به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، محمود کیا  در گفت وگو با خبرنگاران در رابطه با مبارزه به موقع با آفات گندم اظهار داشت: مبارزه با مهمترین آفت گندم به عنوان محصول استراتژیکی که قوت غالب مردم را تشکیل می دهد از اهمیت فراوانی برخوردار است. وی با بیان اینکه از میان عوامل متعدد خسارت […]

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، محمود کیا  در گفت وگو با خبرنگاران در رابطه با مبارزه به موقع با آفات گندم اظهار داشت: مبارزه با مهمترین آفت گندم به عنوان محصول استراتژیکی که قوت غالب مردم را تشکیل می دهد از اهمیت فراوانی برخوردار است.

وی با بیان اینکه از میان عوامل متعدد خسارت زای گندم، آفت سن مهمترین آفت گندم به شمار می رود که هم به لحاظ کمی باعث پایین آمدن تناژ تولیدی شده و هم به لحاظ کیفی،  با کاهش پروتئین گندم که بعنوان گلوتن از آن یاد می شود، کیفیت محصول تولیدی را کاهش می دهد که در نهایت به بدمزه شدن و از دست رفتن کیفیت نانوایی آن منجر می گردد، گفت: آفت سن گندم از حدود فروردین ماه شروع به ریزش کرده و از مراتع به مزارع منتقل می گردد و بهترین راه برای مبارزه با آن مقابله در مرحله مادری می باشد تا در همان مراحل اولیه از بین برده شود.

کیا ادامه داد: در برخی مواقع به دلیل عوامل جوی یا دیگر محدودیت ها سن مادر کنترل نشده و به مرحله پوره گی می رسد که در این مرحله پس از رصد مزارع با راهنمایی کارشناسان جهادکشاورزی تور زنی صورت می گیرد و در مزارعی که آماده سمپاشی می باشند با توجه به دستورالعمل ها و نرم هایی که وجود دارد مبارزه صورت می گیرد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان ادامه داد: در صورتی که مبارزه در این مراحل صورت نگیرد، آفت سن پس از تغذیه طولانی به اماکن تابستان گذران و سپس مجدداً به اماکن زمستان گذران منتقل شده و در مقادیر بالایی تا سال آینده ماندگار می گردد. بنابراین تاکید بر این است که جهت پیشگیری از متضرر شدن کشاورزان در مراکز خرید این آفت مورد پایش قرار گیرد و در صورت وجود، قیمت آن افت زیادی خواهد داشت و یا کلاً از خرید این محصول خودداری می گردد.

وی  تصریح کرد: بنابراین از همان موقع باید مبارزه شروع گردد و خوشبختانه با توجه به اینکه میزان سم مورد نیاز در هر هکتار حدود ۳۰۰ سی سی بوده و جزو ارزان ترین سموم موجود در بازار می باشد، هزینه تمام شده هر هکتار۶۰ هزار تومان محاسبه شده و با لحاظ کردن هزینه های سمپاشی حدود ۱۰۰ هزار تومان خواهد بود که به نسبت افزایش قیمت گندم این هزینه تولید بخش اندکی از قیمت گندم را  شامل می شود.

کیا در مورد حمله ملخ به تعدادی از استان های همجوار اظهار داشت: این آفت هر ساله در مراتع دشت مغان و در حدود ۱۲ شهرستان دیگر استان وجود دارد ملخهای موجود در مراتع دشت مغان از نوع ملخ های شاخک کوتاه می باشد که پتانسیل ورود به فاز مهاجرتی و جا به جایی را  دارند این جابه جایی ها می تواند هم از مراتع به مزارع کشاورزان و هم به کشورهای همجوار صورت گیرد و د صورت بروز این اتفاق انعکاسات بین المللی داشته و پاسخگویی در این موارد دشوارتر خواهد بود. خوشبختانه همانند هرسال اکیپ سمپاشی استان مناطق همجوار اردبیل و آذربایجان شرقی را کنترل نموده و همچنان مورد رصد و پایش قرار می دهند.

انتهای پیام/۶۰۰۰۵