مهار آتش سوزی در تالاب «قره قشلاق» بناب
مهار آتش سوزی در تالاب «قره قشلاق» بناب

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بناب از مهار آتش سوزی در تالاب «قره قشلاق» بناب خبر داد.

به گزارش قلم پرس به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان شرقی، صیاد لطفی امروز سه شنبه اظهار داشت: شب گذشته حدود ۲ هکتار از تالاب قره قشلاق بناب دچار آتش سوزی شد.
وی تصریح کرد: به محض اطلاع از وقوع آتش سوزی سریعاً نیروها به محل اعزام و در ساعات اولیه شروع حریق این آتش سوزی مهار شد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست بناب با قدردانی از تلاش بی وقفه همکاران اداره محیط زیست بناب که از اولین دقایق وقوع آتش سوزی تا مهار نهایی آن در محل تالاب حضور داشته و برای خاموشی و مهار آتش سوزی تلاش می‌کردند، از اهالی منطقه خواست تا در صورت مشاهده هرگونه آتش سوزی و تخلف زیست محیطی موضوع را به این اداره اطلاع دهند.
لطفی عوامل انسانی را از دلایل آتش سوزی در این تالاب اعلام کرد و افزود: خسارت وارده به پوشش گیاهی صدرصد بوده اما خساراتی به ساختمان یا سایر موارد صفر بوده است.همچنین ایشان ادامه داد پرونده قضایی برای عامل انسانی هنوز تشکیل نشده و در دست بررسی میباشد.
گفتنی است، تالاب «قره قشلاق» بناب در وسعتی به مساحت ۲۲ هزار و ۲۵۰ هکتار در ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان بناب واقع شده که در سال ۱۳۶۳ به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام شده است.
در این تالاب ۱۵۳ گونه پرنده بومی و مهاجر از جمله میش مرغ، عروس، گاز، اردک و فلامینگو زندگی می‌کنند و مهم‌ترین کریدور مهاجرت شمال به جنوب پرندگان زمستان گذر است.
تالاب «قره قشلاق» بناب همچنین به عروس تالاب‌های شمال غرب کشور مشهور بوده و تنها زیستگاه بزرگ‌ترین پرنده پروازی دنیا یعنی میش مرغ است که متأسفانه این پرنده بزرگ و زیبا در حال انقراض اعلام شده است.