دادستان تهران: تأخیر برخی پروازها غیر قابل قبول است/ مردم انتظار دارند دلایلی كه به تحريم ها ربط ندارد، مورد استناد قرار نگیرد
دادستان تهران: تأخیر برخی پروازها غیر قابل قبول است/ مردم انتظار دارند دلایلی كه به تحريم ها ربط ندارد، مورد استناد قرار نگیرد

وي با بیان اینکه روزانه تأخیر پروازها وجود دارد كه برخی تأخیرها غیر قابل قبول است و به مسافرین نیز علت آن توضیح داده نمی شود گفت: امروزه شرايط کشور تغيير كرده و انقلاب اسلامی در آستانه چهل سالگی است و مردم انتظار دارند دلایلی كه به تحريم ها ربط ندارد، مورد استناد قرار نگیرد. […]

وي با بیان اینکه روزانه تأخیر پروازها وجود دارد كه برخی تأخیرها غیر قابل قبول است و به مسافرین نیز علت آن توضیح داده نمی شود گفت: امروزه شرايط کشور تغيير كرده و انقلاب اسلامی در آستانه چهل سالگی است و مردم انتظار دارند دلایلی كه به تحريم ها ربط ندارد، مورد استناد قرار نگیرد.

به گزارش قلم پرس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، عباس جعفری دولت آبادی جلسه با رئیس سازمان هواپیمایی کشور، مدیر کل شرکت فرودگاه های کشور، مدیر عامل شرکت های هواپیمایی و تعدادی از معاونان دادستان تهران درباره بررسی علل تاخیر پروازها با اشاره به فلسفه تشکیل جلسه و علت ورود دادستانی به این موضوع اظهارداشت: به موجب ماده ٢٢ قانون آیین دادرسی کیفری یکی از وظایف دادستان حفظ حقوق عمومی است و دادستان را مکلف کرده که برای حفظ حقوق عامه اقامه دعوی کند.

دادستان تهران یکی از مصادیق مهم حقوق عامه را وضعی دانست که امروزه در برخی فرودگاه ها رخ می دهد وافزود: در اصل ۱۵۶ قانون اساسی بر دو وظیفه پیشگیری از وقوع جرم واحیای حقوق عامه تصریح شده است.

وی با بيان اينكه یکی از مصادیق تضییع  حقوق مردم سرگردانی ناشی از تاخیرهای بی مورد ، ‌فروش بلیت هواپیما با قیمت های متفاوت، عدم پاسخگویی ورفتار نامناسب با مسافرین برخی در فرودگاه ها است، به مفاد گزارش های معاونان دادستان تهران در مورد  تأخیر پروازها و به برخی علل آن استناد کرد.

جعفري دولت آبادي افزود: طی دو هفته گذشته روزانه دو نفر از معاونین داستان تهران برای بررسی تأخیر پروازها در فرودگاه مهر آباد حضور یافته اند كه گزارش‌های تهیه شده متضمن اطلاعات مناسب و مفیدی است.

دادستان تهران اعلام کرد: به موجب این گزارش ها، روزانه تأخیر پروازها وجود دارد كه برخی تأخیرها غیر قابل قبول است و به مسافرین نیز علت آن توضیح داده نمی شود ودر برخی موارد نیزحقوق آنها رعایت نمی گردد. البته برخی تاخیر ها به دلیل نقص فنی هواپیما،  بدی آب و هوا و نظایر آن رخ می دهد که این موضوع قابل دفاع است.

وی با اشاره به مفاد گزارش هاي معاونان دادستان تهران در مورد تاخير پروازها و نتایج آن  گفت : معاونین دراین بازدید ها با مردم، مدیران شرکت های هواپیمایی و مسئولان فرودگاه گفت و گو کرده و بیست علت برای تأخیرها احصاء گرديده است.

دادستان تهران با تقسیم بندی تأخیر پروازها به درون سازمانی و برون سازمانی افزود: دسته اول تاخیراتی است که ناشی از نقص فنی و کمبود قطعات است که در این بخش نمی توان به شرکت‌های هواپیمایی ایراد وارد كرد؛ چرا که در بيان دلايل تاخير اعلام می کنند قطعه موجود نيست، نقص فنی واقعی می باشد البته به شرطی که دلیل اصلی تأخیر پرواز این موضوع باشد.

جعفری دولت آبادی افزود: برخی از تاخیرها به خاطر وضعیت آب و هوا است و شركت هاي هواپيمايي اعلام می کنند که آب و هوا در مقصد نامساعد است که مطابق برخی گزارش‌ها خلاف اين موضوع نیز ثابت شده و تعدادی از شرکت های هواپیمایی برای نجات خود از اعتراض مسافران به اين حربه متوسل شده اند. وي  تاكيد کرد بیان واقعیت ها به مردم بهترین راه نجات است.

