اوراق حامی؛ اهرمی کمکی برای بازار سهام   
اوراق حامی؛ اهرمی کمکی برای بازار سهام   

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) در خصوص عرضه اوراق اختیار فروش تبعی حامی ۱۴۰۱  و اثرات آن بر کلیت بازار با کارشناسان و فعالان این بازار به گفت و گو نشسته است . سرمایه گذاری بلند مدت، هدف اصلی اوراق حامی سرپرست معاونت نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس ، تاکید  طرح حمایت صندوق […]

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) در خصوص عرضه اوراق اختیار فروش تبعی حامی ۱۴۰۱  و اثرات آن بر کلیت بازار با کارشناسان و فعالان این بازار به گفت و گو نشسته است .

سرمایه گذاری بلند مدت، هدف اصلی اوراق حامی

سرپرست معاونت نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس ، تاکید  طرح حمایت صندوق توسعه بازار از سهامداران خرد را بر ایجاد دید بلند مدت برای سرمایه گذاری  دانست .

محسن خدابخش در گفت و گو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) اظهار داشت:  کسانی که وارد این طرح شوند ، قاعدتا از یک بازدهی حداقل ۲۵ درصدی برخوردار خواهند بود و اگر هم در سررسید اردیبهشت۱۴۰۱ بازدهی بیشتری داشته باشند، متعلق به خود آنها خواهد بود. به گفته خدابخش، در اردیبهشت ۱۴۰۱ اگر ارزش دارایی پرتفوی این سهامداران خرد کمتر از ارزش دارایی ها به اضافه ۲۵ درصد بود، مابه التفاوت آن به همه این افراد پرداخت خواهد شد .

افزایش ضریب نفوذ بازار با عرضه اوراق حامی

مدیرعامل کارگزاری بانک سپه، ایده ها و ابتکاراتی همچون عرضه اوراق اختیار فروش تبعی حامی ۱۴۰۱  را در راستای افزایش ضریب نفوذ بازار سرمایه و فراگیری آن ارزیابی کرد.

عظیم ثابت در گفت و گو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) اظهار داشت: با این تصمیم، سیاستگذار به سهامداران خرد اطمینان می دهد که اگر در یک بازه یک ساله و بالاتر سهامداری کنند،  از بازدهی مناسبی برخوردار خواهند بود . به گفته مدیرعامل کارگزاری بانک سپه، این امکان، آپشنی را در اختیار می گذارد تا سرمایه گذار نگران صف های فروش و کاهش ارزش منابع خود نباشد .

سیگنال مثبت به بازار

طرح حمایت صندوق توسعه بازار از سهامداران خرد ، اهرمی کمکی برای بازار سهام  خواهدبود  و  اگر بورس روند منطقی خود را طی کند ریزشی بیش از این نخواهد داشت.

حمید فهیمی ضمن بیان این مطلب به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، گفت: طرح ها و مصوباتی که سازمان بورس به تازگی وضع کرده ، همه در راستای حفظ سرمایه سهامداران است ؛ چرا که فروش در قیمت های پایین هیچ توجیه منطقی ندارد.

وی ادامه داد: این مصوبات را می‌توان یک سیگنال مثبت به بازار دانست اما برخی سهامداران به این موضوعات توجهی ندارند و همان گونه که در زمان سبز پوش بودن بازار، خرید های هیجانی داشتند هم اکنون هم فروش های به دور از منطق دارند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: به نظر می رسد فروش سهم در قیمت های فعلی، هیچ منطقی ندارد و سهامداران با این اقدام زیان را به جان می خرند؛ در صورتی که بورس، بازاری بر پایه نوسان است و سرمایه گذاری بلند مدت در آن بازدهی قابل توجهی خواهد داد .

حمایت از سهامداران حقیقی ، الگوی رفتاری نهاد ناظر

تجربه حمایت از سهامداران حقیقی در برهه های زمانی تأثیرگذار یکی از الگوهای رفتاری نهاد ناظر است.

 همایون دارابی، مدیرعامل شرکت سبدگردان داریوش در گفت و گو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، بیان کرد: مصوبه اخیر شورای عالی بورس در خصوص حمایت از سهامداران حقیقی، مصوبه بسیار خوبی است. این تصمیم می تواند بازدهی را برای سرمایه گذاران تثبیت کند و آنها را از نگرانی های فعلی رها کند.

وی افزود: این روند حمایتی در واقع ریسک چندانی نیز برای ناشر اوراق نخواهد داشت به این دلیل که بازار در نهایت تا سال ۱۴۰۱ بازدهی بیشتری از ۲۰ درصد خواهد داشت و به همین دلیل سهامداران می توانند بااطمینان از این مصوبه استفاده کنند.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: سهامداران باید حتما این موضوع را مد نظر داشته باشند که بازار سرمایه حتی با شرایط فعلی، نسبت به دیگر بازارهای موازی در طولانی مدت، سود بیشتری خواهد داشت .

بازگشت اعتماد به بازار

مدیرعامل کارگزاری اقتصاد بیدار، ورود مستقیم صندوق های سرمایه گذاری به بازار سهام  و طرح حمایت صندوق توسعه بازار از سهامداران خرد را اهرمی برای تقویت کل بازار دانست.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، رضا اعجازی گفت:  به دلیل نوع ورود افراد به بازار سرمایه یا تبلیغاتی که از بورس در سطح جامعه انجام شد، نوسانات این بازار آن چنان برای عموم جا نیفتاد ؛ لذا  برخی رفتارهای هیجانی از خود نشان می دهند که نتیجه آن به بی اعتمادی در بازار منجر شده بود.

وی اظهار کرد: مصوباتی را که اخیرا سازمان بورس وضع و اجرا کرده ، می توان ابزارهای تقویتی کوتاه مدت دانست که استفاده از آن لازمه بازار است، شاید لزوما مکمل هم نباشند اما یک مسکن یا آرامش مقطعی در بازار هستند و زمینه را برای بازگشت کامل تعادل در بازار هموار می کنند.

بیمه سرمایه سهامداران خرد 

مدیر عامل شرکت سبدگردان سرآمد بازا گفت: تصمیم سازمان بورس در عرضه اوراق اختیار فروش تبعی حامی ۱۴۰۱  به نحوی بیمه کردن سرمایه متعلق به سهامداران با ارزش پرتفوی کمتر از ۱۰ میلیون تومان است.

امیرحمزه مالمیر، کارشناس بازار در گفت و گو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، افزود:  این تصمیم می‌تواند برای این دسته از سرمایه‌گذاران اطمینان خاطر ایجاد کند تا با هیجان نسبت به واگذاری سهام خود اقدام نکنند و همین امر عرضه را کاهش می دهد و باتوجه به تعداد بالای این سرمایه‌گذاران، می‌تواند به کاهش بار سامانه معاملات منجر شود.

وی ضمن توصیه به سرمایه‌گذاران به خویشتن‌داری و تامل در خصوص سرمایه‌گذاری و تحلیل سهام و سپس اخذ تصمیم، اظهار داشت: به نظر می رسد عملکرد شرکت‌ها با چشم‌انداز روشنی مواجه است و سال آتی عملکرد عمده‌ شرکت‌ها با افزایش مناسبی روبرو خواهد بود.