عملکرد برخی از مؤسسات حقوقی به ضرر جامعه است /آئین‌نامه جدید حق‌الوکاله در انتظار تصویب
عملکرد برخی از مؤسسات حقوقی به ضرر جامعه است /آئین‌نامه جدید حق‌الوکاله در انتظار تصویب
معاون اول قوه قضائیه با اشاره به اینکه ۱۳ سال از تعیین حق‌الوکاله‌ها می‌گذرد، گفت: خود آقایان طی این سال‌ها درخواستی برای اصلاح آن نکردند. در هر صورت ما آئین‌نامه مربوطه را پیشنهاد کردیم و منتظریم زودتر تصویب شود.

به گزارش قلم پرس، حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای، معاون اول قوه قضائیه در نشست هم‌اندیشی با وکلا گفت: اصلاح آئین نامه و حق مشاوره موضوعی درست است و امیدوارم که زودتر رسیدگی شود. البته اینکه گفتند ۱۳ سال از تعیین حق مشاوره قبلی گذشته، درست است؛ اما خود آقایان طی این سال‌ها درخواستی برای اصلاح آن نکردند. در هر صورت ما آئین‌نامه مربوطه را پیشنهاد کردیم و منتظریم زودتر تصویب شود.

معاون اول قوه قضائیه تصریح کرد: مطلب دوم مربوط به مؤسسات حقوقی است. بنده فی‌الجمله با آقایان موافق هستم و معتقدم عملکرد برخی از مؤسسات حقوقی به ضرر جامعه است. برخی از اقداماتی که انجام می‌شود، به ضرر مردم است. ما باید تلاش کنیم به همه‌ قانون عمل کنیم؛ نه به بخشی از قانون و هر وقت که بخشی از قانون را مغفول گذاشتیم، به همدیگر یادآوری کنیم که این بخش مغفول مانده و این بخش عمل نشده. اگر به همه‌ قانون عمل کنیم، به نفع همه است.

وی در ادامه سخنان خود بیان کرد: می‌خواهم سؤالی کنم از این دو بال فرشته عدالت که امروز دادرسی در اجرای عدالت و تحقق عدالت چگونه است؟

 محسنی اژه‌ای افزود: آیا ضابط از وکیل، قاضی از وکیل، وکیل از قاضی در کاری که می‌کنند، راضی است؟ می‌خواهم در رابطه با عدالت صحبت کنم و نه در رابطه با مسأله صنفی. جا دارد بیشتر در جهت تحقق عدالت همه با هم همکاری کنیم و با یکدیگر تعامل داشته باشیم. اگر وکیلی به وظیفه قانونی و شرعی و سوگندی که خورده عمل نمی‌کند، شما خودتان بررسی کنید و واقعاً اصلاح و برخورد کنید. ما هم همینطور؛ اگر یک قاضی و یک کارمند در دستگاه قضایی به وظیفه خود در جهت تحقق عدالت و در جهت کرامت طرفین پرونده و ایجاد عدالت و رسیدن به حقیقت عمل نمی‌کند، در مسیر اصلاح آن اقدام می‌کنیم.

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس