هنوز در موج اول کرونا هستیم/ بار بیماری نباید از ظرفیت امکانات درمانی بیشتر شود
هنوز در موج اول کرونا هستیم/ بار بیماری نباید از ظرفیت امکانات درمانی بیشتر شود

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه هنوز در موج اول کرونا هستیم و احتمالاً تا پایان امسال با این بیماری درگیر خواهیم بود، گفت: اعلام وضعیت سفید یا قرمز در استان‌ها کاملاً نسبی است و تا زمانی که این ویروس در کشور وجود دارد هیچ استانی وضعیت ثابت نخواهد داشت.

قاسم جان‌بابایی هم در در بیست و دومین جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا از روند ارائه خدمات درمانی در استان آذربایجان شرقی ابراز رضایت کرد و با قدردانی از حمایت‌های استاندار و همکاری مسئولان اجرایی استان با بخش بهداشت و درمان، گفت: موفقیت این استان در حوزه درمان نتیجه زیرساخت‌هایی است که در سال‌های گذشته ایجاد شده و بر این اساس توسعه زیرساخت‌های درمانی در شهرستان‌های این استان جزو اولویت‌های وزارت بهداشت است.

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه از اسفند ماه تاکنون، درصد مرگ‌ومیر بیماران کرونا کاهش یافته، اما بار بیماری بیشتر شده است، افزود: تمام تلاش‌ها باید بر این باشد که بار بیماری از ظرفیت خدمات و امکانات درمانی بیشتر نشود.

وی با بیان اینکه هنوز در موج اول کرونا هستیم و احتمالاً تا پایان امسال با این بیماری درگیر خواهیم بود، گفت: اعلام وضعیت سفید یا قرمز در استان‌ها کاملاً نسبی است و تا زمانی که این ویروس در کشور وجود دارد هیچ استانی وضعیت ثابت نخواهد داشت.

جان‌بابایی افزود: رعایت پروتکل‌های بهداشتی حتی در استان‌های سفید هم ضروری است و باید از تمام امکانات و اختیارات قانونی در این زمینه استفاده شود.

محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز بیماریابی فعال، مراقبت از افراد دارای تماس با مبتلایان، فاصله‌گیری اجتماعی و ارتباط با مردم را اصول اساسی مقابله با کرونا در کشور عنوان کرد و گفت: همبستگی بین مسئولان و مردم و استفاده از تمام ابزارهای اطلاع‌رسانی برای افزایش حساسیت مردم نسبت به موضوع کرونا ضروری است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی نیز با بیان اینکه مشکلی در بخش درمان استان نداریم، افزود: مشکل اصلی در شرایط کنونی، عادی‌انگاری وضعیت از سوی مردم است و این در حالی است که صداوسیما نسبت به گذشته تلاش مضاعفی برای ایجاد حساسیت در جامعه انجام می‌دهد.

علیار راستگو خاطرنشان کرد: براساس دستورالعمل وزارت بهداشت، استفاده از ماسک در امکان عمومی و سربسته ضروری است و کسانی که این موضوع را نادیده می‌گیرند، درواقع به حقوق دیگران تجاوز می‌کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز هم با ارائه گزارشی از آخرین وضعیت بیماری کرونا در آذربایجان شرقی، گفت: تاکنون ۳٫۶ درصد از کسانی که ابتلای آنها به کرونا قطعی تشخیص داده شده، فوت کرده‌اند که تنها ۱۰ درصد از آنها زیر ۵۰ سال سن داشته‌اند.

محمدحسین صومی افزود: در ۱۴ روز گذشته، بیشترین میزان بروز کرونا به ترتیب در شهرستان‌های چاراویماق، هریس، اهر، مراغه، شبستر، تبریز و بناب بوده است.

وی با اشاره به اینکه تاکنون ۱۴ هزار بازدید از اماکن عمومی انجام شده، افزود: در مجموع رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اماکن مختلف استان، ۶۵ درصد بوده و تنها یک درصد از بازدیدها، منجر به پلمب شده است.

صومی در عین حال میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ناوگان حمل‌ونقل عمومی را بسیار کم توصیف کرد و گفت: برگزاری مراسم عزا و عروسی و تجمع مردم در مکان‌هایی مانند بانک‌ها و دفاتر پیشخوان، زمینه را برای شیوع ویروس کرونا فراهم کرده است.

فرمانداران چاراویماق و بناب و معاون فرماندار مراغه نیز در این جلسه به صورت ارتباط تصویری گزارشی از آخرین وضعیت بیماری کرونا در این شهرستان‌ها ارائه کردند.