تبریز چندبار پایتخت ایران شده است؟
تبریز چندبار پایتخت ایران شده است؟

شهردار تبریز گفت: تبریز در ایران از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و این موقعیت به ویژه در حوزه اقتصادی مشهود است. در طول تاریخ نیز این شهر منشا اثرگذاری بوده و پنج بار پایتخت شده است. به گزارش قلم پرس،از تبریز، یعقوب هوشیار ظهر امروز در با  احمد محمدی سرکنسول جدید ایران در استانبول […]شهردار تبریز گفت: تبریز در ایران از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و این موقعیت به ویژه در حوزه اقتصادی مشهود است. در طول تاریخ نیز این شهر منشا اثرگذاری بوده و پنج بار پایتخت شده است.

به گزارش قلم پرس،از تبریز، یعقوب هوشیار ظهر امروز در با  احمد محمدی سرکنسول جدید ایران در استانبول بر توسعه روابط ایران و ترکیه با تکیه بر ظرفیت‌های خواهرخواندگی تبریز و استانبول تأکید شد.

وی اظهار کرد: تبریز در ایران از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و این موقعیت به ویژه در حوزه اقتصادی مشهود است. در طول تاریخ نیز این شهر منشا اثرگذاری بوده و پنج بار پایتخت شده است.

هوشیار با بیان اینکه ظرفیت‌های تبریز می‌تواند به نفع کل کشور احصاء و جریان یابد، افزود: برخی مسائل در تبریز وجود دارد که می‌توان به کل کشور تعمیم داد تا گره گشای اقتصادی کشور باشد. جایگاه تبریز نه برای این شهر بلکه جهت بهره مندی کل کشور باید در سطح جهان تبیین شود.

شهردار تبریز خاطرنشان کرد: سرمایه گذاران ترک به سبب زبان مشترک، علاقمند به حضور در تبریز هستند. با ایرانی‌های مقیم استانبول نیز ارتباطاتی برقرار کرده‌ایم که می‌توان این افراد را علاقمند به حضور دوباره و سرمایه گذاری در تبریز کرد.

هوشیار از توسعه تبریز در برخی آیتم‌ها نسبت به گذشته خبر داد و افزود: ظرفیت های قدیمی مثل بازار تبریز و ظرفیت‌های گردشگری این شهر در دنیا بی نطیر است. مزیت‌های صنعتی همچون فولاد و تراکتور و مزیت‌های غذایی همچون آجیل و شکلات و مزیت‌های معادن این خطه قابل توجه است.

به گفته وی، پیشرفت‌های تبریز در قطعه سازی و خودروسازی و تلاش برای خودکفایی در تولید اتوبوس هدفگذاری شده است.

شهردار تبریز این موارد را اشتراکات و مزیت‌هایی برای مراودات بین تبریز و استانبول دانست و گفت: اوایل دهه ۹۰ شهروندان ترکیه و آذربایجان برای درمان به تبریز می آمدند که بعد از اعمال تحریم ها این موضوع کمرنگ شده و در وضعیت کنونی می توان دوباره این موضوع را گسترش داد.

وی ضمن اعلام آمادگی جهت همکاری با هیات‌های تجاری و اقتصادی ترکیه، گفت: خواهرخواندگی تبریز و استانبول و قرابت زبانی، فرهنگی و دینی بین این شهرها می‌تواند زمینه ساز ارتباطات خوبی باشد.

هوشیار ادامه داد: حوزه گردشگری تبریز هم اکنون قدرتمند شده ولی گردشگری اندکی به تبریز سفر می کنند. نیاز به خلاقیت، فکر و مشوق هایی داریم که اگر سفارت اعلام کند، آماده همکاری برای پذیرش گردشگران ترک هستیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برگزاری همایش فرصت‌های سرمایه گذاری تبریز خاطرنشان کرد: در همایش سرمایه‌گذاری که بخش علمی آن برگزار شد و تلاش داریم در بخش عملی آن نیز که سال آینده برگزار می شود، سرمایه‌گذاران ترکیه‌ای را جذب کنیم.

پایان پیام/۶۰۰۰۲