به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه امروز (پنجشنبه) از آمادگی این کشور برای ایجاد روابط حسنه با تمام کشورها خبر داد. پسکوف طی نشست خبری روزانه در کرملین با اعلام آمادگی برای بهبود روابط روسیه با همگان، گفت اما آمریکا و کشورهای اروپایی با لج‌بازی به این موضع مسکو توجهی […]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه امروز (پنجشنبه) از آمادگی این کشور برای ایجاد روابط حسنه با تمام کشورها خبر داد.

پسکوف طی نشست خبری روزانه در کرملین با اعلام آمادگی برای بهبود روابط روسیه با همگان، گفت اما آمریکا و کشورهای اروپایی با لج‌بازی به این موضع مسکو توجهی نمی‌کنند.

به نوشته وبگاه شبکه «ریانووستی»، وی در واکنش به اظهارات بامدادی «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا گفت: «صحبت های بایدن در مورد آمادگی واشنگتن برای رهبری جهان چیزی جز عبارات دهه‌های گذشته و یک جهان تک قطبی نیست».

بایدن طی سخنرانی در کنگره، با ادعای اینکه واشنگتن به دنبال تنش و تقابل با روسیه نیست، تهدید کرد که اقدامات این کشور پیامدهایی را برایش خواهد داشت.

سخنگوی کرملین ادامه داد: «رویکردی که واشنگتن و متحدانش طی یک دهه گذشته برای مهار روسیه دنبال کرده، به نوعی رویارویی تبدیل شده است».

پسکوف همچنین افزود: «رئیس‌جمهور [ولادیمیر] پوتین است که خطوط قرمز تهدیدکننده منافع روسیه را تعیین خواهد کرد… احتمال درگیری یا رویارویی در حوالی روسیه در حال افزایش است و این بسیار نگران کننده است».

به نوشته خبرگزاری «تاس»، وی درباره اقدامات جمهوری چک و بلغارستان علیه دیپلمات‌های روسیه نیز گفت: «ما این اقدام را برنتابیده و در ادامه هم تحمل نخواهیم کرد».

پسکوف پیشتر نیز با بیان اینکه تنش‌های اخیر با روسیه را کشورهای غربی آغاز کردند، از آنها خواست که آرام باشند و تفکرات ضد روسی را کنار بگذارند. 

طی روزهای اخیر کشورهای غربی از جمله آمریکا، لهستان، جمهوری چک، استونی، لیتوانی و لتونی، با تحریک واشنگتن، تعدادی از دیپلمات‌های روس را از کشور خود اخراج کردند.

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز امروز در واکنش به اظهارات نماینده اتحادیه اروپا در مسکو، گفت اقدامات بروکسل باعث شده که روابط دو جانبه به نازل‌ترین سطح خود از زمان جنگ سرد برسد. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/ص