برنامه‌های اقتصاد دانش‌بنیان باید اثرات خود را در بهره‌وری نشان دهد
برنامه‌های اقتصاد دانش‌بنیان باید اثرات خود را در بهره‌وری نشان دهد

استاندار آذربایجان شرقی گفت: برنامه‌های حوزه‌های مختلف استان در زمینه توسعه اقتصاد دانش‌بنیان باید اثرات خود را در بهره‌وری نشان دهند. عابدین خرّم عصر یکشنبه در جلسه ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین استان، اظهار داشت: اگر برنامه‌ها نتواند بهره‌وری را افزایش و هزینه‌ها را کاهش دهند بیش‌تر حالت سیاست‌گذاری خواهند داشت و از اقدام […]


استاندار آذربایجان شرقی گفت: برنامه‌های حوزه‌های مختلف استان در زمینه توسعه اقتصاد دانش‌بنیان باید اثرات خود را در بهره‌وری نشان دهند.

عابدین خرّم عصر یکشنبه در جلسه ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین استان، اظهار داشت: اگر برنامه‌ها نتواند بهره‌وری را افزایش و هزینه‌ها را کاهش دهند بیش‌تر حالت سیاست‌گذاری خواهند داشت و از اقدام فاصله خواهند گرفت.

وی افزود: برنامه‌هایی که تدوین می‌شود باید آن‌چه که در صحنه عمل اتفاق می افتد را کاملاً ملموس سازد؛ مثلا در حوزه اقتصاد دیجیتال باید پیش‌بینی کنیم کیفیت ارتباطات ما در چند سال آینده چه تفاوتی با وضعیت کنونی خواهد کرد.

خرّم ابراز داشت: ما به شعار سال به عنوان شعار نگاه نمی‌کنیم، بلکه معتقدیم یک حکم حکومتی است که باید دنبال شود تا در استان مدلی را برای اقتصاد دانش‌بنیان عرضه کنیم.

استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: در این عرصه، برنامه‌ها، اهداف، چشم‌اندازها و راهبردها مشخص است و وضعیت استان را هم می‌دانیم؛ اقدامات خوبی در گذشته انجام شده که باید تکمیل شوند.

وی بر ضرورت تلاش برای هویت‌سازی و مسئولیت‌پذیری جامعه دانشگاهی و بخش خصوصی تاکید و تصریح کرد: تا زمانی که این اتفاق نیفتد، هم‌افزایی‌های لازم نیز ایجاد نمی‌شود.

وی گفت: تربیت نیروی انسانی خلاق و کارآفرین به عنوان یکی از برنامه های کوتاه‌مدت و میان‌مدت مهم است و تسهیل فضای کسب و کار در شرکت‌های دانش‌بنیان باید جدی گرفته شود.

استاندار آذربایجان شرقی تاکید کرد: باید نقش بازیگران حوزه اقتصاد دانش‌بنیان و شتاب‌دهنده‌ها در حوزه صادرات مشخص شود و توسعه فن‌بازار استان و ایجاد نمایشگاه‌ها به‌صورت فصلی و مسأله‌محور در استان اتفاق بیفتد.

خرّم همچنین بر استانداردسازی تولیدات دانش‌بنیان تاکید و اضافه کرد: اراده استان در این رابطه جدی بوده و به موضوع دانش‌بنیان نگاه تشریفاتی و نمایشی نداریم، بلکه می‌خواهیم در این عرصه به تولید ثروت برسیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تلاش داریم تا استان در سال ۱۴۰۲ به رتبه دوم اقتصاد دانش‌بنیان کشور برسد.