تاکید «جباراف» بر تاسیس صندوق سرمایه گذاری کشورهای ترک
تاکید «جباراف» بر تاسیس صندوق سرمایه گذاری کشورهای ترک

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری فارس، « سادیر جباراف » رئیس جمهور قرقیزستان در نشست آنلاین سران شورای کشورهای ترک زبان گفت: در حال حاضر شورای ترک به مهمترین و معتبرترین بستر برای ادغام ترک ها تبدیل شده است، که توسط جامعه جهانی شناخته شده است. جباراف، با اشاره به سهم قابل توجه وی […]

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری فارس، « سادیر جباراف » رئیس جمهور قرقیزستان در نشست آنلاین سران شورای کشورهای ترک زبان گفت: در حال حاضر شورای ترک به مهمترین و معتبرترین بستر برای ادغام ترک ها تبدیل شده است، که توسط جامعه جهانی شناخته شده است.

جباراف، با اشاره به سهم قابل توجه وی در فعالیتهای سازمان، از رئیس افتخاری شورا «نورسلطان نظربایف» برای آغاز اجلاس غیر رسمی کشورهای ترک زبان تشکر کرد.

 وی خاطرنشان کرد که در حال حاضر همه کشورها عواقب شیوع ویروس کرونا را تجربه می‌کنند و تاکید دارم که شرایط فعلی جهان ترک را ملزم می‌کند تا به طور جدی به چالش های پیشرو به ما کمک کنند.

جباراف بر نقش اساسی شورای ترک در روند ادغام کشورهای شرکت کننده تاکید کرد و از فرصت بحث در مورد مسائل سیاسی، تجاری، اقتصادی، فرهنگی، بشردوستانه و اجتماعی تشکر کرد.

وی تاکید کرد: این بستر همچنین روابط چندجانبه را نزدیکتر کرده و بهبود می‌بخشد. رئیس جمهور قرقیزستان تأکید کرد که به ابتکار «نورسلطان نظربایف» ، مفهوم استراتژیک شورای ترک ۲۰۴۰  در حال توسعه است که «نقشه راه» برای تعمیق ادغام تبدیل خواهد شد.

جباراف اشاره کرد: قرقیزستان کاملاً از این سند مهم پشتیبانی می‌کند.

وی در ادامه ابراز امیدواری کرد که در بحران اقتصادی کنونی، اعضای شورای ترک با غلبه بر مشکلات موجود از یکدیگر حمایت کرده و پروژه های چند جانبه را اجرا کنند.

جباراف ایجاد صندوق سرمایه گذاری در جهان ترک را از جمله این پروژه های مهم عنوان و آمادگی خود را برای پذیرش محل دفتر مرکزی این موسسه مالی در «بیشکک» اعلام کرد.

این صندوق به عنوان منبع اضافی برای تأمین مالی پروژه های تجاری در کشورهای شورای ترک فعالیت خواهد کرد، به توسعه کارآفرینی کمک می‌کند و منابع مالی را برای مشاغل کوچک و متوسط ​​فراهم می‌کند.

وی ادامه داد: با حمایت از فعالیت های این صندوق، صفحه جدیدی در روابط اقتصادی بین کشورهای ترک باز خواهیم کرد.

جباراف ابراز اطمینان کرد که با ایجاد صندوق ، فضای سرمایه گذاری بین کشورها بهبود می یابد و همزمان اهرم اقتصادی برای تقویت روابط ایجاد می‌شود.

انتهای پیام/.