کفاشیان: انتقادات کی روش را می‌پذیرم /  مهمترین دستاورد فدراسیون فوتبال از این جام جهانی رضایت مردم بود
کفاشیان: انتقادات کی روش را می‌پذیرم /  مهمترین دستاورد فدراسیون فوتبال از این جام جهانی رضایت مردم بود

نایب رئیس فدراسیون فوتبال گفت: در روسیه با کی‌روش در مورد انتقاداتش به من صحبت کردم و او حق داشت اما کسی به من نگفته بود با AFC لابی کنم. به گزارش قلم پرس به نقل از خبرگزاری فارس، علی کفاشیان درباره نتایج تیم ملی در جام جهانی و حواشی اخیر به وجود آمده بین کی‌روش […]

نایب رئیس فدراسیون فوتبال گفت: در روسیه با کی‌روش در مورد انتقاداتش به من صحبت کردم و او حق داشت اما کسی به من نگفته بود با AFC لابی کنم.

به گزارش قلم پرس به نقل از خبرگزاری فارس، علی کفاشیان درباره نتایج تیم ملی در جام جهانی و حواشی اخیر به وجود آمده بین کی‌روش و برانکو صحبت‌های زیر را انجام داد:

فارس:ارزیابی شما از بازی‌های تیم ملی در جام جهانی چه بود؟

واقعا خستگی ما درآمد، بچه‌ها خیلی خوب بودند؛ مردم ایران بهترین افراد برای محک زدن هستند و آنها شناخت کافی از شرایط تیم ملی دارند و مهمترین دستاورد فدراسیون فوتبال از این جام جهانی رضایت مردم بود. شاید در برخی مقاطع جایگاه بهتری هم کسب کنیم اما رضایتی از سمت مردم وجود نداشته باشد. در واقع می‌خواهم بگویم خیلی مواقع کسب جایگاه باعث رضایت نیست بلک مبارزه و تلاش خوب به چشم مردم می‌آید. مثل جام جهانی گذشته که بعد از باخت آرژانتین مردم احساس رضایت از شرایط تیم ملی داشتند. در این جام جهانی همین شرایط پیش آمد. رضایت مردم باعث شد حتی مسئولین کشور هم وادار به واکنش شوند و آنها هم از تیم ملی تشکر کنند.

فارس: به نظر شما نتیجه‌ای که تیم ملی در جام جهانی گرفت فدراسیون فوتبال را در چه مسیری قرار می‌دهد؟

مسلما کار فدراسیون سخت‌تر می‌شود. ما خوشبختانه بهترین نتیجه تاریخ ایران در ادوار جام جهانی را گرفتیم و این نتیجه راه را برای فدراسیون هموار می‌کند تا در ۴ سال آینده شرایط برای فدراسیون و تیم ملی بهتر شود. همانطور که می‌دانید من در این فدراسیون فوتبال هم زمانی که تیم ملی به جام جهانی صعود نکرد، مدیریت کردم و هم زمانی که تیم ملی به جام جهانی صعود کرد. واقعا وقتی تیم ملی به جام جهانی صعود نمی‌کند مدیریت سخت و فشرده می‌شود و جمع و جور کردن فدراسیون کار راحتی نیست و از طرفی وقتی تیم ملی صعود می‌کند کار جور دیگری با فشار پیش می‌رود اما وقتی به جام جهانی می‌رویم باید از شرایط به بهترین نحو استفاده کنیم. شاید اگر در همین جام جهانی تیم ملی صعود می‌کرد کار برای فدراسیون خیلی سخت‌تر می‌شد اما حالا باید همه برنامه‌ریزی به سمتی باشد که دوره بعدی صعود کنیم. من به کادر فنی و بازیکنان بابت نتایج این دوره تبریک می‌گویم. البته این موفقیت فقط سهم فدراسیون نیست بلکه سهم همه دست‌اندرکاران فوتبال، ورزش، باشگاه‌ها و سایرین است.

فارس: قبل از اعزام تیم به جام جهانی کارلوس کی‌روش به شیوه همیشگی چند ساله خودش شدیدترین انتقادات را به نحوه آماده سازی تیم داشت. منهای نوع انتقادات کی‌روش که گاهی باعث ایجاد حواشی در فوتبال ما شد قبول دارید که در بخش فنی و نداشتن بازی‌های تدارکاتی کاملا حق با کی‌روش بود و تیم ملی نشان داد اگر شرایط بهتری برای آماده سازی داشت می‌توانست در روسیه تاریخ‌سازی کند.

