نماینده مردم کرمانشاه: نمایندگان سوال‌کننده به دنبال استیضاح رئیس جمهور نیستند
نماینده مردم کرمانشاه: نمایندگان سوال‌کننده به دنبال استیضاح رئیس جمهور نیستند

نماینده طراحان سوال از رئیس جمهور با بیان اینکه نمایندگان سئوال کننده بیشتر از اینکه به دنبال ارجاع سئوال به قوه قضاییه باشند به دنبال حل مشکلات مردم هستند، جلسه امروز سئوال از رئیس جمهور را الگویی برای گفت‌وگوی سازنده بین دولت و مجلس دانست. به گزارش قلم پرس به نقل از خبرگزاری خانه ملت، […]

نماینده طراحان سوال از رئیس جمهور با بیان اینکه نمایندگان سئوال کننده بیشتر از اینکه به دنبال ارجاع سئوال به قوه قضاییه باشند به دنبال حل مشکلات مردم هستند، جلسه امروز سئوال از رئیس جمهور را الگویی برای گفت‌وگوی سازنده بین دولت و مجلس دانست.

به گزارش قلم پرس به نقل از خبرگزاری خانه ملت، عبدالرضا مصری در حاشیه نشست علنی امروز (سه شنبه ۶ شهریور) مجلس شورای اسلامی پس از مطرح شدن طرح سوال از رئیس جمهور در صحن علنی در جمع خبرنگاران عنوان کرد: امروز شاهد تغییر رویه ای اساسی و جدی در مجلس شورای اسلامی بودیم که این رویه نسبت به رویه های گذشته به صورت ناخواسته در جلسات قبلی ایجاد شده بود، خودش را نشان داد که نقطه اوج این رویه های ناخواسته در استیضاح وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی نمود داشت.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس دهم شورای اسلامی تصریح کرد: سوال کنندگان از رئیس جمهور صرفاً بر محتوای کلامی که سوال بر آن مترتب بود، اظهارات خود را بیان کردند و رعایت حرمت در موضوع کاملا صورت گرفت و تریبون کاملا چه از ناحیه رئیس جمهور و چه از ناحیه نمایندگان سوال کننده در خدمت مسائل استدلالی بود.

تریبون مجلس شورای اسلامی جای تخاصم نیست

این نماینده مردم در مجلس با بیان اینکه برای تحقق این مهم در نشست علنی امروز برنامه ریزی منسجمی انجام گرفته بود، افزود: علت این برنامه ریزی این بود که ما به دنیا بفهمانیم آنچه در قانون اساسی ما وجود دارد که اساس مردم سالاری دینی است می تواند در قالب منطق و چارچوب منظمی که قانون برای ما تدارک دیده است، صورت گیرد، به طوری که افراد حرف یکدیگر را بشنوند و در رأی گیری نظرات خود را بیان کنند و تریبون مجلس شورای اسلامی جای تخاصم نیست، بلکه جای ارائه کلام است.

مصری با بیان اینکه براساس قانون به هیچ عنوان نیازی به داد و فریاد در مجلس نیست، بلکه رأی نماینده متجلی نظر او خواهد بود، افزود: این باعث خواهد شد سوال از رئیس جمهور به جای اینکه تبدیل به یک تخاصم سیاسی شود، تبدیل به یک شروع حرکت و عملیات اصلاحی در کشور شود. امروز نمایندگان ضمن اینکه سوال خود را مطرح کردند، با ارائه یک الگوی گفت‌وگوی ملی بین مجلس و دولت به این نتیجه رسیدند که مشکلات طرح شود، پاسخ شنیده شود و بعد در قالب رأی نظر خود را بیان کنند.

وی تاکید کرد: فردا شروعی است برای حرکت عملیاتی دولت در قبال سوالاتی که نمایندگان نسبت به آن قانع نشدند تا شاهد برنامه های عملیاتی دولت در روال این سوالات باشیم. نمایندگان ملت کاملا آمادگی دارند در راستای حل مشکلات به یاری دولت بشتابند و در صورتی که نیاز باشد، حتی با لوایحی دوفوریتی به دولت یاری برسانند.

نماینده طراحان سوال از رئیس جمهور نقش رسانه ها را نیز در مطرح شدن طرح سوال از رئیس جمهور را بسیار موثر دانست و اظهار امیدواری کرد: از این پس بتوانیم با رعایت اخلاق اسلامی، مسائل دچار چالش را پیش ببریم.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا براساس آیین نامه داخلی مجلس سوالاتی که نمایندگان از پاسخ آن قانع نشدند، به قوه قضائیه ارجاع می شود یا خیر، توضیح داد: براساس آیین نامه داخلی مجلس این سوالات به قوه قضائیه ارجاع می شود اما نمایندگان مجلس بیشتر از ارجاع به دنبال اصلاح امور هستند. بدین صورت که دولت هر چه زودتر نسبت به رفع مشکلات مردم اقدام عملی صورت دهد و اگر مشکل قانونی در این زمینه وجود دارد نمایندگان نیز هر لایحه ای از طرف دولت در این رابطه بیاید، آن را با نگاه کمک به دولت به تصویب می رسانند.

مصری تصریح کرد: سرنوشت طرح سوال از رئیس جمهور برعهده قوه قضائیه و قاضی است، بدین صورت که تکالیفی که دولت نسبت به آن توفیق اجرایی نداشته است، قاضی با شنیدن توضیحات طرفین درباره آن تصمیم گیری خواهد کرد، البته هدف نمایندگان مجلس به هیچ عنوان چنین چیزی نیست، بلکه حل مشکل مردم از طرف دولت است.

وی ادامه داد: در همین راستا طرحی درباره مؤسسات مالی و اعتباری به قوه قضاییه ارجاع شد که پس از این اقدام نمایندگان بر اساس اظهارات پزشکیان نایب رئیس مجلس ۹۰ درصد مطالبات مال باختگان برگشت داده شد.

مصری  در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه حاجی دلیگانی یکی از نمایندگان سئوال کننده از رئیس جمهور در توئیتی عنوان کرده است که به دنبال جمع آوری برای مطرح شدن طرح استیضاح رئیس جمهور است، گفت: سئوال کنندگان از رئیس جمهور به هیچ عنوان به دنبال چنین رویه‌هایی نیستند بلکه به دنبال کمک به دولت و حل مشکلات مردم هستند.

وی ادامه داد: مجلس این آمادگی را دارد برای رفع مشکلات در نشست‌های تخصصی حداکثر ظرفیت‌های قانونی برای حل مشکلات مردم را ایجاد کند تا مشکلات مردم برطرف شود./