برگزاری ۲۳ جلسه تخصصی نظارت بر بازار در نوروز و جریمه بالغ بر هشت میلیاردی اصناف متخلف در راور کرمان
برگزاری ۲۳ جلسه تخصصی نظارت بر بازار در نوروز و جریمه بالغ بر هشت میلیاردی اصناف متخلف در راور کرمان

خبرگزاری میزان– محمدرضا سنجری، رییس دادگستری شهرستان راور اظهار داشت: اجرای طرح ویژه نظارت بر بازار با راهبری و مدیریت دستگاه قضایی موجب کوتاه کردن دست دلالان و افراد فرصت طلب از بازار و ایجاد رویه منظم و منطقی در توزیع کالا‌های اساسی در این شهرستان به ویژه در ایام پایانی سال گذشته و ایام […]

خبرگزاری میزان– محمدرضا سنجری، رییس دادگستری شهرستان راور اظهار داشت: اجرای طرح ویژه نظارت بر بازار با راهبری و مدیریت دستگاه قضایی موجب کوتاه کردن دست دلالان و افراد فرصت طلب از بازار و ایجاد رویه منظم و منطقی در توزیع کالا‌های اساسی در این شهرستان به ویژه در ایام پایانی سال گذشته و ایام نوروز شده است.

سنجری در تشریح این خبر افزود: به منظور اجرای طرح نظارت بر بازار مصوب شورای پیشگیری از وقوع جرم شهرستان راور، همکاری بیش از ۲۳ اداره و نهاد دولتی جلب و بالغ بر ۱۸ جلسه تخصصی و کمیته‌های زیرمجموعه تشکیل شده است.

وی ادامه داد: در راستای اجرای طرح نظارت بر بازار راور نهاد‌هایی از جمله دستگاه قضایی، فرمانداری، تعزیرات، اتاق اصناف، اداره صنعت و معدن، نیروی انتظامی، سپاه، بهداشت، شهرداری، اتحادیه‌های متعدد، اداره دامپزشکی، جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، بهزیستی و آموزش و پرورش و … حضور داشته اند.

این مقام قضایی با اشاره به این مطلب که در راستای اجرای طرح ویژه نظارت بر بازار راور، موضوع اصلی متمرکز بر پیشگیری از وقوع تخلفات و جرائم صنفی بوده که نتیجه خوبی در برداشته است، گفت: در مرحله بعد برخورد قانونی با تخلفات و جرایم حوزه بازار مورد توجه قرار گرفته که در این راستا ضمن تشکیل قریب به ۱۷۴ فقره پرونده صنفی و ۲۴ پرونده قاچاق، متخلفان از سوی تعزیرات حکومتی به پرداخت بیش از هشت میلیارد ریال محکوم شده اند.

سنجری به پلمب ۹ باب مغازه در راستای اجرای طرح ویژه نظارت بر بازار راور اشاره و خاطرنشان کرد: نظارت بر توزیع و فروش کالای دولتی و ارزاق عمومی از جمله برنج، روغن، گوشت منجمد، مرغ و گوشت قرمز و ترزیق آن به بازار و نظارت بر توزیع آن از جمله مشخص کردن مغازه‌های مورد اعتماد و اطلاع از طریق فضای مجازی و پلاکارد به مردم از مهمترین اولویت‌های این طرح بوده است.

وی ادامه داد: در راستای نظارت بر جهاد کشاورزی در توزیع نهاده‌های دامی و طیور و سم و بذر و کود یارانه‌ای در بین کشاورزان نیز از مسئولین مربوطه خواسته شده این نهاده‌ها و سموم به افراد ذیحق داده شود و لیست آن مشخص باشد، چون در بازار کود و سم و بذر و نهاده‌های دامی گروه و مافیایی وجود دارد که اگر نظارت نشود در بین افراد غیر محق تقسیم و در بازار آن را به چندین برابر قیمت به فروش می‌رسانند.

رییس حوزه قضایی شهرستان راور یادآور شد: در راستای اجرای طرح ویژه نظارت بر بازار در این شهرستان هر چند که ظاهرا شهر کوچکی می‌باشد لیکن این شهرستان به پنج قسمت تقسیم و پنج تیم نظارتی که سر اکیپ تیم یکی از پرسنل دادگستری است، تشکیل شده و نظارت‌های تخصصی این تیم‌ها در کنار حضور مستمر و میدانی رییس دادگستری و دادستان و قضات در بازار موجب ایجاد آرامش در بازار این شهرستان در روز‌های پایانی سال گذشته و نخستین روز‌های سال جدید شده است.

سنجری تاکید کرد: نظارت‌های انجام شده در طرح ویژه نظارت بر بازار شهرستان راور به نحوی انجام شد که در ایام پایانی سال گذشته و نخستین روز‌های سال جدید که اکثر قریب به اتفاق مناطق با کمبود مرغ روبرو بوده اند، در این شهرستان بازار مرغ به خوبی مدیریت شد و هیچ کمبودی در این زمینه وجود نداشته است و اکنون شاهد روند خوبی در این خصوص می‌باشیم.

بیشتر بخوانید:

وی به موضوع شناسایی افراد دلال و کار قاچاق‌ها نیز اشاره و بیان کرد: اجرای طرح ویژه نظارت بر بازار در شهرستان راور ادامه دارد و در صورت اجرای این طرح در سایر نقاط استان نیز موجب از بین رفتن تفاوت قیمت‌ها در بازار و نیز کوتاه شدن دست افراد سودجو از جیب مردم می‌شود.

رییس دادگستری شهرستان راور تاکید کرد: برخی افراد فرصت طلب دست در جیب مردم برده و در مدت کوتاه سرمایه‌های هنگفتی به دست آورده اند و با اقدامات غیرقانونی خود، قیمت گذاری کالا‌ها را در دست گرفته‌اند و هر کاری که باب میل خودشان باشد را انجام می‌دهند که اگر این موضوع در بازار کنترل نشود، بحران ایجاد خواهد شد، زیرا در پی اقدامات غیرقانونی این افراد قیمت بعضی از اجناس به خط قرمز و نارنجی رسیده است.

سنجری با تاکید بر اینکه در بازار افراد با انصاف و متدین بسیار زیادی وجود دارد که مسائل شرعی را رعایت می‌کنند و باید از آن‌ها قدردانی کرد، گفت: کاسبان و صاحبان باانصاف و متدین بازار در راستای اجرای طرح ویژه نظارت بر بازار همکاری خوبی با شورای پیشگیری از وقوع جرم و اعضای آن داشته اند و حتی مشوق این طرح بوده اند.

وی در پایان تاکید کرد: امیدواریم بتوانیم موضوع نظارت بر بازار و جلوگیری از اقدامات غیرقانونی دلالان را به صورت جدی و میدانی و با حضور مستمر ادامه دهیم و در این راستا باید توجه داشت که یک دستگاه و دو دستگاه به تنهایی نمی‌توانند این پیشگیری و مقابله را انجام بدهند همه باید در میدان باشند.

انتهای پیام/