دادستان تهران با اشاره به اینکه برخی از تأخیر ها به دلیل ساختارهای فرودگاهی است افزود: حسب اعلام مسئولین در فرودگاه مهر آباد یک باند پرواز بیشتر وجود ندارد و در نتیجه ترافیک های پروازی رخ می دهد که این مشکلات به شرکت های هواپیمایی مربوط نمی شود.

وی اعلام کرد: برخی تاخیرها به خاطر تاخیر ورود هواپیما درمقصد است، و پس از اين تاخير،  در سلسله پروازها، تاخير رخ می دهد.

 جعفری دولت آبادی با بيان اينكه برخي شركت هاي هواپيمايي اعلام کرده اند که بخشي از تاخیرها به دلیل کمبود مسافر است با رد اين موضوع، اظهار داشت: اگر مسافر وجود ندارد نباید بلیت فروخته شود و شرکت هواپیمایی نمي تواند بلیت بفروشد و سپس اعلام نماید که تعداد مسافر کم است و پرواز را باطل کند.

دادستان تهران میزان اعتبار شرکت های هواپیمایی را به حفظ و رعایت حقوق مسافران دانست واظهارداشت: اگر براي یک شرکت هواپیمایی فعالیت تجاری مقرون به صرفته نباشد بهتر است فعالیت های دیگری انجام دهد.

وی یکی از مشکلات مرتبط با تاخیرها را عدم اطلاع رسانی به موقع به مسافران دانست واظهار داشت: اگرچه طبق گزارش ها این موضوع مطلق نیست و در برخی موارد اطلاع رسانی مناسبی انجام شده؛ اما در برخی موارد به مسافران اطلاع رسانی نشده است که در اين رابطه ممكن است برخی مسافران بلیت را از طریق واسطه ها خریده باشند یا شرکت هواپیمایی از اطلاع رسانی خودداری کرده است.

جعفری دولت آبادی اعلام کرد: تمام شرکت ها بايد به نصب منشور حقوق مسافران در فرودگاه ها مكلف شوند؛ چرا که مسافران باید بدانند که چه حقوقی دارند و شرکت ها درصورت  تاخیر چه وظیفه ای برعهده دارند.

دادستان تهران با اشاره به عدم پاسخگویی در فرودگاه در خصوص تأخیر پروازها خاطر نشان کرد: وقتي مسافران با تاخير پرواز مواجه می‌شوند هیچ کس از مدیران شركت‌های هواپيمايي در فرودگاه حضور نمی یابند که نسبت به آن شفاف سازی نمايند و در اکثر موارد فردی حضور دارد که اعلام می‌نماید تا ساعاتی دیگر پرواز انجام می شود.

وی اظهار داشت: گاهی اوقات تاخیر پروازها طولانی می شود به عنوان مثال در ماه گذشته یکی از پرواز ها حدود ۲۳ ساعت تاخیر داشته است كه اين موضوع قابل دفاع نيست.

دكتر جعفری دولت آبادی تاكيد كرد: امروزه به لحاظ افزایش مشکلات اجتماعی نباید زمینه های اعتراض مسافران را فراهم كرد و اجازه داد مسافران به لحاظ عدم پاسخگویی به آنها در فرودگاه تجمع نایند و در نهایت با دلخوری سوار هواپیما شده ودیگر پیاده نشوند که مجبور شویم از پلیس کمک بخواهیم تا از هواپیما پیاده شوند.

دادستان تهران با شرکت‌های هواپیمایی اتمام حجت کرد که دادستانی دراین بخش ورود جدی‌تر خواهد کرد و انتظار می‌رود سازمان هواپیمایی کشور نظارت خود را بر شرکت‌هایی که خود را با مقررات تطبیق نمی‌هند افزایش دهد. وی با قدرداني از برخی شرکت‌ها كه اقدامات مناسبی انجام داده اند، گفت: بايد اين شركت ها به مردم معرفی شوند.

جعفری دولت آبادی از عابدزاده رئیس سازمان هواپیمایی کشوری خواست که در دو زمینه اقداماتی را انجام دهد. وی استقرار نماینده سازمان هواپیمایی کشوری در ترمينال فرودگاه‌ها را به عنوان اولین پیشنهاد مطرح کرد و گفت: نماینده سازمان هواپیمایی کشوری که مسئولیت نظارت بر وضعیت شرکتهای هواپیمایی و پروازها را برعهده دارد باید در ترمينال ها حضور مستمر داشته باشد.

