باید حقایق را برای مردم با شفافیت بیان کرد / شرایط امروز کشور بهتر و امیدبخش‌تر از گذشته است
باید حقایق را برای مردم با شفافیت بیان کرد / شرایط امروز کشور بهتر و امیدبخش‌تر از گذشته است

رییس‌ جمهوری تلاش برای تقویت و اعتلای نظام اسلامی و مردم‌سالاری دینی و نیز توسعه و آبادانی ایران عزیز را وظیفه همگانی دانست و گفت: دولت یازدهم دستاوردهای شاخص و برجسته‌ای در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و دفاعی داشته و مصمم هستیم در چارچوب و معیار قانون اساسی، رهبری واحد و آرمان‌های مشترک، همچنان در […]

رییس‌ جمهوری تلاش برای تقویت و اعتلای نظام اسلامی و مردم‌سالاری دینی و نیز توسعه و آبادانی ایران عزیز را وظیفه همگانی دانست و گفت: دولت یازدهم دستاوردهای شاخص و برجسته‌ای در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و دفاعی داشته و مصمم هستیم در چارچوب و معیار قانون اساسی، رهبری واحد و آرمان‌های مشترک، همچنان در مسیر توسعه و اعتلای ایران اسلامی حرکت کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز دوشنبه در دیدار رییس و اعضای فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی، با قدردانی از تعامل و همکاری سازنده مجلس دهم با دولت، اظهار داشت: بدون تردید شرایط امروز کشور بهتر و امیدبخش‌تر از گذشته است و باید با امیدواری برای سربلندی ایران عزیز و نظام اسلامی، با همکاری و حوصله، امور کشور را هر چه بهتر سامان دهیم.

رییس‌ جمهوری با اشاره به برخی از دستاوردهای دولت در بخش‌های مختلف اقتصادی و با تأکید بر اینکه همه این اقدامات در چارچوب اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی قرار دارد، اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی به این معناست که اقتصاد کشور در برابر تهاجم دشمنان مقاوم‌تر شود و این در حالی است که در گذشته بخاطر فشار تحریم، مقدار فروش نفت تقریباً نصف شد و همگان شاهد بودند چه تلاطم بزرگی در بازارها و قیمت ارز بوجود آمد که این آسیب‌پذیری و نامقاوم بودن اقتصاد را نشان می‌دهد.

دکتر روحانی اضافه کرد: در دولت یازدهم با وجود اینکه درآمد نفت حتی در مقطعی به حدود یک سوم الی یک چهارم کاهش یافت و از ۱۲۰ دلار به حدود ۳۰ دلار رسید، اما تلاطمی در بازار بوجود نیامد و زندگی مردم دچار اختلال نشد که این موضوع می‌تواند بزرگترین معیار برای حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی باشد. چرا که نشان‌دهنده آن است که اقتصاد کشور در برابر فشار خارجی مقاوم بوده و می‌تواند امور خود را مدیریت کند.

رییس‌ جمهوری خاطر نشان کرد: براساس آمار بانک مرکزی و مرکز آمار به عنوان معیارهای ارزیابی معتبری که در کشور وجود دارند، باید عملکرد و کارآمدی دولت، مورد ارزیابی قرار بگیرد که آیا حرکت در بخش‌های مختلف طی ۳٫۵ سال گذشته، رو به جلو بوده، متوقف شده و یا عقبگرد داشته است. امروز و بر اساس آمارهای معتبر داخلی و خارجی، حتی یک مورد هم وجود ندارد که در ۴ زمینه قدرت اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و دفاعی، شاهد رشد و توسعه نباشیم.

دکتر روحانی با اشاره به گزارش روز گذشته بانک مرکزی در هیأت دولت، که رشد اقتصادی ۹ ماهه کشور در سال جاری را ۱۱٫۶ اعلام کرده است، گفت: دستیابی به رشد اقتصادی ۲ رقمی را نه تنها دشمنان، بلکه بسیاری از دوستان ما در داخل کشور هم باور نمی‌کردند و این تحول بسیار بزرگی است.

