میانه عملکرد مناسبی در توسعه گلخانه‌ها نداشته است/ افزایش ۷۰ درصدی تسهیلات برای خرید تراکتور
میانه عملکرد مناسبی در توسعه گلخانه‌ها نداشته است/ افزایش ۷۰ درصدی تسهیلات برای خرید تراکتور

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی با اشاره به ظرفیت‌های شهرستان میانه برای توسعه کشت گلخانه‌ای و بازار بزرگ و مناسب کشور روسیه برای محصولات گلخانه ای ایران گفت: متاسفانه شهرستان میانه با وجود پتانسیل‌های بسیار، در زمینه توسعه گلخانه ها عملکرد مناسبی نداشته است. به گزارش قلم پرس،از میانه، اکبر فتحی صبح امروز […]رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی با اشاره به ظرفیت‌های شهرستان میانه برای توسعه کشت گلخانه‌ای و بازار بزرگ و مناسب کشور روسیه برای محصولات گلخانه ای ایران گفت: متاسفانه شهرستان میانه با وجود پتانسیل‌های بسیار، در زمینه توسعه گلخانه ها عملکرد مناسبی نداشته است.

به گزارش قلم پرس،از میانه، اکبر فتحی صبح امروز در نشست کارگروه آب، کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان میانه که با حضور نمایندگان مردم این شهرستان در مجلس شورای اسلامی در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد با اشاره به خشکسالی گسترده و جنگ کشورهای تولید کننده غلات اظهار کرد: امسال امنیت غذایی در سطح بین الملل با تهدید مواجه شده است و افزایش جهانی قیمت محصولات استراتژیک کشاورزی، باعث شده تولید این محصولات بیش از پیش اهمیت پیدا کند که دولت و مجلس از زمان استقرار به این موضوع دقت کافی و وافی داشته و اقدامات کم نظیری از جمله قیمت گذاری محصولات کشاورزی را انجام داده اند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی آزادسازی نرخ ارز، اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها و تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی کشاورزی را جزو اقدامات مهم دولت و مجلس در زمینه ارتقای سطح امنیت غذایی کشور دانست و افزود: با هماهنگی و تلاش همه قوا و دستگاهها در سطح ملی و استانی اصلاح نظام پرداخت یارانه ها که بیشترین سنگینی آن بر روی بخش کشاورزی بود با کمترین تبعات در حال سپری شدن است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اعلام این که هیچ محدودیتی برای تامین آرد شهرستانهای استان وجود ندارد، گفت: با توجه به سرریز جمعیتی استان به شهرستانها در فصل تابستان و فصل برداشت محصول، با مصوبه کارگروه آرد و نان شهرستان و استان، آماده تامین هر میزان آرد مورد نیاز شهرستانها هستیم و هیچ محدودیتی در این رابطه وجود ندارد.

فتحی با اشاره به رتبه اول شهرستان میانه در تولید گوشت مرغ استان و افزایش سی درصدی جوجه ریزی در سطح این شهرستان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل گفت: با وجود افزایش قیمت نهاده های دامی و حذف ارز ترجیحی و نواقص موجود در زمینه تامین تسهیلات سرمایه در گردش، جوجه ریزی در سطح شهرستان میانه افزایش سی در صدی را نشان می دهد که جا دارد از تلاشهای مرغدار فعال در این حوزه تقدیر و تشکر شود.

وی با اعلام اینکه دامداران برای دریافت نهاده های دامی باید دام‍های خود را پلاک گذاری کرده و در سامانه های مربوطه ثبت کنند افزود: اعتبارات مربوط به تامین تراکتور در سطح استان نسبت به سال قبل ۷۰ درصد افزایش داشته است و با توجه به ظرفیتهای شهرستان میانه، اعتبارات این شهرستان ۸۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش پیدا کرده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در مورد تامین کودهای شیمیایی مورد نیاز برای کشاورزان شهرستان میانه نیز گفت: با تلاشهای و تدابیر دولت و وزارت جهادکشاورزی کود فسفاته نسبت به سال قبل کاهش قیمت بسیاری داشته و به تبع آن افزایش تقاضا برای کودها رخ داده است اما با این حال هیچ محدودیتی برای تامین این کود وجود ندارد.

فتحی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ظرفیت‌های شهرستان میانه برای توسعه کشت گلخانه‌ای و بازار بزرگ و مناسب کشور روسیه برای محصولات گلخانه ای ایران افزود: متاسفانه شهرستان میانه با وجود پتانسیل‌های بسیار، در زمینه توسعه گلخانه ها عملکرد مناسبی نداشته و در رتبه بندی شهرستانهای آذربایجان شرقی پائین ترین رتبه را در زمینه کشت گلخانه ای دارد و ضرورت دارد با توجه به تخصیص اعتبارات مناسب در بخش توسعه شهرکهای گلخانه ای سریعا نسبت به بهبود این حوزه اقدام شود.

وی احداث چند واحد سردخانه ای برای نگهداری محصولات باغی شهرستان میانه با توجه به رتبه دوم این شهرستان در تولید سیب استان را ضروری دانسته و گفت: تامین تسهیلات برای صنایع تبدیلی و تکمیلی و سردخانه های که بالای ۵۰ درصدپیشرفت فیزیکی دارند مورد تصویب قرار گرفت.

فتحی با بیان اینکه در حوزه تغییر الگوی کشت، با توجه به محترم بودن مالکیت اراضی کشاورزی، ابزاری برای الزام در این امر وجود ندارد ادامه داد: اقدامات سازمان جهادکشاورزی در این حوزه صرفا توصیه ای بوده اما تلاش می شود با افزایش دانش و ارتقای سطح آموزشها در اصلاح الگوی کشت بهتر عمل شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه با توجه به پتانسیل آبی شهرستان میانه مقرر گردید از محل اعتبارات سفرریاست محترم جمهوری شبکه های اصلی وفرعی اراضی پایاب سدهای این شهرستان اجرایی شوند، ادامه داد: باتوجه به تقاضامحور بودن آبیاری تحت فشار و کم فشار مدیریت جهادکشاورزی شهرستان میانه نسبت به تشکیل پرونده برای متقاضیان سامانه های نوین آبیاری اقدام خواهدکرد.

وی با بیان اینکه باتوجه به شرایط آب وهوایی این شهرستان انجام مطالعات احداث شهرک گلخانه ای مصوب شد، افزود:  همچنین مقرر شد صدور حواله کودشیمیایی برای کشت پائیزه قبل از فصل کشت انجام گیرد.

 فتحی پیگیری برای افزایش سهمیه آرد روستایی با توجه به افزایش جمعیت بویژه در تابستان را اولویت خواند و با اشاره به اختصاص ۲۸۰۰ میلیارد تومان به بخش کشاورزی استان در سفر هیئت دولت گفت: سهم شهرستان میانه از این اعتبارات چشمگیر بوده و در زمینه های مورد نظر هزینه می شود.

انتهای پیام/