پروژه پناهگاه حیوانات شهری با پیشرفت ۵۰ درصدی در حال اجرا است
پروژه پناهگاه حیوانات شهری با پیشرفت ۵۰ درصدی در حال اجرا است

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری تبریز از جمع آوری یک هزار قلاده سگ بلاصاحب از ابتدای اجرای طرح زنده گیری این سگ‌ها در سطح شهر خبر داد.

به گزارش قلم پرس، حبیبه هراتی در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه این طرح به طور رسمی از ۲۹ مردادماه امسال آغاز شده، اظهار کرد: تاکنون یک هزار قلاده سگ در سطح تبریز جمع آوری شده که از این تعداد ۵۰۰ قلاده عقیم سازی شده و ۲۸۰ قلاده نیز برای رهاسازی در محل های مجاز آماده شده‌اند.

هراتی افزود: بر اساس دستورالعمل ساماندهی و کنترل جمعیت سگ های بلاصاحب که از سوی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها ابلاغ شده، محلی با تائید اداره کل حفاظت محیط زیست و اداره کل منابع طبیعی استان جهت رهاسازی سگ‌های جمع آوری شده پیش بینی شده است.

او ادامه داد: محل حصارکشی شده در فضایی به مساحت پنج هکتار واقع در اسپیران به همین منظور پیش بینی شده است.

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری تبریز با اشاره به بیشترین تعداد سگ‌های جمع آوری شده در سطح مناطق شهری، افزود: منطقه ۵ شهرداری تبریز با ۱۷۰ مورد زنده گیری و پس از آن مناطق ۶،۷ و ۲ شهرداری بیشترین تعداد جمع آوری و زنده گیری سگ‌های بلاصاحب را به خود اختصاص داده‌اند.

هراتی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به احداث مرکز نگهداری و پناهگاه حیوانات تبریز تصریح کرد: این مرکز با ۳۶۵ مترمربع زیربنا و پیشرفت فیزیکی ۵۰ درصدی در دست اجرا است.

به گفته وی، این مجموعه شامل بخش های مختلفی همچون اتاق های جراحی و پزشکی، کلینیک، اداری و… بوده که با هزینه ای بالغ بر ۶۰ میلیارد ریال در حال احداث است و یک و نیم میلیارد تومان نیز به منظور سیستم برق رسانی و حصارکشی آن هزینه شده است.

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری تبریز خاطرنشان کرد: مراحل زنده گیری و عقیم‌سازی سگ‌های بلاصاحب شهری با استفاده از داروهای بیهوشی و امکانات لازم در تمام مناطق دهگانه شهرداری تبریز برای جمع آوری این حیوانات به نحو احسن انجام می‌گیرد.

وی با بیان اینکه با تمام توان پیگیر تکمیل پروژه پناهگاه نگهداری حیوانات شهری هستیم، گفت: سگ‌های بلاصاحب تبریز پس از زنده گیری توسط شهرداری با مشارکت اداره کل دامپزشکی تبریز عقیم سازی شده و علیه بیماری هاری واکسیناسیون می‌شوند.

گفتنی است، احداث پناهگاه حیوانات شهرداری تبریز در سال جاری اقدام مهم و اساسی در ساماندهی سگ‌های بلاصاحب است که با عقیم‌سازی آنها در این مرکز، می‌توان جمعیت سگ‌های بلاصاحب را نیز کنترل کرد.