعه انسانی مواجه شده است. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو مسئول جامعه جهانی، وظیفه خود می‌داند که از جان شهروندان خود و همه شهروندان جامعه جهانی صیانت کند و برای این مهم تمامی مساعی خویش را به کار گرفته است، ولی متاسفانه برای ایفای این وظیفه با محدویت‌ها و تحریم‌های گسترده و ظالمانه دولت آمریکا مواجه است.

هر چند ایران کشوری ثروتمند و دارای ذخایر غنی از جمله نفت و گاز است، ولی به دلیل تحریم های آمریکا منابع مالی لازم برای خدمت رسانی به مردم آسیب دیده از کرونا را در اختیار ندارد. تحریم های ظالمانه آمریکا منابع اقتصادی ایران از جمله ذخایر نفتی و بخش خصوصی را  تحت تاثیر قرار داده است. سیاست فشار حداکثری آمریکا مانع صادرات ایران شده و منابع کم تری برای سرمایه گذاری در اختیار ایران است. تحریم ها بخش های اصلی نظام اقتصادی ایران را هدف قرار داده و منابع مالی و توان ایران برای مقابله با کرونا عملا محدود شده و مانعی مهم بر سر راه مبارزه جمهوری اسلامی ایران با این ویروس خطرناک ایجاد شده است. در شرایطی که صادرات نفت به عنوان مهمترین منبع درآمد ایران، به خاطر تحریم‌های آمریکا به کمترین حد رسیده و بهای نفت نیز به شدت سقوط کرده، طبیعی است که توان مالی ایران به شدت افت کرده باشد. تحریم های ضد ایرانی همچنین مانع خرید دارو و تجهیزات از سوی دولت ایران می شود. محدودیت های بانکی و مالی اعمال شده علیه ایران مشخص نمی کند که کالاهای خریداری شده برای اهداف بشردوستانه است یا خیر.  بانک های کشورهای مختلف زمانی که در تجارت با ایران با تهدیدات خطرآفرین آمریکا مواجه می شوند، از مراودات بانکی با ایران خودداری می کنند. شرکت های سازنده تجهیزات پزشکی اروپا به دلیل تهدیدات آمریکا با ایران تجارت نمی کنند و کالاهای پزشکی را به ایران نمی فروشند.

تحریم‌های ایالات متحده بر تجارت قانونی و پیش‌شرط‌ های اخیر مقامات ایالات متحده برای ممانعت از فروش دارو، تجهیزات پزشکی و کالاهای بشردوستانه، تلاش ها برای مبارزه با شیوع کووید -۱۹ در ایران را همچنان با مشکل مواجه کرده است. تلاش آمریکا جهت افزایش مستمر لایه‌ها و عمق تحریم‌ها و عدم تامین لوازم و نرم‌افزارهای ناوبری مورد استفاده شرکت‌های هواپیمایی ایران با هدف زمین‌گیر کردن بخش هوایی ایران و مانع‌تراشی در استفاده از فناوری اطلاعات در جلوگیری از شیوع کووید-۱۹ همچنان ادامه دارد. بنابراین اعمال تروریسم اقتصادی و درمانی علیه ایران توسط ایالات متحده آمریکا، اشکال مختلفی به خود گرفته است.این اقدامات از منظر حقوقی، نه تنها یک تروریسم اقتصادی و بهداشتی علیه ایران بلکه جنایت علیه بشریت و جامعه جهانی است.

در مقطع حساس کنونی تنها کار مفیدی که آمریکا می‌تواند انجام دهد این است که در مبارزه ایران با کرونا سنگ اندازی و در کمک‌رسانی بین المللی ایجاد وقفه نکند. در این رابطه شمار زیادی از سران کشورها از جمله فدراسیون روسیه، چین، ترکیه، پاکستان و دبیرکل سازمان ملل متحد به دنبال شیوع این بیماری خواستار لغو تحریم ‌های آمریکا علیه ایران شده‌اند. تلاش های روزافزون این دولت ها اخلاقی و انسانی و قابل ستایش است.

اکنون وقت آن فرا رسیده که جامعه جهانی نقش واقعی خود را ایفاء کرده تا صدای بلند آن شنیده شده و آمریکا به تحریم های بی‌شرمانه، غیرقانونی و ظالمانه خود که جنایت علیه بشریت است، پایان دهد.‌ جامعه جهانی باید به خود بیاید و به ایران کمک کند تا بتواند تروریسم اقتصادی و بهداشتی – دارویی را متوقف کند. دوره نشستن و تماشای قلدری آمریکا گذشته است.

در شرایط کنونی، رویکرد جامعه جهانی در قبال مخالفت با تحریم های ظالمانه و غیر قانونی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، می تواند محکی برای وجدان بیدار و همچنین پایبندی کشورهای جهان به حقوق بشر باشد. مقابله با مجازات جمعی مردم ایران و برخی دیگر از ملت های تحت تحریم توسط آمریکا الزامی اخلاقی و عمل گرایانه است. رفتار خیره سرانه رژیم آمریکا نشان داده که در برابر فشار افکار عمومی جهانی مقاومت کرده و امیدوار است با زورگویی و قلدری سیاست ضد انسانی فشار حداکثری را علیرغم کورونا ادامه و حتی تشدید کند.  لذا تنها راه اخلاقی و عمل گرایانه، اتحاد جامعه بین‌المللی برای رعایت نکردن تحریم های غیر قانونی و ضدانسانی آمریکاست.

مردم ایران به کارزار روزافزون جهانی دولت‌ها و رهبران جامعه مدنی که خواهان لغو تحریم‌های غیرقانونی ایالات متحده هستند، ارج می‌نهند.

انتهای پیام

  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا