۱۰۰ هزار صندلی خالی در رشته های فنی و مهندسی در دانشگاه ها خالی مانده است/  واردات مهندس و تکنسین !
۱۰۰ هزار صندلی خالی در رشته های فنی و مهندسی در دانشگاه ها خالی مانده است/  واردات مهندس و تکنسین !

رئیس دانشگاه صنعتی سهند گفت: در رشته‌های فنی و مهندسی ۲۴۰ هزار نفر صندلی برای رشته های فنی مهندسی وجود داشت که فقط ۱۴۰ هزار شرکت کننده بود که قطعا نصف این تعداد هم ثبت نام نکردند. به گزارش قلم پرس،از تبریز، اسماعیل فاتحی‌فر، رئیس دانشگاه صنعتی سهند، امروز در سخنرانی پیش از خطبه نماز […]رئیس دانشگاه صنعتی سهند گفت: در رشته‌های فنی و مهندسی ۲۴۰ هزار نفر صندلی برای رشته های فنی مهندسی وجود داشت که فقط ۱۴۰ هزار شرکت کننده بود که قطعا نصف این تعداد هم ثبت نام نکردند.

به گزارش قلم پرس،از تبریز، اسماعیل فاتحی‌فر، رئیس دانشگاه صنعتی سهند، امروز در سخنرانی پیش از خطبه نماز عبادی و سیاسی تبریز که با حضور پرشکوه نمازگزاران در مصلای اعظم امام خمینی(ره) تبریز برگزار شد، اظهار کرد: در دو ماه اخیر حوادثی در کشور رخ داد که منجر به اغتشاشاتی در کشور شد که البته قبل از شروع سال تحصیلی این پیش‌بینی می‌شد که یک اتفاقاتی خواهد افتاد و فوت خانم امینی بهانه این کار شد. 

وی افزود: تغییر دولت و مسوولان دلیلی بود که برخی‌ها تلاش کنند که دولت را ناکارآمد نشان دهند و دست به اغتشاشات بزنند. 

رئیس دانشگاه صنعتی سهند با تاکید بر اینکه تمام دانشجویان فرزندان خود ما هستند و ما تلاش داریم که هیچ آسیبی به آنها نرسد، گفت: تمام پرسنل دانشگاه بالاخص حراست دانشگاه که مظلومانه در حال فعالیت هستند که با گفتگو و تدبیر و تدوین دانشجویان را هدایت کنند. 

وی ادامه داد: ما هیچ فردی از بیرون برای ایجاد  تشنجات در دانشگاه نداشتیم و عملا هیچ اتفاق خاصی در دانشگاه رخ نداد و اگر بیرون از دانشگاه دانشجویی کاری انجام داده باشد در حیطه وظایف نیروی انتظامی بود. البته دانشجویان استان آگاه‌تر از این حرف‌ها بودند و عده قلیلی تحت تاثیر قرار گرفته بودند. 

فاتحی‌فر خاطرنشان کرد: متاسفانه تبلیغات و جودهی رسانه‌های خارجی منجر شد تا خیلی‌ها از روی احساسات تصمیم بگیرند و الحمدالله دانشجویان اندکی به دامان این دشمنان افتادند. 

وی در ادامه با بیان اینکه وضعیت رشته فنی و مهندسی تعریف چندانی ندارد، توضیح داد: برای مثال در سال ۸۹ تعداد ثبت‌نام کنندگان در کنکور سراسری،  ۳۲۹ هزار نفر بود که این رقم در سال ۱۴۰۰ به ۱۴۲ هزار نفر رسید که این یک عدد تهدید است. 

رئیس دانشگاه صنعتی سهند ادامه داد: متاسفانه الان اکثر بچه‌ها به رشته تجربی می‌روند و همه‌ واقف هستند که در تجربی جز پزشکی، داروسازی و دندان پزشکی رشته‌های دیگر پولساز و جذبه خاصی ندارد و بچه‌ها سالیان سال برای قبولی در پزشکی پشت کنکور می‌مانند. 

