واکنش مخابرات به واکنش به جولان اپراتورهای خارجی
واکنش مخابرات به واکنش به جولان اپراتورهای خارجی

روابط عمومی مخابرات آذربایجان شرقی، به مطلب "جولان اپراتورهای خارجی در غیاب زیر ساخت مخابرات ایرانی"  منتشر شده در سیزدهم آذر ۱۴۰۰ در خبرگزاری فارس با ارسال جوابیه واکنش نشان داد.

به گزارش قلم پرس، روابط عمومی مخابرات آذربایجان شرقی، به مطلب “جولان اپراتورهای خارجی در غیاب زیر ساخت مخابرات ایرانی”  منتشر شده در سیزدهم آذر ۱۴۰۰ در خبرگزاری فارس با ارسال جوابیه واکنش نشان داد.

 مخابرات آذربایجان شرقی در این جوابیه آورده است: در شهر جلفا و اکثر جاده‌های مناطق مرزی این شهرستان پوشش همراه اول وجود دارد؛ کما اینکه وجود سیگنال اپراتورهای کشورهای همسایه در نقاط مرزی شمال غرب کشور همچون دیگر نقاط مرزی کشور امری طبیعی است. لیکن به دلیل کوهستانی بودن منطقه و کوه‌های بلند و چسبیده به رودخانه ارس و جاده‌های  پیچ در پیچ، امکان پوشش کامل را نمی‌دهد و به همین دلیل نقاط کوری هم در این جاده‌ها وجود دارد و این موضوع برای اپراتورهای کشورهای همسایه هم صادق است. ولی به هر حال در صورت وجود پوشش تلفن همراه اولویت با اپراتور محلی می باشد.

با توجه به هزینه بالای رومینگ بین الملل برای مشترکان، نصب تابلو در دید عموم صرفاً جنبه اطلاع رسانی و یادآوری به آنها برای جلوگیری از هزینه های ناخواسته رومینگ در نقاط مرزی می باشد.

با وجود پایش  مستمر شبکه تلفن همراه در صورت عدم وجود آنتن در داخل شهرها، مشترکین همراه اول می توانند با سامانه ۹۹۹۰ تماس بگیرند تا کارشناسان این اپراتور موضوع را بررسی کنند.

توضیح فارس/  وقتی توان مخابراتی کشور همسایه برای ما طبیعی می شود!

مخابرات استان آذربایجان شرقی با تایید ضمنی گزارش خبرگزاری فارس در خصوص مشکل پوشش تلفن همراه در منطقه مرزی با کشورهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان  چند نکته را یادآور می‌شویم.

۱- گزارش این خبرگزاری در خصوص زیرساخت های مخابراتی بوده و اشاره و اتکای صرف مخابرات به همراه اول ناشی از نگاه بخشی مجموعه مخابرات و اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان بوده و انتظار از وزارت متولی ارتباطات و فناوری اطلاعات این است که بجای هماهنگی جوابیه، پاسخگو بوده و اقدام کنند.

۲- کوهستانی بودن منطقه مرزی امری طبیعی است اما طبیعی جلوه دادن نقاطی که برای اپراتورهای ایران در خاک ایران، کوهستانی و کور محسوب می‌شوند اما برای اپراتورهای آن سوی ارس در دسترس هستند، عجیب و فرافکنی است. ضمنا برابر گزارش میدانی فارس، در مسیر ورودی شهر جلفا (هادیشهر-جلفا) هیچ منطقه صعب العبوری وجود نداشته و در همین مسیر کوتاه چند نقطه کور داریم. یافتن نقاط کور در داخل شهر جلفا نیز چندان سخت نیست.

۳- برابر گزارش کاربران در شهرستان جلفا رومینگ زمانی اتفاق می افتد که سرویس ایرانی قطع و بلافاصله سرویس خارجی جایگزین می شود و این که اگر نقطه ای امکان آنتن ندارد پس برای اپراتور خارجی هم در دسترس نیست ناشی از گزارش های غلط عوامل شهرستانی مخابرات است.

انتهای پیام/