من هم این را قبول دارم. تک به تک بازی‌های تیم ملی نشان می‌دهد که بچه‌های ما بازی به بازی اعتماد به نفس بیشتری و بهتری بگیرد و شاید اگر با تیم‌های بزرگتری قبل از جام جهانی بازی کرده بودیم بچه‌ها از همان ابتدا با اعتماد به نفس به میدان می‌رفتند.مقابل مراکش خوب بودیم اما در بازی اسپانیا بهتر شدیم و مقابل پرتغال که عالی بودیم البته من نمی‌خواهم درمورد مسائل فنی صحبت کنم و خود کادر فنی در این زمینه بهتر نظر می‌دهد. قطعا اگر شرایط بهتری برای تیم ملی فراهم می‌شد کارهای بزرگتری در جام جهانی می‌کردیم اما یکی از بزرگترین کارها که در تیم ملی شد معدل سنی تیم بود که ما از بازیکنان جوان خوبی استفاده کردیم چه در داخل لیگ خودمان و چه در بین لژیونرها.

فارس: یکی از اتفاقات جالب در روسیه حضور شما در تمرین تیم ملی در غیاب آقای تاج بود. اینکه قبل از اعزام شما یکی از افرادی بودید که کارلوس کی‌روش به شدت نسبت به شخص شما موضع داشت و معتقد بود به عنوان نماینده ایران در AFC کاری برای بهبود برنامه‌های تیم ملی انجام نداده‌اید. در روسیه آیا در این باره صحبت نکردید؟

اتفاقا من با کی‌روش حدود ۲ ساعت صحبت کردم و یکی از مباحث ما همین انتقادات بود. کی‌روش معتقد بود من باید به عنوان نماینده ایران در AFC برای بهبود برنامه‌های تیم ملی اقدامات لازم را می‌کردم و به او حق می‌دهم او درست می‌گوید. من به کی‌روش گفتم که به من چیزی گفته نشده بود که در AFC لابی کنم تا شرایط برای تیم ملی بهتر شود اما خب این انتظار از سوی کی‌روش وجود داشته تا ما به نفع تیم ایران اقداماتی انجام دهیم.

فارس: اگر هم از طرف فدراسیون به شما چنین چیزی گفته می‌شد مثلا زور شما به کنفدراسیون فوتبال آسیا می‌رسید که تقویم لیگ قهرمانان آسیا را جابجا کنید؟

از آنجا که من آدم باتقوایی هستم و نمی‌توانم دروغ بگویم باید بگویم که زورم نمی‌رسید چون من یک رای در بین ۱۶ رای داشتم اما این رایزنی باید صورت می‌گرفت و از این بابت حق با کی‌روش است. به هر حال عیبی ندارد ما این انتقادات را می‌پذیریم و ناراحت هم نمی‌شویم.

فارس: یکی از اتفاقات تلخ بعد از جام جهانی که احساس می‌کنیم به نوعی این فضای خوب را تلخ کرد اظهارات تند کی‌روش علیه برانکو و قلعه‌نویی و کرانچار بود که البته برانکو هم پاسخ کی‌روش را داد. فکر نمی‌کنید یک جایی باید این جدال‌های لفظی تمام شود و اصلا چرا باید در حالی که هنوز مهر جام جهانی برای ما خشک نشده چنین درگیری‌های لفظی پیش آید.

من در این باره اظهار نظر نمی‌کنم. من هم برنامه را دیدم و ناراحت شدم. این موضوع در حوزه کاری من نیست. من در فدراسیون فوتبال نائب رئیس هستم اما کاره‌ای نیستم. بهتر است خود آقای تاج در این باره صحبت کند اگر روزی آقای تاج در این خصوص موردی را به من واگذار کند حتما صحبت می‌کنم اما اکنون صحبت نکنم بهتر است.

فارس: آقای کفاشیان به هر حال شما نائب رئیس فدراسیون هستید و سال‌ها با کی‌روش کار کرده‌اید. اکنون فدراسیون با این جنجال چه باید بکند؟

من مشاوره خود را با آقای تاج می‌دهم اما باز هم می‌گویم از این اتفاق رخ داده ناراحت هستم.