رییس‌ جمهوری اضافه کرد: میزان رشد اقتصادی بر مبنای گزارش مرکز آمار هم بیش از ۷ درصد است و این در حالی است که وعده ما در ابتدای امسال رسیدن به رشد ۵ درصدی بود و زمانی هم که این رقم را اعلام کردیم، بسیاری دستیابی به آن را سخت می‌دانستند.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: در شتاب رشد و جهش علمی براساس آخرین آمار برخی مراکز، شتاب رشد علمی کشورمان در میان ۲۵ کشور بالای جهانی، رتبه اول را داراست.

رییس‌ جمهوری با بیان اینکه باید حقایق را برای مردم با شفافیت بیان کرد و در نهایت مردم به خوبی و آگاهانه به قضاوت می‌نشینند، اظهار داشت: اگر در مسیر حق حرکت ‌کنیم، توان ارایه گزارش به مردم را خواهیم داشت، چرا که امروز شرایط و امکانات ما بسیار بهتر و امیدبخش‌تر از گذشته بوده و مردم هم مثل همیشه، آگاهانه در صحنه حضور دارند.

دکتر روحانی با اشاره به اقدامات دولت در بخش کشاورزی، اظهار داشت: امسال حدود ۱۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان به کشاورزان بابت خرید گندم داده شده و این رقم حاکی از آن است که در سال جاری کشاورزان گندم‌کار ۵ هزار میلیارد تومان دریافتی بیشتری داشته‌اند.

رییس‌ جمهوری خاطر نشان کرد: در ۱۱ ماهه سال ۹۵ به طور متوسط روزانه بیش از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه صادرات نفت خام و میعانات گازی داشتیم در حالی که این رقم در سال گذشته حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه بود و از آنجایی که چند بند از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مربوط به برخورداری کشور از قدرت صادراتی بویژه در حوزه انرژی است، اقدام دولت در حوزه افزایش صادرات نفت و میعانات گازی به معنای حرکت ملموس در مسیر اقتصاد مقاومتی است.

دکتر روحانی با بیان اینکه در هفته‌های آینده چند فاز مهم در پارس جنوبی افتتاح می‌شود، گفت: قبل از دولت یازدهم فقط ۱۰ فاز در پارس جنوبی به بهره‌برداری رسیده بود و در این دولت به اندازه همه دولت‌های گذشته در پارس جنوبی افتتاح فاز‌های مختلف داریم و با افتتاحی که بزودی انجام خواهد شد در میزان برداشت گاز از منابع مشترک پیش خواهیم افتاد.

رییس‌ جمهوری افزود: در حوزه نوسازی ناوگان هوایی نیز وضعیت امروز کشور، نسبت به گذشته بهتر است و تاکنون دو فروند هواپیمای جدید به کشور وارد شده و یک فروند دیگر نیز تا اول فروردین و بقیه هم از سال آینده وارد کشور خواهند شد.

وی افزود: در حوزه راه‌آهن نیز نسبت به ۳ سال گذشته شاهد پیشرفت‌های بزرگی هستیم و تلاش می‌کنیم تا پایان این دولت ۵ مرکز استان به خط راه‌آهن سراسری متصل شوند.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: رسیدن گاز به زاهدان آرزوی مردم سیستان بلوچستان در طول تاریخ بوده و این کار عظیم و بزرگ در دوره دولت یازدهم به انجام رسید؛ همچنین تا پایان امسال قرار بود ۱۴ سد افتتاح و آبگیری شود که تاکنون ۱۵ سد به مرحله آبگیری رسیده و ۲٫۷ دهم میلیارد متر مکعب آب پشت این سدها ذخیره‌سازی شده است که اینها نیز نمادهای مهمی از عملی شدن اقتصاد مقاومتی هستند.

