ایجاد هاب صادراتی شرکت های دانش بنیان در منطقه آزاد ارس
ایجاد هاب صادراتی شرکت های دانش بنیان در منطقه آزاد ارس

ایجاد هاب صادراتی شرکت های دانش بنیان در منطقه آزاد ارس به گزارش قلم پرس،مجید کیانی رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل منطقه آزاد ارس در جلسه ستاد اقتصاد دانش‌بنیان آذربایجان‌شرقی اظهار داشت: به دنبال ایجاد هاب صادراتی شرکت‌های دانش‌بنیان در منطقه آزاد ارس هستیم و به همین جهت برگزاری اولین رویداد استارت آپ و دانش‌بنیان در […]


ایجاد هاب صادراتی شرکت های دانش بنیان در منطقه آزاد ارس

به گزارش قلم پرس،مجید کیانی رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل منطقه آزاد ارس در جلسه ستاد اقتصاد دانش‌بنیان آذربایجان‌شرقی اظهار داشت: به دنبال ایجاد هاب صادراتی شرکت‌های دانش‌بنیان در منطقه آزاد ارس هستیم و به همین جهت برگزاری اولین رویداد استارت آپ و دانش‌بنیان در این منطقه جهت شناساندن ظرفیت‌ها و جذب فعالان اقتصاد دانش‌بنیان با اعمال سیاست‌های تشویقی ضروری است.

وی از بازاریابی و فروش به عنوان یکی از مهم‌ترین چالش‌های شرکت‌های دانش بنیان و فناور یاد کرد و افزود: اکوسیستم دانش‌بنیان در ارس شکل گرفته و زیرساخت‌های زیادی ایجاد شده است. یکی از اولویت‌های ارس توسعه زیرساخت‌هاست و در این زمینه نقش پردیس‌های دانشگاهی ارس را مهم می‌بینیم. دانشگاه‌های مستقر در منطقه آزاد ارس باید متناسب با اکوسیستم دانش بنیان و فناوری ارس تعریف شوند و برنامه مشخصی را طراحی، هدف‌گذاری و بر اساس آن برنامه حرکت کنند.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس در تشریح اکوسیستم دانش بنیان منطقه آزاد ارس گفت: این اکوسیستم شامل مرکز رشد، دانشگاه‌ها، مرکز نوآوری، صنایع خلاق، صندوق پژوهش و فناوری، شتاب دهنده و شرکت‌های فناور و دانش بنیان است و در حال حاضر ۵۲ شرکت فناور و دانش‌بنیان در مرکز رشد ارس مستقر می‌باشد که ۱۴ مورد در سطح پیش رشد، ۳۱ رشد و ۷ مورد پسارشد در این مرکز پذیرش شده‌اند. همچنین ۴ شرکت دانش‌بنیان در حال تولید می‌باشند و ۳ شرکت دانش بنیان نیز درصدد رساندن نمونه‌هایشان به مرحله تولید هستند.

وی تاکید کرد: با توجه به موقعیت اقلیمی و جغرافیایی منطقه آزاد ارس ظرفیت های بالقوه‌ای به‌خصوص در زمینه کشاورزی، محیط زیست و حوزه‌های دانش بنیان و دیجیتال در این مطنقه وجود دارد که می‌توانیم با برنامه‌ریزی در این خصوص برندسازی کنیم.‌

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس معافیت ۲۰ ساله مالیاتی، شرایط ویژه واگذاری زمین و شیوه پرداخت و اعمال تخفیفات در هزینه‌های ساخت و سهولت صادرات و واردات مواد اولیه، ماشین‌آلات و تجهیزات را از مزایای حضور شرکت‌های دانش بنیان و فناور در منطقه آزاد ارس است خواند.