امضای پنج سند همکاری رهاورد سفر «اشرف غنی» به تاجیکستان + تصاویر
امضای پنج سند همکاری رهاورد سفر «اشرف غنی» به تاجیکستان + تصاویر

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «محمد اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان امروز در چهارچوب سفر رسمی خود به تاجیکستان با «امامعلی رحمان» رئیس جمهور این کشور دیدار و مذاکرات انجام داد. طی دیدار خصوصی روسای جمهور تاجیکستان و افغانستان، امامعلی رحمان خطاب به اشرف غنی گفت که «به خانه دوم خودتان خوش آمدید» […]

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «محمد اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان امروز در چهارچوب سفر رسمی خود به تاجیکستان با «امامعلی رحمان» رئیس جمهور این کشور دیدار و مذاکرات انجام داد.

طی دیدار خصوصی روسای جمهور تاجیکستان و افغانستان، امامعلی رحمان خطاب به اشرف غنی گفت که «به خانه دوم خودتان خوش آمدید» و از اینکه این سفر در ایام نوروز برگزار می شود، اظهار خرسندی کرد.

وی اظهار داشت که مبنای روابط میان «دوشنبه» و «کابل» که دارای زبان، فرهنگ و تمدن مشترک می باشند، اصل برادری و حسن همجواری تشکیل می دهد.

رحمان گفت که تاجیکستان خواهان بازگشت آرامش و صلح و ثبات در افغانستان بوده و در این راستا از هر نوع کمک ممکن دریغ نخواهد کرد.

محمد اشرف غنی ضمن قدردانی از مهمان نوازی دولت تاجیکستان، گفت بازدید از این کشور همیشه به معنای تجدید عهد برای توسعه مناسباتی است که هزاران سال سابقه دارد و دیدگاه وسیع همکاری را بنیان می گذارد.

رئیس جمهور افغانستان با تاکید بر اهمیت و جایگاه تاجیکستان در سیاست خارجی کابل، گفت که بین افغانستان و تاجیکستان در رابطه به موضوعات بنیادی و اساسی هیچ گونه اختلاف وجود ندارند و مرز دو کشور، مرز همکاری، هماهنگی و همدلی خواهد بود.

ضمن مذاکرات هیئت های رسمی دو کشور، امامعلی رحمان و اشرف غنی در خصوص موضوعات همکاری های دوجانبه در زمینه های مختلف اقتصادی، تجاری، انرژی، حمل و نقل و کشاورزی گفت و گو و تبادل نظر کردند.

دو طرف بر ضرورت توسعه تعاملات میان پارلمان های تاجیکستان و افغانستان تاکید کردند.

رحمان و غنی ایجاد شورای کاری «تاجیکستان و افغانستان» را جهت رشد و توسعه روابط تجاری متقابل مهم ارزیابی کردند.

همچنین موضوعات مربوط به ساخت نیروگاه های برق آبی، اجرای پروژه های مهم منطقه ای نظیر پروژه انتقال برق موسوم به «کاسا ۱۰۰۰» مورد توجه قرار داده شد.

گفته شد که تاجیکستان در راستای مساعدت به حل مشکلات اجتماعی افغانستان اجرای تعدادی از پروژه ها تولید برق در مناطق مرزی و ساخت خطوط انتقال آن به قلمرو این کشور همسایه را در دستور کار قرار داده است.

رئیس جمهور تاجیکستان با اشاره به وجود شش پل ارتباطی بین دو کشور، نسبت به ایجاد دهلیزهای جدید حمل و نقلی ابراز علاقه مندی کرد.   

رحمان و غنی همچنین با اظهار رضایت از سطح همکاری های میان نهادهای انتظامی، امنیتی و نظامی تاجیکستان و افغانستان، با توجه به تشدید فعالیت گروه های تروریستی و افراطی، توسعه تعاملات در این زمینه ها را ضروری عنوان کردند.

به این منظور جانب تاجیکستان ایجاد کمیسیون مشترک همکاری های امنیتی و مرزی را مهم دانست که مورد استقبال طرف افغانستان قرار گرفت.

روسای جمهور تاجیکستان و افغانستان ابراز اطمینان کردند که کنفرانس «قلب آسیا –  روند استانبول» به فرآیند صلح و ثبات در افغانستان و بازسازی اقتصادی این کشور کمک خواهد کرد.

پس از پایان مذاکرات هئیت های رسمی دو کشور، مراسم امضای اسناد از جمله:

اعلامیه مشترک تاجیکستان و افغانستان در رابطه به نتایج سفر رسمی رئیس جمهور افغانستان به تاجیکستان؛

«نقشه راه» در زمینه های سیاسی، امنیتی، تجاری، حمل و نقلی، ترانزیتی، انرژی و فرهنگی؛
برنامه اقدامات جهت تحقق موافقتنامه همکاری بین وزارتخانه های کشور تاجیکستان و افغانستان در زمینه مبارزه با تروریسم، جنایات فراملی، قاچاق مواد مخدر و سایر جنایات برای سال های ۲۰۲۱-۲۰۲۲؛
موافقتنامه بین کمیته دولتی زبان و اصطلاحات تاجیکستان و آکادمی علوم افغانستان در رابطه به همکاری در زمینه زبان و اصطلاحات؛
موافقتنامه بین اتاق تجاری و صنایع تاجیکستان و اتاق صنایع و معادین افغانستان در مورد ایجاد شورای کاری «افغانستان –  تاجیکستان»؛
یادداشت تفاهم بین اتاق حسابرسی تاجیکستان و اداره عالی بررسی افغانستان را امضا کرد

 

در پایان رحمان و غنی برای رسانه های داخلی و خارجی بیانیه مطبوعاتی پخش کردند.

انتهای پیام/.