به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، مهرانگیز رحمانی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری ( مدظله‌العالی ) در خصوص جلوگیری از خام فروشی و برنامه‌محوری نهضت کاهش خام فروشی وزارت صمت در کشور، اظهار کرد: توقف و ممنوعیت خام فروشی جزو مهم‌ترین برنامه‌های ابلاغی این وزارت است و اقدامات لازم در این باره در معادن […]

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، مهرانگیز رحمانی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری ( مدظله‌العالی ) در خصوص جلوگیری از خام فروشی و برنامه‌محوری نهضت کاهش خام فروشی وزارت صمت در کشور، اظهار کرد: توقف و ممنوعیت خام فروشی جزو مهم‌ترین برنامه‌های ابلاغی این وزارت است و اقدامات لازم در این باره در معادن فلزی استان نیز آغاز شده است.

وی در پاسخ به موضوع کاهش خام فروشی مواد معدنی در استان افزود: با تکمیل و راه‌اندازی فازهای جدید و توسعه مجتمع مس‌سونگون مسیر ایجاد ارزش افزود از کنسانتره تا مس کاتد تسهیل می‌شود.

وی با بیان اینکه ظرفیت فعلی کشور در تولید مس کاتد بالغ بر ۳۰۰ هزار تن در سال است؛ اضافه کرد: تکمیل زنجیره تولید در این مجتمع ظرفیت تولید سالانه کشور را افزایش خواهد داد.

رحمانی توجه به ایجاد و توسعه صنایع پایین‌دستی را در راستای تکمیل زنجیره ارزش افزوده بسیار مهم دانست و اذعان داشت: با توجه به ظرفیت‌های بسیار بالای استان در تولید کنسانتره مس، تمهیدات لازم در جهت توسعه این بخش و سایر صنایع پایین‌دستی در دستور کار قرار دارد.

وی با تاکید بر اینکه سرمایه‌گذاران به باور اهمیت ایجاد ارزش افزوده و تکمیل زنجیره ارزش در حوزه معدن رسیده‌اند؛ گفت: ایجاد صنایع پایین.دستی و تکمیل زنجیره ارزش با همکاری شرکت ملی صنایع مس ایران در اولویت اقدامات صمت استان است.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت استان بر حضور شرکت‌های دانش بنیان و جامعه دانشگاهی در حوزه معادن و صنایع معدنی تاکید کرد و یادآور شد: ورود علم و تکنولوژی‌های نوین و به روز در این صنعت موجب تکمیل زنجیره ارزش و استفاده بهینه از مواد معدنی خام و نهایتا ایجاد ارزش افزوده می‌شود.

رحمانی در پاسخ به پرسش دیگری با عنوان صادرات کنسانتره مس با بیان اینکه از نظر کارشناسی صادرات کنسانتره مس خام فروشی به معنای عام نیست؛ تصریح کرد: ماده معدنی مس از زمان استخراج در روند تبدیل کنسانتره تا مس کاتد و مس خالص برای کاربرد در صنایع دیگر به نوعی ماده اولیه مرحله بعدی است و در واقع در این صنعت، هر مرحله از فرآیند یاد شده در جهت تکمیل زنجیره ارزش مرحله بعدی است.

آذربایجان‌شرقی رتبه اول ذخایر معدنی و دارای بیش از ۴۰۰ معدن فعال

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان‌شرقی با اشاره به ظرفیت‌های بالای معدنی استان، متذکر شد: بیش از ۴۰۰ معدن فعال و رتبه اول ذخایر معدنی کشور را داریم.

رحمانی ضمن تاکید بر غنای بسیار بالای استان در زمینه معادن، اضافه کرد: آذربایجان‌شرقی با توجه به مجموعه عوامل زمین‌شناسی خدادادی دارای ظرفیت‌های بسیار بالای معدنی است و طبق اعلام وزارت صمت جایگاه نخست ذخایر معدنی را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه از ۶۸ نوع ماده معدنی شناسایی شده در کشور، ۵۲ نوع ماده معدنی در استان وجود دارد و از این حیث تنوع معدنی قابل توجهی در منطقه داریم، بیان داشت: معادن فلزی نظیر مس، طلا، منگنز و آهن، معادن غیرفلزی نظیر کائولن و سیلیس و معادن مرتبط با مصالح ساختمانی مانند سنگ گچ، سنگ لاشه، سنگ‌های تزئینی و شن و ماسه از جمله مواد معدنی مهم موجود در استان می‌باشند.

۸۲۰ معدن شناسایی شده در استان / ۴۰ معدن فلزی شناسایی شده در آذربایجان‌شرقی

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی، از وجود ۸۲۰ معدن شناسایی شده و فعالیت بیش از نیمی از این معادن در استان خبر داد و ادامه داد: ۴۰ معدن فلزی شناسایی شده در استان داریم که از این تعداد برای ۳۳ معدن پروانه بهره‌برداری و برای ۷ معدن گواهی کشف صادر شده است.

وی اضافه کرد: به موازات این ۴۰ معدن فلزی، حدود ۸۰ پروانه اکتشاف معادن فلزی نیز به بخش خصوصی واگذار شده که در نهایت با پیشرفت روند کار منتهی به پروانه بهره‌برداری خواهد شد.

رحمانی، معادن، منابع طبیعی و محیط زیست را دارای اهمیت بسیار بالا و جزو انفال برشمرد و گفت: طبق ماده ۲۴ قانون معدن تکالیف هر دستگاه مشخص شده و طبیعتا ایجاد تعادل بین بخش‌ها در حل و فصل مشکلات و مسائل حوزه معادن و صنایع معدنی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی با بیان اینکه رویکرد مدیریتی جدید استان در جهت حل مشکلات حوزه معادن است، ابراز کرد: سازمان صمت استان متولی اخذ حقوق دولتی معادن و واریز به خزانه کشور بوده و سایر دستگاه‌های استانی مطابق با تکالیف پیش‌بینی شده در خصوص جذب اعتبارات برای توسعه همه جانبه استان برنامه‌ریزی می‌کنند.

انتهای پیام/ر