خبرگزاری میزان – با حضور دادستان عمومی و انقلاب شهرستان خاتم در زندان مرکزی یزد، استفاده از ظرفیت قانونی توبه، برای ۲۵ نفر از مددجویانی زندانی این حوزه قضایی مورد بررسی قرار گرفت. سید جمال‌الدین طباطبایی، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان خاتم استان یزد اظهار کرد: قانون اساسی و قوانین عادی کشور ظرفیت‌های مطلوبی برای […]

خبرگزاری میزان – با حضور دادستان عمومی و انقلاب شهرستان خاتم در زندان مرکزی یزد، استفاده از ظرفیت قانونی توبه، برای ۲۵ نفر از مددجویانی زندانی این حوزه قضایی مورد بررسی قرار گرفت.

سید جمال‌الدین طباطبایی، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان خاتم استان یزد اظهار کرد: قانون اساسی و قوانین عادی کشور ظرفیت‌های مطلوبی برای اجرای عدالت ترمیمی دارد که از آن جمله می‌توان به ظرفیت قانونی توبه اشاره کرد.

وی افزود: قاضی می‌تواند از اذنی که قانونگذار به او داده است و ظرفیت‌های موجود در فقه، نظیر صلح و سازش، عفو و توبه در جرایمی که جنبه حق الناسی دارند بهره ببرد.

طباطبایی هدف اصلی دستگاه قضایی را اصلاح مجرمین و پیشگیری از وقوع جرم ذکر کرد و بیان داشت: برای تحقق اهداف عالی قوه قضاییه باید از هر ظرفیت قانونی در جای مناسب بهره گرفت، شاید زمانی استفاده از مجازات حبس اقتضای تأمین امنیت جامعه و تشفی خاطر بزه دیده باشد و شاید زمانی نیز استفاده از ظرفیت‌های ارفاقی تأثیر بیشتری در اجرای رسالت‌های دستگاه قضایی داشته باشد.

وی، ظرفیت قانونی توبه را در جرائم کیفری فاقد شاکی خصوصی، را یکی از جنبه‌های ارفاقی دانست و گفت: با بررسی سوابق محکومین و مداقه در نظم و انضباط مددجویان در دوران تحمل کیفر، درخواست آنان مورد رسیدگی مقام قضایی قرار می‌گیرد.

دادستان خاتم، کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها را از دیگر محاسن استفاده از ظرفیت‌های ارفاقی برشمرد و ابراز داشت: در حال حاضر درخواست ۲۵ نفر از مددجویان زندانی حوزه قضایی خاتم به دادستانی واصل و با حضور در زندان ضمن دیدار چهره به چهره با مددجویان، وضعیت اخلاقی، رفتاری و انضباطی آنان از متولیان امر و مددکاران زندان مورد استعلام قرار گرفت.

انتهای پیام/