به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، عابدین خرّم در آئین تجلیل از پژوهش‌گران برتر در دانشگاه تبریز، اظهار داشت: دانشمندان ما به جرم پژوهش و نوآوری، آماج حمله دشمنان قرار می‌گیرند، زیرا آنها قبول نمی‌کنند که کشوری مبتنی بر مبانی انقلاب، رشد و پیشرفت کند. وی با بیان اینکه اقدامات پژوهشی دانشگاه‌ها، گنجینه‌ای است که می‌تواند تمام […]

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، عابدین خرّم در آئین تجلیل از پژوهش‌گران برتر در دانشگاه تبریز، اظهار داشت: دانشمندان ما به جرم پژوهش و نوآوری، آماج حمله دشمنان قرار می‌گیرند، زیرا آنها قبول نمی‌کنند که کشوری مبتنی بر مبانی انقلاب، رشد و پیشرفت کند.
 
وی با بیان اینکه اقدامات پژوهشی دانشگاه‌ها، گنجینه‌ای است که می‌تواند تمام عرصه‌ها را تحت پوشش قرار دهد، افزود: امروز دانشگاه‌های ما پژوهش‌محور بوده و به‌دنبال ثروت‌آفرینی می‌روند.
 
خرّم با تأکید بر اینکه محققان نباید برای جذب منابع و تسهیلات، در گیرودار سازمان‌ها و ادارات گرفتار شوند، گفت: همه بخش‌ها باید برای ارتقای کیفیت محصولات و رقابت در عرصه جهانی، به پژوهش‌گران و شرکت‌های دانش‌بنیان مراجعه کنند.
 
استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه سهم پژوهش از تولید ناخالص داخلی کشور، تا سال ۱۴۰۴ باید به ۴ درصد برسد، افزود: آذربایجان‌ شرقی یکی از استان‌های برتر در حوزه پژوهش است و به دلیل تجارب و کارنامه گذشته و استعدادهای فراوان، می‌تواند نقش بسزایی در این حوزه داشته باشد.
 
وی با تأکید بر اینکه نوآوری باید به گفتمان مدیریتی استان تبدیل بشود، افزود: برای تحقق این امر، راه‌اندازی کارخانه نوآوری و فناوری ضروری است و اگر این اتفاق نیفتد، اکوسیستم فناوری استان ناقص می‌ماند.
 
خرّم همچنین بر اهتمام اساتید و روسای دانشگاه‌ها برای تربیت پژوهش‌گران تأکید کرد و گفت: بهره‌وری بالا در بخش تولید و صنعت، بدون پژوهش ممکن نیست و بخشی از بهره‌وری پایین، به خاطر نبود رابطه معنادار میان بخش صنعت و حوزه پژوهش است.
 
وی همچنین با اشاره به اینکه آذربایجان ‌شرقی می‌تواند محور علم و فرهنگ در منطقه باشد، بر تبادل دانشجو و استاد با کشورهای همسایه تأکید کرد و گفت: این تبادل علمی مطمئنا دستاوردهای بسیاری را برای استان فراهم می‌کند.
 

انتهای پیام/