مرحله دوم رهاسازی آب به دریاچه ارومیه تا پایان سال انجام می‌شود
مرحله دوم رهاسازی آب به دریاچه ارومیه تا پایان سال انجام می‌شود

نماینده استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی گفت: مرحله نخست رهاسازی آب به دریاچه ارومیه به میزان ۹۲ میلیون مترمکعب از سدهای زولا، سلماس، سد شهرچای و مهاباد انجام شده و تا پایان سال نیز مرحله دوم رهاسازی انجام می‌شود. به گزارش قلم پرس به نقل از خبرگزاری فارس، فرهاد سرخوش با اشاره به […]

نماینده استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی گفت: مرحله نخست رهاسازی آب به دریاچه ارومیه به میزان ۹۲ میلیون مترمکعب از سدهای زولا، سلماس، سد شهرچای و مهاباد انجام شده و تا پایان سال نیز مرحله دوم رهاسازی انجام می‌شود.

به گزارش قلم پرس به نقل از خبرگزاری فارس، فرهاد سرخوش با اشاره به اینکه آخرین تراز دریاچه ارومیه ۱۲۷۰٫۳۲ است اظهار کرد: علاوه بر آن هم اکنون دریاچه ارومیه یک هزار و ۷۸۳ کیلومتر مربع وسعت داشته و یک میلیارد و ۱۴۰ میلیون متر مکعب حجم آبی آن است.

وی تصریح کرد: تراز دریاچه ارومیه نسبت به مشابه سال گذشته افزایش پنج سانتی‌متری داشته است.

نماینده استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی با اشاره به تخصیص اعتبارات برای احیای دریاچه ارومیه گفت: ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبارات مربوط به ستاد احیاء به کل حوضه آبریز دریاچه ارومیه شامل استان‌های آذربایجان‌غربی، شرقی و کردستان ابلاغ شده است اما تاکنون تخصیص نیافته اما سازمان برنامه و بودجه قول داده شده تا چند روز آینده اعتبارات را تخصیص دهد تا ادامه پروژه‌های احیاء توسط دستگاه‌های مربوطه انجام گیرد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه دفتر مرکزی ستاد احیای دریاچه ارومیه باید در تهران مستقر باشد افزود: تمامی مراحل اداری و پیگیری اعتبارات احیای دریاچه ارومیه باید در تهران انجام شده و تنها دستگاه‌های اجرا کننده در منطقه باشد و در این رابطه در منطقه نیز دانشگاه ارومیه و تبریز و دفتر منطقه‌ای پروژه‌های آن را پایش و نظارت می‌کنند.

سرخوش اظهار کرد: بنابراین اگر خود ستاد احیای دریاچه ارومیه و دفتر مرکزی آن در منطقه مستقر باشد هیچ کدام از کارها انجام نمی‌شود و اگر در دانشگاه ارومیه مستقر باشد، به غیر از پایش و نظارت کاری نمی‌تواند انجام دهد.

وی در ادامه با اشاره به رهاسازی آب به دریاچه ارومیه گفت: امسال در مرحله نخست به میزان ۹۲ میلیون مترمکعب رهاسازی از سدهای زولا، سلماس، سد شهرچای و مهاباد انجام شده و تا پایان سال مرحله دوم رهاسازی نیز انجام می شود.

 موضوع خشکی دریاچه ارومیه از مسائل مهم کشور بوده و دولت قول مساعد برای احیای آن داده است و مرحله اول و و دوم رهاسازی به دریاچه ارومیه در سال ۹۷ انجام و ۵۰۰ میلیارد تومان نیز به استان‌های حوضه آبریز دریاچه ارومیه برای مسئله احیاء تخصیص می‌یابد.