محسن هاشمی:حضورم در انتخابات ریاست جمهوری دوره بعد صحت ندارد
محسن هاشمی:حضورم در انتخابات ریاست جمهوری دوره بعد صحت ندارد

رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه حضور وی در انتخابات ریاست جمهوری دوره بعد صحت ندارد و سوء تفاهم رسانه ای است از بدهی بالای دولت به شهرداری تهران خبر داد. به گزارش قلم پرس به نقل از  خبرگزاری فارس، محسن هاشمی رفسنجانی عصر امروز در شصت و یکمین اجلاس مجمع مشورتی روسای شوراهای […]

رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه حضور وی در انتخابات ریاست جمهوری دوره بعد صحت ندارد و سوء تفاهم رسانه ای است از بدهی بالای دولت به شهرداری تهران خبر داد.

به گزارش قلم پرس به نقل از  خبرگزاری فارس، محسن هاشمی رفسنجانی عصر امروز در شصت و یکمین اجلاس مجمع مشورتی روسای شوراهای اسلامی کلانشهرهای و شهرهای مراکز استان کشور و سومین اجلاس هیئت رئیسه شورای اسلامی کلانشهرهای کشور در ارومیه با اشاره به اینکه شهر مرزی ارومیه یکی از امن‌ترینشهرهای کشور است اظهار کرد: این خود نشان از بزرگی اقوامی همچون ترک، کرد، آشوری و ‌زرتشتی دارد که امنیت مثال‌زدنی در مرزها را ایجاد کرده‌اند.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به وجود بحران‌های مختلف در کشور بیان کرد: در ابتدای انقلاب اسلامی شاهد برخی ناامنی‌ها و تجریه‌طلبی‌ها بوده اما شور انقلابی مردم و اقتدار امام خمینی( ره) کشور را پیش برد.

وی اظهار کرد: در جریان جنگ تحمیلی نیز کشور با بحران هایی همراه بوده اما به دلیل شرایط مناسب اقتصادی، وجود درآمدهای نفتی و آمادگی مردم، سبب عبور از بحران شد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه در مقطع فعلی، کشور دچار مشکلات بیشتری است افزود: هم‌اکنون کشور از یک سو دچار یک رکود و تورم شده و بحران اشتغال و کاهش سطح رفاه عمومی سبب نارضایتی‌های مردمی شده است.

محسن هاشمی رفسنجانی اظهار کرد: همچنین کشور دچار تحریم و تهدید جدی از سوی آمریکا، رژیم صهیونیستی و برخی دولت‌های غربی شده که همین خود در نیمه دوم امسال سبب کاهش درآمدهای ارزی می‌شود.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر هم‌اکنون کشور دچار مفاسد اقتصادی و رانت‌خواری و نیز سو استفاده از قدرت توسط برخی‌ها و همچنین آسیب‌های اجتماعی شده و‌ به همین سبب سرمایه اجتماعی دچار خسران شده است.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران به مشکلات زیست‌محیطی اشاره کرد و افزود: در این رابطه پیش‌بینی می‌شود که بحران‌های زیست‌محیطی مثل ریزگردها و کم آبی نیز در ۶ ماهه دوم سال وضعیت را بدتر کرده و سبب ایجاد بحران‌های اجتماعی در مقیاس بیشتر شود.

وی در ادامه تصریح کرد: در این شرایط کنونی باید مدیریت شهری که دارای درآمد پایدار نیست، از تعدیل نیرو استفاده کرده و به جای برخورد منفعلانه با بحران، موارد محتمل را پیش‌بینی و برای آن برنامه‌ریزی کند.

محسن هاشمی‌رفسنجانی بیان کرد: بنابراین باید اقدامات پیشگیرانه را انجام داد تا کشور دچار بحران نشود و در این رابطه، بی‌شک اعتراضات اجتماعی تنها مربوطه به ایران نیست بلکه در شهرهای کشورهای پیشرفته دنیا همچون پاریس و نیویورک نیز شاهد چنین مشکلاتی هستیم.

وی ‌تصریح کرد: در چنین شرایطی مهمترین جهت‌گیری کشورهای غربی این است که این اعتراضات را امنیتی نکرده بلکه بار آن را اجتماعی و مدنی در نظر می‌گیرند.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: بی‌تردید اقدامات شتاب‌زده نارضایتی مدنی را تبدیل به امنیتی کرده پس باید مسیر عکس را در پیش گرفته تا بتوان از بحران نارضایتی عبور کرد.

محسن هاشمی‌رفسنجانی هم چنین در پاسخ به سوال خبرگزاری فارس در رابطه با صحبت‌هایی مبنی بر حضور وی در انتخابات ریاست جمهوری دوره بعد اظهار کرد: این موضوع یک سوء تفاهم بود چون بنده در مورد انتخابات مجلس شورای اسلامی صحبت کرده و در برخی رسانه‌ها به اشتباه، حضورم در انتخابات ۱۴۰۰ درج شده بود و بنابراین این موضوع اصلا صحت ندارد.

وی با اشاره به بدهی دولت به شهرداری گفت: هم اکنون بدهی دولت به شهرداری تهران در حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان بوده که برای این موضوع یک کارگروه حسابرسی تشکیل شده است.

