به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا روز جمعه در مصاحبه‌ای گفت مردم این کشور نژادپرست نیستند و اوضاع پناهجویان در مرزهای جنوبی، در حالت بحران نیست. بایدن در مصاحبه با شبکه «اِن‌بی‌سی نیوز» گفت، علت «افتضاحی که در مرزهای جنوبی آمریکا به وجود آمده است»، عدم همکاری دولت قبلی با […]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا روز جمعه در مصاحبه‌ای گفت مردم این کشور نژادپرست نیستند و اوضاع پناهجویان در مرزهای جنوبی، در حالت بحران نیست.

بایدن در مصاحبه با شبکه «اِن‌بی‌سی نیوز» گفت، علت «افتضاحی که در مرزهای جنوبی آمریکا به وجود آمده است»، عدم همکاری دولت قبلی با تیم دولت انتقالی او است.

رئیس جمهور آمریکا ضمن امتناع از «بحرانی» دانستن وضعیت پناهجویان در این مرزها گفت، دولت او به شدت در تلاش هستند که کودکان پناهجو را به والدینشان برگردانند.

او در این‌باره گفت: «هنوز نمی‌دانیم این کودکان کجا هستند. به شدت در تلاش هستیم تا بفهمیم چه اتفاقی افتاده است. برای کودکی که [از والدینش] جدا شده چه اتفاقی افتاده است؟ آن‌ها کجا رفته‌اند و الان کجا هستند؟»

بایدن درباره نژادپرستی در آمریکا گفت:‌ «نه فکر نمی‌کنم مردم آمریکا نژادپرست باشند. اما فکر می‌کنم پس از ۴۰۰ سال، آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار در موقعیتی بسیار عقب‌تر درخصوص آموزش، سلامت و فرصت‌ها قرار دارند. فکر نمی‌کنم آمریکا کشور نژادپرستی باشد اما برده‌داری و قانون جیم کراو هزینه‌هایی ایجاد کرده که باید به آن رسیدگی شود».

بایدن همچنین اطلاع داشتن از تفتیش منزل و محل کار «رودی جولیانی» وکیل سابق دونالد ترامپ را رد کرد و گفت: «من وعده داده‌ام که در هیچ کدام از تحقیقات وزارت دادگستری مداخله نکرده یا آن را متوقف نکنم. این خبر را دیشب و هم‌زمان با بقیه جهان شنیدم».

وی همچنین درخصوص دریافت گزارش در این‌باره گفت: «نه، من نمی‌خواهم به من گزارش داده شود. این [مسئله مرتبط با] قضاوت مستقل وزارت دادگستری است. دولت ترامپ وزارت دادگستری را به شدت سیاست‌زده کرده بود. بسیاری استعفا دادند و آن را ترک کردند».

در پی تفتیش منزل و محل کار جولیانی توسط مأموران «اف‌بی‌آی»، روزنامه «نیویورک تایمز» نوشت، به نظر می‌رسد که این تحقیقات درباره لابی‌گری او با مقامات اوکراینی در طول دوره ریاست جمهوری ترامپ است.

دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا در جلسات استیضاح اول ترامپ با عنوان «اوکراین گیت» این فرض را مطرح کرده بودند که کاخ سفید با برکناری «ماری یووانویچ» سفیر وقت آمریکا در اوکراین، قصد داشته تا امکان اعمال فشار بر دولت اوکراین را برای تحقیق در مورد پسر بایدن فراهم کند (جزئیات بیشتر).

انتهای پیام/