تاکنون حدود ۳ میلیارد دلار ارز برای کالاهای اساسی تامین شده است
تاکنون حدود ۳ میلیارد دلار ارز برای کالاهای اساسی تامین شده است

عضو هیئت رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، گفت: اگر دولت تا پایان خرداد ماه سازوکار پرداخت ارز دولتی به کالاهای اساسی و نحوه تامین آن را مشخص نکند کمیسیون گزارشی نظارتی در این باره تهیه و در صحن علنی قرائت می کند.

به گزارش قلم پرس، معصومه آقاپور علیشاهی عضو هیئت رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به مصوبه بودجه ۹۸ درباره تخصیص ارز به کالاهای اساسی، گفت: کمیسیون اقتصادی قرار است جلسه ای با مسئولان مربوطه درباره نحوه تخصیص ارز کالاهای اساسی و نرخ آن در سال جاری برگزار کند تا مشخص شود چه اقداماتی در این بخش صورت گرفته است.

نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در بودجه سال ۹۸ تا پایان خرداد ماه به دولت فرصت داده شد تا درباره سازوکار نحوه تخصیص ارز کالاهای اساسی تصمیم جدی اخذ و سازوکارهای آن را اجرایی کند، افزود: در حوزه تامین کالاهای اساسی مردم نظارت های لازم صورت نگرفته و مسئولان ذیربط اذعان می کنند که در بخش تنظیم بازار اقدامات خوبی اجرایی نشده و کاستی هایی در این بخش وجود داشته است.

سامانه ارزی نیما و سنا کمرنگ شوند

وی با اشاره به اینکه بازار متشکل ارزی باید ایجاد و از چند نرخی بودن ارز در بازار جلوگیری شود، ادامه داد: یکی از شروط تشکیل و رونق بازار متشکل این است که سامانه ارزی نیما و سنا کمرنگ شوند و به سمت تک نرخی شدن حرکت کنیم.

۱۴ میلیارد دلار ارز دولتی در بودجه سال ۹۸ برای کالاهای اساسی در نظر گرفته شده است و تاکنون حدود ۳ میلیارد دلار آن تامین شده، اما مشخص نیست چگونه تخصیص یافته است

آقاپور تاکید کرد: ابتدا باید خانوارها و دهک های پایین جامعه شناسایی شوند و سپس سازوکاری اتخاذ شود که کالاهای اساسی مستقیم به دست خانوارها برسد و یا اینکه اقدامی همانند پرداخت یارانه ها به خانوارهای آسیب پذیر انجام شود.

تاکنون حدود ۳ میلیارد دلار ارز برای کالاهای اساسی تامین شده است

وی با بیان اینکه کمیسیون اقتصادی جلسه ای تشکیل می دهد تا مشخص شود که دولت برای اجرای قانون بودجه ۹۸ در خصوص تامین ارز دولتی برای کالاهای اساسی چه کرده است، افزود: ۱۴ میلیارد دلار ارز دولتی در بودجه سال ۹۸ برای کالاهای اساسی در نظر گرفته شده است و تاکنون حدود ۳ میلیارد دلار آن تامین شده، اما مشخص نیست چگونه تخصیص یافته است.

عضو هیئت رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: اگر دولت تا پایان خرداد ماه سازوکار پرداخت ارز دولتی به کالاهای اساسی و نحوه تامین آن را مشخص نکند کمیسیون اقتصادی گزارشی نظارتی در این باره تهیه و در صحن علنی قرائت می کند.