وی با تاکید بر اینکه الان به حدی رسیده‌ایم که صادرات در خدمات بهداشتی می‌توان انجام داد، افزود: در رشته‌های فنی و مهندسی ۲۴۰ هزار نفر صندلی برای رشته های فنی مهندسی وجود داشت که فقط ۱۴۰ هزار شرکت کننده بود که قطعا نصف این تعداد هم ثبت نام نخواهد کرد. 

فاتحی‌فر ادامه داد: با این وضعیت عدم تمایل به رشته‌های فنی مهندسی در سال‌های آتی تکنسین و مهندس وارد کشور خواهیم کرد و این یک زنگ خطری است که به گوش می‌رسد؛ البته بنده حس می‌کنم که دست‌های پنهان در این قضیه وجود دارد. 

وی یادآور شد: از آنجایی که امنیت غذایی همانند امنیت دفاعی از اهمیت ویژه برخوردار است ولی الان اتفاقی افتاده که ورود به رشته کشاورزی بسیار کم شده است. 

رئیس دانشگاه صنعتی سهند گفت: فردی داریم که کاردانی کشاورزی دارد ولی کارهای بزرگی می‌کند و برعکس دکترایی داریم که هیچ کاری نمی‌تواند بکند پس زیاد درگیر مدرک نباشید بلکه در تخصص خود خبره باشید. 

وی در ادامه از آموزش و پرورش و صدا و سیما درخواست کرد تا در این خصوص برنامه‌های ویژه داشته باشد. 

فارغ التحصیلی ۱۲ هزار متخصص از دانشگاه صنعتی سهند/ ۱۰ استاد دانشگاه جزو دانشمندان یک درصد جهان

فاتحی‌فر در بخش دیگر به معرفی و دستاوردهای دانشگاه صنعتی سهند اشاره کرد و گفت: دانشگاه سهند اولین  دانشگاه صنعتی و مولودی انقلاب است و تاکنون حدود ۱۲ هزار نفر متخصص به جامعه تحویل داده است. 

وی ادامه داد: دانشگاه صنعتی سهند در مقاطع مختلف کاردانی، کارشناسی دانشجو دارد و در حال حاضر پنج هزار و ۳۰۰ نفر دانشجو مشغول به تحصیل هستند و همچنین  اساتید دانشگاه ۱۰ نفر از اساتید جزو دانشمندان یک درصد جهان است. 

فاتحی‌فر گفت: بالای ۶۰ درصد اساتید دانشگاه ما استادیار و استاد تمام است. در حوزه تحقیقات دارای دو پژوهشکده و ۳۲ مرکز تحقیقات نوع دوم را داراست. 

وی افزود: مراکز تحقیقات ما خودگردان است و بودجه‌ای به آنها داده نمی‌شود که حدود ۴۰۰ طرح تحقیقاتی در مراکز تحقیقاتی انجام گرفته است. 

رئیس دانشگاه صنعتی سهند گفت: به نسبت هیات علمی و طرح‌های تحقیقاتی جذب شده دانشگاه برتر کل کشور هستیم.  

وی ادامه داد: به عنوان اولین دانشگاه طرح تحول آموزش را تدوین کرده‌ایم و الان تصویب شده است. 

رئیس دانشگاه سهند خاطرنشان کرد: با پیشرفت زمان الان بچه چهارساله به راحتی از گوشی استفاده می‌کنند و قبلا اگر دوره لیسانس چهار ساله بود الان یک جوان علاقه‌ای ندارد تا ۴ سال عمر خود را در یک درس سپری کند به خاطر همین برنامه تغییری در سیستم آموزش داریم. 

 ۵۰ شرکت دانش بنیان و مرکز رشد در دانشگاه صنعتی سهند

وی با بیان اینکه ۵۰ شرکت دانش بنیان و مرکز رشد در دانشگاه صنعتی سهند وجود دارد  که برخی‌ از آنها وارد بحث صادرات هم شده‌اند، ادامه داد: جذب دانشجویان خارجی یکی دیگر از برنامه‌های دانشگاه است در راستای رسالت انقلاب اسلامی تلاش می‌شود تا دانشجویانی جذب شود که در آینده جزو سفیران فرهنگی جمهوری اسلامی در کشورهای منطقه‌ای باشد.

انتهای پیام/۶۰۰۲۷