کشف آب یخ زده در ماه
کشف آب یخ زده در ماه

نزدیک به نیم قرن پس از انجام اولین ماموریت سفر به ماه توسط سفینه آپولو، یک تیم فضانوردی سازمان هوانوردی و فضایی ملی ایالات متحده آمریکا (ناسا) در پایان ماموریت خود با قاطعیت اعلام کرد که در سطح ماه آب یخ زده وجود دارد، نه به مقدار کم بلکه به وفور. به گزارش قلم پرس […]

نزدیک به نیم قرن پس از انجام اولین ماموریت سفر به ماه توسط سفینه آپولو، یک تیم فضانوردی سازمان هوانوردی و فضایی ملی ایالات متحده آمریکا (ناسا) در پایان ماموریت خود با قاطعیت اعلام کرد که در سطح ماه آب یخ زده وجود دارد، نه به مقدار کم بلکه به وفور.

به گزارش قلم پرس به نقل از یورونیوز، بر اساس تازه‌ترین نتایج بررسی‌های منتشر شده توسط آکادمی ملی علوم آمریکا، یخ به مقدار زیاد در مناطقی از شمال و جنوب کره ماه که اشعه خورشید به آنها نمی‌تابد، وجود دارد. مناطقی که دمای آنها از منفی ۱۵۰ درجه سلسیوس بالاتر نمی‌رود.

وجود آب یخ زده به ارتفاع چند میلیمتر در مناطقی به نسبت وسیعی از سطح ماه این امکان را ایجاد کرده که مطالعات در مورد بررسی امکان اقامت بشر بر روی کره ماه ابعاد جدی‌تری به خود بگیرد.

این نخستین باری است که دانشمندان با قطعیت از وجود آب بر روی سطح کره ماه سخن می‌گویند اما هنوز برای یافتن پاسخ این سوال که آیا این آب آشامیدنی است یا خیر، نیاز به بررسی‌های بیشتر با حضور در سطح تنها قمر کره زمین دارد.

به همین منظور ناسا قصد دارد با ارسال چندین ربات فضانورد به سطح کره ماه، این تحقیقات را ادامه دهد.