رییس جمهوری ادامه داد: بدون تردید وضعیت امروز تالاب‌ها، دریاچه ارومیه، زاینده‌رود و هامون به مراتب بسیار بهتر از دیروز است، لذا انجام همه این اقدامات نشان می دهد که سیاست و مسیر ما درست بوده و باید آن را تا رسیدن به نقطه مطلوب ادامه دهیم.

رییس‌ جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه بین دولت، فراکسیون امید و مجلس دهم، فاصله‌ای از لحاظ اهداف و آرمان‌ها وجود ندارد، اظهار داشت: البته ممکن است در شیوه اجرا و عمل، نظرات مختلفی وجود داشته باشد که باید با همفکری، وحدت و اتحاد بیشتری را برای دستیابی به اهداف بوجود آوریم.

دکتر روحانی گفت: دولت و مجلس در کنار هم می‌توانند فضایی قانونمند، سالم، رقابتی و به دور از هرگونه تندروی را برای برگزاری انتخابات و حضور بانشاط و حداکثری مردم بوجود آورند.

رییس‌ جمهوری خاطر نشان کرد: اگر در برخورداری از ابزار تبلیغاتی تعادل در جامعه وجود ندارد، این بدان معنا است که باید با تلاش، جهاد و فعالیت بیشتر کمبودها را جبران کنیم و در این مسیر سکوت و ناامیدی هیچ فایده‌ای ندارد. همه باید امیدوار به آینده بوده و دست به دست هم در مسیر خدمت به مردم و تعالی کشور گام برداریم.

دکتر روحانی تصریح کرد: باید از همه توان و امکانات خود برای بیان واقعیت‌ها به مردم استفاده کنیم.

در ابتدای این مراسم معاون رییس‌ جمهوری در امور مجلس ضمن خیرمقدم و ارائه گزارشی از تلاش ها  و برنامه ریزی های انجام شده از سوی دولت در راستای تقویت تعامل سازنده میان دولت و مجلس، افزود: مجامع نمایندگان استان ها با حضور استانداران به طور هفتگی جلسات منظمی را با معاون اول رییس جمهوری دارند و در این جلسات مسائل مربوط به رفع مشکلات و توسعه استان ها مورد بررسی قرار می گیرد.

معاون رییس جمهوری در امور مجلس با اشاره به نقش برجسته و سازنده فراکسیون امید در تقویت تعامل دولت و مجلس، خاطرنشان کرد: تصویب احکام دائمی برنامه، اصلاح به موقع قانون بودجه سال ۹۵، رای اعتماد به سه وزیر پیشنهادی و ادامه اعتماد به وزیر راه و شهرسازی از جمله دستاوردهای این تعامل سازنده میان دولت و مجلس است.

در این دیدار دکتر محمدرضا عارف رییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی نیز در سخنانی با تجلیل از دستاوردها و تلاش های دولت تدبیر و امید در سال های گذشته، بر ضرورت اطلاع رسانی مناسب و دقیق این دستاوردها برای مردم تاکید کرد.

رییس فراکسیون امید راهبرد اصلی این فراکسیون را مبتنی بر تعامل، نقد مشفقانه و حمایت از دولت دانست و گفت: ما موفقیت دولت را در راستای موفقیت خود می دانیم و با این دیدگاه معتقدیم باید با استفاده از نقد درون سازمانی و نقش نظارتی مجلس در مسیر پیشبرد امور کشور گام برداریم.

سخنگوی فراکسیون امید نیز گزارشی از عملکرد این فراکسیون ارائه و تصریح کرد: فراکسیون امید بر اساس وعده ای که در انتخابات به مردم داده در مسیر حمایت از دولت از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد.

در این نشست همچنین ۱۲ نفر از اعضای فراکسیون امید و مستقلین مجلس شورای اسلامی به بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات خود پیرامون موضوعات گوناگون سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کشور پرداختند.