عمده موانع بخش صادرات ریشه در مشکلات داخلی دارد/ سنگ‌اندازی برخی برای ناراضی کردن مردم
عمده موانع بخش صادرات ریشه در مشکلات داخلی دارد/ سنگ‌اندازی برخی برای ناراضی کردن مردم

عمده موانع بخش صادرات ریشه در مشکلات داخلی دارد/ سنگ‌اندازی برخی برای ناراضی کردن مردم رئیس اتاق بازرگانی تبریز، عمده مشکلات بخش صادرات را ریشه‌ درمشکلات داخلی دانست. به گزارش قلم پرس،از تبریز، یونس ژائله صبح امروز در بیست و ششمین همایش صادرات غیرنفتی که در سالن پتروشیمی تبریز برگزار شد با بیان اینکه عمده […]


عمده موانع بخش صادرات ریشه در مشکلات داخلی دارد/ سنگ‌اندازی برخی برای ناراضی کردن مردم


رئیس اتاق بازرگانی تبریز، عمده مشکلات بخش صادرات را ریشه‌ درمشکلات داخلی دانست.

به گزارش قلم پرس،از تبریز، یونس ژائله صبح امروز در بیست و ششمین همایش صادرات غیرنفتی که در سالن پتروشیمی تبریز برگزار شد با بیان اینکه عمده مشکلات بخش صادرات ریشه در مشکلات داخلی دارد، اظهار کرد: در بخش صادرات به دنبال دشمن خارجی نباشید، چرا که تحریم‌ها تا حدی اثرگذار است و در بسیاری از موارد، کم.کاری و عدم وجود اراده برای هدف‌گذاری صادراتی موفق ریشه در فعالیت ما دارد.

 رئیس اتاق تبریز خاطرنشان کرد: اتاق تبریز اولین اتاق تجاری ایران را ایجاد کرده  و این نشانگر پیشران بودن تبریز در فعالیت‌های اقتصادی و صادرات است.
 
وی، رخوت و سستی در فعالان حوزه صادرات را مهم‌ترین چالش حاضر دانست و افزود: ریشه بسیاری از مشکلات در عدم برنامه‌ریزی در بین خود ماست.
 
ژائله با اشاره به ظرفیت‌های بالای کشور در حوزه صادرات غیرنفتی گفت: متاسفانه عمده صادرات ما تنها به ۳۸ کشور جهان انجام می‌شود. اما خوشبختانه در دولت سیزدهم، حرکت‌های خوبی در حوزه دیپلماسی تجارت و بازرگانی در وزارت امور خارجه در حال انجام است که می‌تواند راهگشای افزایش تجارت در این بخش باشد.
 
رئیس اتاق بازرگانی تبریز با بیان اینکه اقتصاد ایران دولتی است، یادآور شد: بی‌توجهی به اصل ۴۴ قانون اساسی و توسعه و حمایت از بخش خصوصی زمینه رانت و فساد را در اقتصاد کشور فراهم کرده است.
 
وی بیان داشت: تازمانی که این قوانین اجرا نشود، اقتصاد ایران جهانی نخواهد شد.
 
ژائله خواستار ورود و جدیت وزارت اقتصاد بر کوتاه کردن دست افراد سود جو در حوزه اقتصاد و تجارت شد و افزود: لازم است تا نیروی انسانی متخصص و کار آمد درحوزه صادرات توسط دانشگاه‌ها تربیت شود. نیروهای که به دیپلماسی و زبان تجارت خارجی مسلط باشند.
 
وی با تاکید براینکه تک نرخی نبودن ارز موجب مشکلات جدی در بخش صادرات و تجارت و اقتصاد کشور بوده است، تصریح کرد: شرایط فعلی زمینه‌ساز تخلفات گسترده در این بخش بوده است.
 
ژائله با بیان اینکه تحریم روسیه فرصت خوبی برای دو کشور ایران و ترکیه فراهم کرده است، متذکر شد: توجه به توسعه روابط تجاری با کشورهای همسایه در حال حاضر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که ضرورت توجه به هاب‌های تجاری را بیش از پیش نمایان می کند.
 
وی، عدم وجود شبکه بانکی و حذف برند و نبود شرکت‌های بزرگ بین‌المللی را از عمده مشکلات راه صادرات کشور دانست و خواستار توجه به برندینگ و ایجاد زنجیره‌های قوی با شرکت‌های بزرگ بین‌المللی و تداوم حمایت دیپلماسی از تجارت جهانی شد‌.
 
رئیس اتاق بازرگانی تبریز اذعان داشت: یکسری از افراد با سنگ‌اندازی‌ها تصمیم گرفته‌اند این مردم را از دولت و نظام ناراضی کنند.

پایان پیام/س