محمدرضا سنجری، رئیس شورای پیشگیری از وقوع جرم و رئیس ستاد پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی شهرستان راور در گفت‌وگو با میزان اظهار کرد: در راستای اجرای مصوبه ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم و تخلفات انتخابات سال ۱۴۰۰، در حوزه انتخابات ریاست جمهوری، شورا‌های اسلامی شهر و روستا، میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی […]

محمدرضا سنجری، رئیس شورای پیشگیری از وقوع جرم و رئیس ستاد پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی شهرستان راور در گفت‌وگو با میزان اظهار کرد: در راستای اجرای مصوبه ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم و تخلفات انتخابات سال ۱۴۰۰، در حوزه انتخابات ریاست جمهوری، شورا‌های اسلامی شهر و روستا، میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و میان دوره‌ای خبرگان رهبری، کمیته رصد و اطلاع‌رسانی اخبار فضای مجازی با حضور نمایندگانی از دستگاه قضایی، پلیس فتا، اطلاعات سپاه، پلیس اطلاعات وامنیت عمومی فرماندهی نیروی انتظامی، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون سیاسی ـ امنیتی فرمانداری شهرستان راور تشکیل شد.

وی پایش اخبار و مطالب منتشر شده در کانال‌ها و گروه‌ها، سایت‌ها و خبرگزاری‌ها را از وظایف این کمیته برشمرد و گفت: این کمیته در این شهرستان نیز ذیل ستاد مربوطه تشکیل شده تا از انتشار شایعات، تخریب‌ها، تبلیغات زودهنگام و … جلوگیری به عمل آورد.

این مقام قضایی، التزام به قانون و حرکت در دایره مقررات را زمینه‌ساز یک انتخابات پرشور و باشکوه دانست و گفت: با قانون محوری می‌توان انتخاباتی کم حاشیه، پرشور و دشمن‌شکن را رقم زد.

سنجری تصریح کرد: فعالان فضای مجازی تلاش کنند قبل از شروع تبلیغات، مطالب مربوط به ضرورت قانون‌مداری، تأثیر شرکت حداکثری مردم در انتخابات و هر آنچه که به آگاه‌سازی و افزایش سطح اطلاعات مردم نسبت به مقررات کمک می‌کند، منتشر کنند.

ابوالفضل فرح بخش دادستان عمومی و انقلاب و دبیر ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرائم و تخلفات انتخاباتی شهرستان راور نیز ضمن اشاره به تشکیل کمیته رصد فضای مجازی گفت: فضای مجازی و نحوه استفاده هر یک از نامزد‌های انتخاباتی و هوادارانشان برای تبلیغات انتخاباتی در این کمیته رصد میشود و با هر نوع جرم و تخلف احتمالی برخورد خواهدشد.

وی عنوان کرد: هر نوع تبلیغات پیش از موعد قانونی از سوی نامزد‌ها و هوادارانشان چه در فضای حقیقی و چه از طریق فضای مجازی، جرم بوده و پیگرد قانونی دارد.

بیشتر بخوانید:

فرح بخش افزود: تبلیغات زودهنگام و پیش از موعد قانونی، خرید وفروش آراء، تهدید، تطمیع، رأی دادن به نام دیگران و یا با استفاده از شناسنامه اشخاص دیگر، شرکت بیش از یکبار در فرآیند رأی گیری، توهین و تخریب رقبای انتخاباتی، نشر اکاذیب، استفاده غیرمجاز از امکانات دولتی به نفع یا علیه هر یک از نامزد‌ها و فعالیت‌های انتخاباتی کارکنان دولت در زمان اداری مهم‌ترین و شایع‌ترین مصادیق تخلفات و جرائم انتخاباتی است.

وی بیان کرد: فضای مجازی نیز تابع شرایط و ضوابط قانونی مربوط به فضای حقیقی بوده و ممنوعیت‌های اعمال شده در فضای حقیقی مشمول فضای مجازی نیز می‌شود.

دبیر ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرائم و تخلفات انتخاباتی راور گفت: دستگاه قضایی شهرستان در صورت دریافت هر نوع گزارشی مبنی بر ارتکاب جرائم و تخلفات انتخاباتی در فضای مجازی، سریع و قانونی اقدام قاطع خواهدکرد.

انتهای پیام/