کمبود آرد و نان در مناطق ییلاقی سهند مراغه
کمبود آرد و نان در مناطق ییلاقی سهند مراغه

عشایر مناطق ییلاقی سهند در مراغه با کمبود آرد و نان مواجه هستند که لازم است مسوولان در این زمینه تدبیری اندیشه کنند. به گزارش قلم پرس،از مراغه، به خاطر تامین نشدن به موقع آرد، عشایر میهمان مراتع سهند در مراغه به شدت مشکل تامین نان دارند. بر همین اساس و با هدف بررسی مشکل […]عشایر مناطق ییلاقی سهند در مراغه با کمبود آرد و نان مواجه هستند که لازم است مسوولان در این زمینه تدبیری اندیشه کنند.

به گزارش قلم پرس،از مراغه، به خاطر تامین نشدن به موقع آرد، عشایر میهمان مراتع سهند در مراغه به شدت مشکل تامین نان دارند.

بر همین اساس و با هدف بررسی مشکل تامین آرد، راه‌ها و پنل‌های خورشیدی مورد نیاز عشایر شورای اداری عشایر سهند با حضور مدیران کل عشایر آذربایجان شرقی و غربی در مراغه، جلسه ای تشکیل شد تا موانع و مشکلات مورد بررسی قرار گیرد.

محمدی، ریش سفید یکی از طایفه‌های عشایر در این جلسه گفت: به خاطر تامین نشدن آرد، نان را به صورت آزاد از روستاهای مسیر سهند و یا بازار مراغه تامین می‌کنند و در بازار آزاد هربسته نان به دو برابر قیمت عرضه می‌شود.

پناهی دیگر عضو شرکت‌کننده در این جلسه گفت: به خاطر نبود آرد، خانواده‌ها، نان مورد نیاز خود را با پیمودن بیش از ۳۰ کیلومتر از شهرهای مراغه، بستان آباد و تبریز تامین می‌کنند.

یکی از خانم‌های عشایر نیز تصریح کرد: به خاطر تامین نشدن سهمیه آرد مجبور هستند هر کیسه آرد را از بازار آزاد خریداری کنند.

رضا خاکسار جوان عشایر هم در این نشست گفت: در کنار کمبود آرد و نان، عشایر مناطق شاهوردی راه دسترسی مناسب به مراتع را ندارند.

وی افزود: تردد در برخی از مناطق به خاطر تخریب راه براثر سیل تنها با ماشین‌های کمک‌دار امکان پذیر است.

 علیلو از اعضای شرکت کننده در این جلسه نیز گفت: تامین نشدن پنل های خورشیدی برای عشایر جهت شارژ گوشی و روشن کردن شبانه محوطه چادرها از مشکلات این روزهای عشایر است.

مدیرکل امور عشایر آذربایجان شرقی در ادامه نشست و پس استماع سخنان و گله‌ها گفت: آرد مورد نیاز برای عشایر این استان از طریق تشکل‌های عشایر تامین و در حال توزیع است.

رضا آل‌هاشم افزود: عمده مشکل تامین آرد در عشایر میهمان است و این اداره کل آمادگی دارد در صورت تامین شدن آرد از طریق استان‌های مبدا آن را بین عشایر توزیع کند.

وی اضافه کرد: مراتع آذربایجان شرقی میزبان خانواده‌های عشایر از استان‌های اردبیل، آذربایجان شرقی و زنجان است.

به گفته مدیرکل امور عشایر آذربایجان شرقی بهسازی راه‌ها مرتع سهند از اول تیز آغاز شده و بخشی نیز از هفته آینده با تامین بولدزر بازگشایی می‌شود.

علی ناجی مدیر کل امورعشایر آذربایجان غربی نیز گفت: سهیمه آرد مورد نیاز عشایر شهرستان میاندوآب با پیگیری از فرمانداری و اداره غله این شهرستان به زودی تامین می‌شود و سهیمه آرد هر نفر از عشایر در ییلاق ۱۲ کیلوگرم است.

ناجی در خصوص تامین پنل‌های خورشیدی اضافه کرد: در یک ماه گذشته ۷۰ دستگاه پنل‌های خورشیدی توزیع شده و برای ۲۴۰ دستگاه دیگر نیز اعتبار تامین شده ودر روزهای آینده توزیع می‌شود.

همه ساله با آغاز بهار و گرم شدن هوا ۷۵۰ خانوار عشایر از استان‌های آذربایجان شرقی و غربی با ۱۳۰ هزار راس دام به مراتع سهند کوچ می‌کنند.

انتهای پیام/۶۰۰۰۷