پروژه‌های سازه‌ای احیای دریاچه ارومیه تا آذر۹۹ به پایان می‌رسد
پروژه‌های سازه‌ای احیای دریاچه ارومیه تا آذر۹۹ به پایان می‌رسد

معاون اول رییس جمهوری گفت: احیای دریاچه ارومیه مسئولیتی ملی و ضرورتی انکارناپذیر برای کشور و یکی از شاخص‌ترین طرح‌های ملی و خواست عموم ملت ایران است که باید با جدّیت تا احیای کامل این دریاچه ادامه یابد.

به گزارش قلم پس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاون‌ اول رییس‌جمهوری، «اسحاق جهانگیری» روز دوشنبه در سیزدهمین جلسه کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه با اشاره به سفر اخیر خود به استان آذربایجان غربی و بازدید از دریاچه ارومیه افزود: خوشبختانه وضعیت دریاچه ارومیه امیدوار کننده است که نشان می‌دهد مجموعه اقدامات انجام شده و تلاش‌های سال‌های اخیر اثرگذار بوده است.

معاون اول رییس جمهوری تاکید کرد: احیای دریاچه ارومیه مسئولیتی ملی و ضرورتی انکار ناپذیر برای کشور است و طرح احیای این دریاچه بعنوان یکی از شاخص‌ترین طرح‌های ملی خواست عموم ملت ایران است که باید با جدّیت تا احیای کامل این دریاچه ادامه یابد.
وی با اشاره به گزارش‌های ارائه شده درباره آخرین وضعیت و پیشرفت عملیات اجرایی نقشه راه احیای دریاچه ارومیه، بر لزوم تامین اعتبارات مورد نیاز و اجرای پروژه‌های مرتبط با طرح ملی نجات دریاچه ارومیه تاکید کرد.
رییس کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه همچنین با قدردانی از همراهی و تلاش‌های قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء در اجرای تونل ۳۵ کیلومتری رودخانه زاب برای انتقال آب به دریاچه ارومیه، از سازمان برنامه و بودجه و دبیرخانه کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه خواست اعتبارات مورد نیاز طرح احیای دریاچه ارومیه را تامین کنند تا هم سرعت اجرای پروژه‌ها کند نشود و هم کارگران فعال در این پروژه‌ها دغدغه‌ای برای حقوق و مزایای خود نداشته باشند.
جهانگیری از تدوین و اجرای طرح افزایش بهره‌وری و کاهش مصرف آب کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه (بهکاشت) قدردانی کرد و با اشاره به گزارش ارائه شده از سوی سرپرست وزارت جهاد کشاورزی درخصوص این طرح، خاطرنشان کرد: کاهش مصرف آب و بهره‌وری بیشتر در بخش کشاورزی در کنار افزایش اشتغالزایی و تولید محصول، اتفاقی مهم است که باید از آن قدردانی شود.
معاون اول رییس جمهوری افزود: لازم است این طرح علاوه بر حوضه آبریز دریاچه ارومیه، در سراسر کشور نیز به عنوان الگوی کشت موفق مدنظر قرار گیرد تا با اجرای روش‌های نوین آبیاری و ترویج کشت گلخانه ای شاهد بهره‌وری هر چه بیشتر در مصرف آب کشاورزی و افزایش تولید محصول باشیم.
همچنین در این نشست عیسی کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست و دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه با قدردانی از بازدید معاون اول رییس جمهوری از دریاچه ارومیه خاطرنشان کرد: همه دستگاه‌های اجرایی و بخش‌های مرتبط در تلاش هستند تا نقشه راه احیای دریاچه ارومیه به خوبی اجرا شود که در همین راستا تا پایان سال ۹۹ عملیات ساخت و ساز و تمامی طرح‌های سخت افزاری و سازه‌ای احیای دریاچه ارومیه به اتمام خواهد رسید و پس از آن اجرای برنامه‌های نرم افزاری دنبال خواهد شد.

 کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب و افزایش بهره وری ۶۰ درصدی در حوزه آبریز ارومیه 

مهندس کشاورز سرپرست وزارت جهاد کشاورزی نیز گزارشی از روند اجرای طرح بهکاشت در حوضه آبریز دریاچه ارومیه ارائه کرد و گفت: در این طرح با کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب کشاورزی و افزایش ۶۰ درصدی بهره‌وری، نه تنها شاهد کاهش تولید نبوده‌ایم بلکه میزان تولید محصولات زراعی و باغی نیز افزایش پیدا کرده است.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء نیز در این نشست با تاکید بر اینکه قرارگاه بعنوان پیمانکار تمام توان خود را برای اجرای پروژه ملی نجات دریاچه ارومیه به کار گرفته است، گفت: با وجود برخی محدودیت‌ها در منابع مالی، اجرای پروژه‌های در دست اجرای قرارگاه طبق زمان‌بندی انجام خواهد شد.
همچنین در این جلسه استانداران آذربایجان غربی و شرقی و کردستان گزارشی از اقدامات صورت گرفته و برنامه‌های در دست اجرای مرتبط با طرح ملی نجات دریاچه ارومیه ارائه کردند و به بیان دیدگاه‌ها و پیشنهادات خود در این زمینه پرداختند.

پروژه‌های سازه‌ای احیای دریاچه ارومیه تا آذر۹۹ به پایان می‌رسد

در این جلسه نماینده دبیرخانه کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه گزارشی از آخرین وضعیت و پیشرفت عملیات اجرایی نقشه راه احیای دریاچه ارومیه، آخرین وضعیت بارش حوضه آبریز تا تاریخ ۸ دی‌ماه ۱۳۹۸ و تغییرات ۱۰ ساله تراز دریاچه ارومیه ارائه کرد و گفت: براساس برنامه زمان‌بندی، پروژه‌های سازه‌ای احیای دریاچه ارومیه تا آذرماه سال ۱۳۹۹ به اتمام خواهد رسید.
وی با اشاره به موفقیت در فاز تثبیت دریاچه ارومیه، افزود: در حال حاضر ۲ سال است که فاز احیای دریاچه ارومیه آغاز شده و این برنامه تا احیای کامل دریاچه ارومیه تا سال ۱۴۰۶ استمرار خواهد یافت.

پیشرفت ۸۴ درصدی حفاری تونل زاب به دریاچه ارومیه

تجریشی همچنین گزارشی از پیشرفت فیزیکی و تامین مالی طرح انتقال آب زاب به دریاچه ارومیه ارائه کرد و گفت: حفاری تونل انتقال آب زاب به دریاچه ارومیه از ۸۴ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است و از ۳۵۶۶۸ متر حفاری برای این تونل، ۵۱۸۴ متر باقی مانده است.
نماینده سازمان برنامه و بودجه هم در این جلسه گزارشی از اقدامات صورت گرفته برای تامین اعتبارات اجرای پروژه‌های طرح ملی نجات دریاچه ارومیه ارائه کرد و گفت: برای اجرای این پروژه‌ها در سال ۹۸ حدود ۳۱۶ میلیارد تومان پیش‌بینی شده که تاکنون ۱۴۹ میلیارد تومان از این اعتبارات تخصیص یافته است.
در ادامه این جلسه اعضای کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه در خصوص گزارش‌های ارائه شده بحث و تبادل نظر کردند و پس از آن پیشنهادات و درخواست‌های دبیرخانه کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه به تصویب رسید.