استاد شهریار با کیمیای شعر کلمات را ارزش بخشیده و جاودانه ساخته است
استاد شهریار با کیمیای شعر کلمات را ارزش بخشیده و جاودانه ساخته است

معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی گفت: استاد شهریار با کیمیای شعر کلمات را ارزش بخشیده و جاودانه ساخته است. به گزارش قلم پرس،از تبریز، حسن گلی صبح امروز در نخستین نشست علمی روز ملی شعر و ادب فارسی اظهار کرد: انسان‌ها در طول تاریخ همواره به دنبال تحقق […]معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی گفت: استاد شهریار با کیمیای شعر کلمات را ارزش بخشیده و جاودانه ساخته است.

به گزارش قلم پرس،از تبریز، حسن گلی صبح امروز در نخستین نشست علمی روز ملی شعر و ادب فارسی اظهار کرد: انسان‌ها در طول تاریخ همواره به دنبال تحقق مقوله جاودانگی  و کیمیاگری بوده‌اند و افسانه‌های بسیاری در این رابطه شکل گرفته، اما آنچه که توانسته این افسانه‌ها را به واقعیت مبدل کند، هنر و ادب است.

وی افزود: شعر کیمیایی است که توانسته کلمات عادی و معمولی را ارزشمند و جاودانه سازد و استاد شهریار به مدد هنر فاخر شعر گنجینه‌ای بی‌نظیر برای فرهنگ و ادب ما به ارمغان آورده است.

گلی، نامگذاری روز ملی شعر و ادب فارسی به نام استاد سیدمحمدحسین شهریار را مایه مباهات عنوان کرد و گفت: ما مفتخریم که در کشوری هستیم که شخص اول آن شاعر و شعرشناس است و از استاد شهریار با عناوینی شایسته و ارزشمند یاد می‌کند.

در نخستین نشست علمی روز ملی شعر و ادب فارسی که بیست و سوم شهریورماه جاری در تالار خاقانی خانه فرهنگ تبریز برگزار  شد، دکتر سیدمهدی زرقانی استاد دانشگاه فردوسی مشهد سخنرانی خود را با عنوان “ذهنیت غنایی شهریار” ارائه کرد.

دکتر سعید کریمی استاد دانشگاه پیام نور دیگر سخنران این آیین بودکه سخنرانی خود را با عنوان “شهریار، حافظ و نظریه اضطراب تاثیر” ارائه کرد.

در ادامه این نشست دکتر حسن حیدرزاده استاد دانشگاه پیام نور با عنوان “دولت قرآن کریم در شعر شهریار” به سخنرانی پرداخت.

رونمایی از مجموعه چهار جلدی “گلبانگ عاشقانه” تالیف دکتر احمد شوقی نوبر از دیگر برنامه‌های این نشست علمی – ادبی بود.

در ادامه این آیین محمد رنجبر از شاعران برجسته استان به قرائت شعر پرداخت.

براساس این گزارش آیین‌های ویژه روز ملی شعر و ادب فارسی و بزرگداشت مقام ادبی استاد سیدمحمدحسین شهریار از بیست و سوم شهریورماه جاری در تبریز و شهرستانهای استان آغاز شده و تا بیست و هشتم  همین ماه ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/