دادستان تهران با بيان اينكه برای محل استقرار معاونین دادستان در فرودگاه ها نیز تدبیر لازم پیش بینی شود، تصریح كرد: دادستانی تهران از سال ها قبل با تأسیس دادسرای فرودگاه به وظایف خود پرداخته است اما با حضور مداوم معاونان دادستان سعي داريم موضوع تأخیر پروازها به سامان برسد.

جعفری دولت آبادی با بیان اینکه بخشي از مشکلات مربوط به تاخیر در پروازها راهکار کیفری ندارد، تاکید کرد: دادستانی تهران آمادگی خود را برای حمایت از برخی تصمیمات منطقی شرکت های هواپیمایی و سازمان هواپیمایی کشور اعلام می‌نماید.

دادستان تهران با تاكيد بر اينكه باید سازمان هواپیمایی کشوری در مورد شرکت هایی که خود را با شرایط جدید تطبیق نمی دهند با دادستانی همکاری بیشتری داشته باشد، توصیه کرد: این گونه شرکت ها فعالیت خود را با برخی از شرکت ها تجمیع کرده و یا فعالیت آن را متوقف نمایند.

دادستان خاطر نشان کرد: نباید اجازه دهیم مسافران در فرودگاه سرگردان و ناراضی باشند و سایر مسئولین مجبور باشند مشکلات ناشی از عدم توجه شرکت ها به حقوق مسافرین را پیگیری کنند.

دكتر جعفری دولت آبادی خدمت به مردم را بزرگترین کاری دانست که می توان انجام داد، افزود: در شرایطی که دشمنان همه ابزارها را برای مقابله با انقلاب اسلامی بسیج کرده و مشکلات ناشی از تحریم ها افزایش می‌یابد ضرورت دارد سازمان هواپیمايي کشوری، مدیریت شرکت های هواپیمایی و مدیریت فرودگاه ها نقش بیشتری در این زمینه ایفا نمایند.

دادستان تهران پس از استماع اظهارات رئیس سازمان هواپیمایی کشور، مسئولان شركت هاي هواپيمايي و گزارش سرپرست دادسراي  فرودگاه با بيان اينكه در  كشور مدير زیاد داريم ولي پيگيري كننده كم داريم، افزود: سال هاست كه برخي مشكلات مزمن در كشور وجود دارد اما برطرف نمی شود.

وي با معطوف كردن توجه حاضرين به دو مقوله شیوه مديريت‌ها و پيگيري‌ها افزود: مدیران شركت هاي هواپيمايي وقتي تاخير پرواز رخ مي دهد باید احساس كنند كه فرزندان و خانواده آن ها قرار است در اين پرواز حضور داشته باشند.

جعفري دولت آبادي با تاكيد بر اين كه اگر تاخير پرواز به دليل تحريم و يا نبود قطعه باشد، مردم دلايل شركت هاي هواپيمايي را مي پذيرند، به صبر و مقاومت مردم در برابر مشكلات اقتصادی اشاره كرد و افزود: كشور در دوران جنگ تحمیلی سالانه با هفت ميليارد دلار  اداره می‌شد و هر روز صدها شهيد تقديم انقلاب مي شد؛ اما مردم پاي نظام اسلامی ایستادند.

وي تاکید کرد: امروزه شرايط کشور تغيير كرده و انقلاب اسلامی در آستانه چهل سالگی است و مردم انتظار دارند دلایلی كه به تحريم ها ربط ندارد، مورد استناد قرار نگیرد.

دادستان تهران خاطرنشان كرد: بخشي از مشكلات تاخير در پروازها را مي توان با مديريت هوشمندانه، پیگیری ، تدبير، توضيح مناسب،  عذرخواهي به موقع و اتخاذ تصمیمات لازم كاهش داد.

دادستان تهران پيشنهاد داد نمایندگان سازمان هواپيمايي كشوري و شركت‌های هواپيمايي در تیم بازرسي معاونان دادستاني تهران در بازدید از فرودگاه‌ها حضور یابند.

دكتر جعفري دولت آبادي از فرودگاه به عنوان ويترين كشور ياد كرد و افزود: تجمع اعتراض آمیز مسافران و يا درگيري در فرودگاه تبعات زیادی به دنبال دارد.

وي خاطرنشان كرد: تجربه نشان داده است كه هرگاه با صداقت با مردم رفتار شود مشکلات را درک می‌کنند همان‌طور كه مردم با تداوم تحريم ها هر سال پرشورتر در راهپيمايي های روز قدس و یا روز ٢٢ بهمن شركت مي كنند بنابراین با مديريت صحیح و انقلابی می‌توان مشكلات کنونی را برطرف کرد.