پزشکیان: کسی که واکسن دریافت نکرده نباید وارد جامعه شود/  باید یک ستاد جنگ علیه بیماری‌های واگیردار شکل بگیرد
پزشکیان: کسی که واکسن دریافت نکرده نباید وارد جامعه شود/  باید یک ستاد جنگ علیه بیماری‌های واگیردار شکل بگیرد

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، بر داشتن قاطعیت در اجرای برنامه‌ مقابله با بیماری‌های تنفسی تاکید کرد و گفت: کسی که واکسن دریافت نکرده است، نباید وارد جامعه شود و به صورت بسیار خاموش، بین مردم بچرخد و خانواده‌ها را در خطر ابتلا قرار دهد. به گزارش قلم پرس،از تبریز، […]نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، بر داشتن قاطعیت در اجرای برنامه‌ مقابله با بیماری‌های تنفسی تاکید کرد و گفت: کسی که واکسن دریافت نکرده است، نباید وارد جامعه شود و به صورت بسیار خاموش، بین مردم بچرخد و خانواده‌ها را در خطر ابتلا قرار دهد.

به گزارش قلم پرس،از تبریز، مسعود پزشکیان روز چهارشنبه، هشتم تیرماه در کارگاه ملی “نهایی سازی برنامه ارتقای آمادگی و پاسخ به پاندمی کووید-۱۹، آنفلوآنزا و سایر بیماری‌های حاد تنفسی واگیردار (نوپدید و بازپدید)” که با حضور نمایندگانی از سازمان بهداشت جهانی در تبریز برگزار شد، با تاکید بر این‌که مقابله با بیماری‌‌های تنفسی نیاز به همکاری سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف دارد، اظهار کرد: ۷۵ درصد سلامتی جامعه وابسته به توده افراد و مردم بوده و تنها ۲۵ درصد آن به کلینیک‌ها، بیمارستان‌ها و ‌‌‌‌کادر بهداست و درمان بستگی دارد.

وی، با اشاره به تلاش ها و خدمات کادر بهداشت و درمان در مقابله با کرونا خاطرنشان کرد: اگر مردم و سازمان‌‌ها در پاندمی‌هایی که بروز می‌کند، کمک کنند تا ۷۵ درصد مشکلات حل می‌شود. 

وزیر بهداشت در دولت اصلاحات با تاکید بر اهمیت مشارکت مردمی و روابط بین بخشی در حوزه بهداشت، گفت: در زمان مشاهده موارد اولیه بروز بیماری کرونا به عنوان نایب رئیس مجلس وقت بر قرنطینه جدی تاکید داشتم ، چرا که در چنین حالتی نباید موارد مشکوک به ابتلا به صورت آزاد در جامعه تردد کنند و باعث به خطر افتادن جان بقیه افراد شوند.

پزشکیان، با تاکید بر تاثیر واکسیناسیون در کاهش بار بیماری افزود: کسی که واکسن دریافت نکرده است، نباید وارد جامعه شود و به صورت بسیار خاموش، بین مردم بچرخد و خانواده‌ها را در خطر ابتلا قرار دهد.

وی، با تاکید بر ضرورت هماهنگی و قاطعیت ، گفت: باید از تجربیات  بین المللی در زمینه بروز اپیدمی‌ها در کنار کارشناسان خبره حوزه بهره مند شویم.

پزشکیان، افزود: هنگام بروز بیماری‌های واگیر در جامعه باید یک ستاد جنگ علیه بیماری شکل بگیرد و تمام ارگان‌ها در یک هماهنگی کامل برنامه‌ای جامع برای این امر داشته باشند چرا که بحث بیماری مربوط به کل حاکمیت است.

ایجاد آمادگی لازم، اولین و مهمترین اقدام در کاهش تلفات اپیدمی است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز در این نشست گفت: ایجاد آمادگی لازم، اولین و مهمترین اقدامی است که می‌تواند در کاهش تلفات اپیدمی موثر واقع شود.

بهمن نقی پور اظهار کرد: هدف از برگزاری این کارگاه، استفاده از تجارب گذشته، جمع بندی‌ آن‌ها و ارتقای سیستم بهداشتی و درمانی برای کمک بیشتر و آمادگی لازم برای اتفاقات بعدی است که در سراسر جهان به خصوص در منطقه ما اتفاق می‌افتد.

وی، خاطر‌نشان کرد: امیدواریم برگزاری چنین جلسات و کارگاه‌هایی در زمینه ارتقای سیستم سلامت منطقه و کشور مفید بوده و نقش مثبتی در هماهنگی های بین بخشی داشته باشد.

نقی پور، گفت: برای مقابله با همه گیری ها باید دستاوردهایی که به صورت تئوری جمع آوری شده است، به کار عملیاتی تبدیل کنیم تا قدم های موثری برای نجات بشریت برداشته شود

انتهای پیام/