رئیس شورای شهر تهران تصریح کرد: بنابراین با تشکیل کارگروه، صحت و سقم آن و مواردی که در حسابرسی دولت مدنظر قرار می‌گیرد مشخص می‌شود.

ظرفیت مرزی آذربایجان‌غربی بلااستفاده مانده است

در ادامه رئیس شورای شهر ارومیه با اشاره به هم مرزی آذربایجان‌غربی با سه کشور خارجی اظهار کرد: این در حالی است که تاکنون از این ظرفیت همرزی با سه کشور استفاده چندانی نشده است.

رسول اصغرزاده ‌تصریح کرد: امید است در چشم‌انداز آینده حاکمیت، آذربایجان‌غربی و کل کشور از مزایای مرزی، بهره بهینه را ببرد.

رئیس شورای اسلامی شهر ارومیه در زمینه شوراها بیان کرد: بی‌شک باید کمی و کاستی‌های شوراهای اسلامی را در خارج و‌ حیطه شوراها مورد بررسی قرار داد.

وی با تاکید بر اینکه برگزاری چنین مجمع‌هایی می‌تواند تلاش شوراها را کارآمدتر کند افزود: علاوه بر آن باید با پرهیز از سهم‌خواهی و افزایش خدمت‌رسانی و نیز استفاده از فکر و اندیشه سبب تداوم رو به رشد شوراها شد.

مردم در اداره‌کرد شهرها سهیم باشند

در ادامه شهردار ارومیه اظهار کرد: برگزاری و خروجی این گونه جلسات باید سبب شود که مردم بتوانند در اداره‌کرد شهرها سهیم باشند.

محمد حضرت‌پور بیان کرد: با وجود اینکه وجود شوراهای اسلامی تاکنون با بی‌مهری مجلس شورای اسلامی همراه شده است اما مجموعه مدیریت شهری به صورت پویا به راه خود ادامه می‌دهد.

وی تصریح کرد: امید است با توسعه شهرها و اداره کرد آن به دست مردم شاهد رسیدن به شهری آرمانی باشیم.

آذربایجان غربی استانی با امنیت پایدار

در ادامه، معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان‌غربی گفت: پس از اجرای قانون شورا، مردم به مدیریت جوامع خود در مدیریت شهری و روستایی ورود کردند.

علیرضا رادفر با اشاره به اینکه آذربایجان‌غربی با سه کشور همسایه بوده و ۹۶۷ کیلومتر مرز مشترک دارد افزود: این در حالی است که متاثر از مسائل درون و برون مرزی بوده اما استانی با امنیت پایدار محسوب می‌شود.

وی بیان کرد: امید است با توجه به امنیتی که در آذربایجان‌غربی وجود دارد و علاوه بر آن با توجه به ظرفیت‌های عظیم استان، سرمایه‌گذارها تشویق به حضور و سرمایه‌گذاری در این استان شوند.

معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه کاهش ۴۰ درصدی مالیات بر ارزش افزوده سهم شهرداری‌ها، مشکلات فراوانی را بر شهرداری‌ها ایجاد کرده است گفت: در این راستا شوراها باید یک ساماندهی مجدد داشته باشند چون هم‌اکنون شاهد وجود نیروهای مازاد در شهرداری‌ها بوده که همین خود مشکلات مالی را افزایش داده است.

لایحه حوادث غیرمترقبه به صحن علنی مجلس شورای اسلامی می‌آید

 در ادامه نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه هم‌اینک در کمیسیون شوراها چند موضوع در دستور کار قرار دارد اظهار کرد: در این راستا لایحه حوادث غیرمترقبه، در آینده نزدیک به صحن علنی مجلس شورای اسلامی می‌آید.

سیدهادی بهادری گفت: هم‌اینک از جمله مشکلات شهری، نحوه مقابله با حوادث شهری بوده چون در حادثه‌ای مثل ساختمان پلاسکو تهران، مدیریت آن برای تهران نیز مشکل بود و سبب شهادت چند تن از آتشنشانان شد.

وی با اشاره به لایحه مدیریت جامع شهری تصریح کرد: این لایحه نیز دست‌خوش تغییرات بسیاری در مجلس شورای اسلامی شده و متاسفانه تاکنون به نتیجه نهایی نرسیده است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه هم‌اکنون همانند گذشته تمایلی برای واگذاری وظایف ادارات خدماتی به شهرداری‌ها وجود ندارد بیان کرد: اکنون در شرایطی که وضعیت نابسامانی بر تمامی شهرداری‌های کشور حاکم بوده و حتی از دادن حقوق کارکنان خود ناتوان هستند، واگذاری سایر خدمات شهری به شهرداری‌ها امکان‌پذیر نیست.

وی‌ با اشاره به اینکه هم‌اکنون لایحه ارزش افزوده در مجلس شورای اسلامی مطرح است گفت: در این زمینه مسئولان شورای شهری مراکز استان‌ها باید کمک و همکاری کنند تا این لایحه به سمتی رود که توزیع عادلانه ارزش افزوده در کل کشور رخ دهد.