بررسی مسائل و مشکلات مرتبط با نظام بانکی آذربایجان شرقی با حضور رئیس‌کل بانک مرکزی
بررسی مسائل و مشکلات مرتبط با نظام بانکی آذربایجان شرقی با حضور رئیس‌کل بانک مرکزی

مسائل و مشکلات مرتبط با نظام بانکی استان آذربایجان شرقی بویژه درخصوص تأمین منابع مالی بخش تولید در نشست فوق‌العاده شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان با حضور رئیس‌کل بانک مرکزی بررسی شد. رئیس کل بانک مرکزی در این جلسه گفت: موضوع تامین سرمایه در گردش بنگاه‌های اقتصادی با توجه به اصلاح قیمتی صورت […]


مسائل و مشکلات مرتبط با نظام بانکی استان آذربایجان شرقی بویژه درخصوص تأمین منابع مالی بخش تولید در نشست فوق‌العاده شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان با حضور رئیس‌کل بانک مرکزی بررسی شد.

رئیس کل بانک مرکزی در این جلسه گفت: موضوع تامین سرمایه در گردش بنگاه‌های اقتصادی با توجه به اصلاح قیمتی صورت گرفته در کشور، مورد توجه ویژه سیستم بانکی است.

علی صالح‌آبادی افزود: تسهیل فرآیند تامین مالی زنجیره تامین نیز موضوعی است که در کنار دیگر حمایت‌ها اعم از تسهیلات و ضمانت به دنبال اجرایی کردن آنها هستیم، هر چند بانک‌ها نیز با مشکل روبه‌رو هستند و مطالباتی از دولت دارند که یا باید در قالب پول، یا اوراق، یا سهام و یا اموال به بانک‌ها پرداخت شود.
 
وی اعلام کرد: در جلسه آخر شورای هماهنگی سران قوا ۱۵ هزار میلیارد تومان اوراق برای بانک کشاورزی اختصاص داده شد تا منابع لازم برای افزایش سرمایه در گردش این حوزه را تامین کند و این موضوع در بخش‌های دیگر نیز اولویتی جدی است.
 
وی انتقادها از عملکرد بانک‌های خصوصی را به حق دانست و افزود: این بانک‌ها با وجود مشکلات خاص خود باید توجه ویژه‌ای به حل مشکلات و نقایص عملکردی به ویژه در زمینه پرداخت تسهیلات داشته باشند.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به تشکیل شورای هماهنگی بانک های دولتی در استان تأکید کرد: بر همین اساس تشکیل جلسات کانون بانک‌های خصوصی و البته جلسات مشترک بانک‌های دولتی و خصوصی برای حل مشکل فعالان تولیدی و اقتصادی آذربایجان شرقی ضروری است.
 
وی خاطرنشان کرد: بانک‌ها در ارایه تسهیلات باید اولویت را اعتبار مشتری در نظر بگیرند و در مرحله بعدی بر ارائه وثیقه معتبر تأکید کنند که در این زمینه برای دریافت کننده خرد با تدوین بسته ای هم دسترسی و هم دریافت تسهیلات را تسهیل کرده‌ایم و مقررات احراز هویت غیرحضوری برای دریافت تسهیلات ابلاغ شده است.
 
صالح‌آبادی با تأکید بر لزوم هدایت نقدینگی به سمت فعالیت‌های تولیدی اظهار کرد: با توجه به نیاز شدید این بخش به اعتبارات، نظارت بر هزینه کرد صحیح این اعتبارات ضروری است و برنامه های خاصی برای تحقق این هدف در دست اجرا داریم.

وی از پیگیری ویژه موضوع بازگشت درآمدهای مس سونگون به آذربایجان شرقی نیز خبر داد و گفت: با بازنگری در اختیارات بانک های استانی، شاهد تسهیل فرآیند ارایه تسهیلات و حمایت از چرخه تولیدی و اقتصادی خواهیم بود که البته این امر باید از سوی مدیریت خود بانک ها انجام شود.
 
بخش خصوصی آذربایجان شرقی همواره پای کار و جدی است

استاندار آذربایجان شرقی نیز در این جلسه اظهار کرد: بخش خصوصی آذربایجان شرقی همواره پای کار و جدی است و هر موقع که در عرصه‌های اقتصادی، صنعتی، معدنی و کشاورزی ورود پیدا کرده بسیاری از مشکلات حل شده است.

عابدین خرّم با بیان اینکه بخش خصوصی استان یار دیرین دولت بوده است، افزود: بدون شک هر دستوری که از سوی بانک مرکزی به بانک‌های استان داده می‌شود، نتایج و تحرک خوبی در شمالغرب کشور ایجاد خواهد کرد.

وی یادآور شد: سفر مسئولین اقتصادی دولت از جمله معاون اقتصادی رئیس جمهوری، وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل بانک مرکزی به استان نیز نشان دهنده‌ نگاه ویژه‌ دولت به آذربایجان شرقی است و تمام تلاش ما این است که مشکلات پیش روی بخش خصوصی را حل کنیم.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه بعضی از مشکلات جنبه‌ ملی دارند، اظهار کرد: بخش عمده‌ تولیدکنندگان و سرمایه گذاران بخش خصوصی مشکل آب، برق و گاز دارند و زمانی‌که در فصل تابستان با قطعی چندین ساعته‌ برق مواجه می‌شدند، نجیبانه رفتار کردند و در فصل زمستان نیز تلاش کردیم تا گاز هیچ واحد تولیدی قطع نشود.

واحدهای تولیدی استان نیازمند حمایت بانک‌ها هستند

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار نیز گفت: آذربایجان شرقی دیار مردمان کارآفرین، صنعتی  و با ذکاوت است و بارزترین ویژگی اقتصاد آذربایجان‌شرقی مبتنی بودن بر روی بخش خصوصی است.

محمد کلامی ادامه داد: واحدهای تولیدی استان در موضوعاتی مانند ارز ترجیحی، افزایش دستمزدها و افزایش حامل‌های انرژی نیازمند حمایت بانک‌ها هستند.

وی، خواستار حمایت ویژه‌ نظام بانکی از تولیدکنندگان استان شد و افزود: اگر نظام بانکی نقدینگی لازم در حوزه‌ تولید را تامین کند، مردم آذربایجان به‌خوبی می‌توانند فعل خواستن را صرف کنند چراکه این استان الگوی سایر استان‌ها برای موفقیت است.

در این جلسه تعدادی از فعالان بخش خصوصی به بیان نقطه‌ نظرات خود در خصوص مشکلات و چالش‌های بخش تولید پرداخته و حل مشکلات بانکی واحدهای تولیدی استان را خواستار شدند.