ملت ایران همچنان در کنار ملت سوریه خواهد ماند
ملت ایران همچنان در کنار ملت سوریه خواهد ماند

رییس جمهور، حمله تجاوزکارانه آمریکا به کشور مستقل سوریه را نقض مقررات بین المللی و منشور ملل متحد دانست و با تاکید بر اینکه این حمله از نظر جمهوری اسلامی ایران کاملا محکوم است، گفت: ملت ایران در مبارزه با تروریسم و حفظ تمامیت ارضی سوریه، همچنان در کنار ملت سوریه خواهد ماند. حجت الاسلام […]

رییس جمهور، حمله تجاوزکارانه آمریکا به کشور مستقل سوریه را نقض مقررات بین المللی و منشور ملل متحد دانست و با تاکید بر اینکه این حمله از نظر جمهوری اسلامی ایران کاملا محکوم است، گفت: ملت ایران در مبارزه با تروریسم و حفظ تمامیت ارضی سوریه، همچنان در کنار ملت سوریه خواهد ماند.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز یکشنبه در تماس تلفنی با “بشار اسد” رییس جمهور سوریه، با اظهار تاسف از کشته شدن شماری از مردم بیگناه سوریه در حمله هوایی آمریکا، با خانواده شهیدان این حملات ابراز همدردی و  برای مجروحان آرزوی سلامتی کرد.

رییس جمهور با اشاره به همکاری سوریه با سازمان ملل برای از بین بردن تسلیحات شیمیایی، ادعاهای مطروحه را واهی و بدون سندیت خواند و تاکید کرد: این گونه حملات تنها باعث روحیه دادن به تروریست هایی می شود که در ماههای اخیر با شکست های سنگینی در سوریه و عراق مواجه شده اند.

دکتر روحانی همچنین با پشتیبانی مجدد از ایستادگی مردم سوریه در برابر تروریستهای تکفیری، گفت: حمله موشکی آمریکا  حرکتی علیه منافع کشور سوریه بود و ما امیدواریم همه کشورهای آزاده جهان اینگونه حملات و تجاوزات را با بیان صریح محکوم کنند.

رییس جمهور اظهارداشت: ما در عین حال مطمئن هستیم که این حملات که تلاشی برای اختلال در روند مذاکرات صلح سوری – سوری انجام گرفت، در سرنوشت مبارزه با تروریسم و آینده سوریه تاثیری نخواهد داشت.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه در نهایت راه حل سوریه ، راه حل سیاسی خواهد بود، افزود: استفاده از سلاح شیمیایی که یک جرم نابخشودنی است برای این بود که صحنه افکار عمومی دنیا را از واقعیت ها منحرف کنند و نباید اجازه داد تروریست ها با بهره گیری از این تسلیحات، دیگران را متهم و بهانه اقدامات خلاف مقررات بین المللی را فراهم کنند.

رییس جمهور با بیان اینکه ” هماهنگی بیشتر میان ایران ،سوریه و روسیه می تواند برای تحقق مبارزه علیه تروریسم بسیار موثر باشد”، اظهارداشت: آنهایی که فکر می کنند باحمایت از تروریست ها، می توانند آینده سوریه را به نفع خودشان تغییر دهند، کاملا در اشتباه هستند.

دکتر روحانی همچنین بر تداوم حمایت از مردم سوریه تاکید کرد.

بشار اسد رییس جمهور سوریه نیز در این تماس تلفنی با قدردانی از حمایت های جمهوری اسلامی ایران از سوریه، گفت: این حملات موشکی آمریکا که در پی شکست های سنگین اخیر تروریست ها و فروپاشی آنان انجام شد، تلاشی برای دادن روحیه به این گروهها و تضعیف مردم و ارتش سوریه بود.

رییس جمهور سوریه در عین حال تاکید کرد: این حملات آمریکا نه تنها تاثیری بر روحیه  مردم سوریه در دفاع از حفظ تمامیت ارضی خود و بیرون راندن تروریست ها ندارد بلکه همه ما را برای شکست کامل تروریست ها مصمم تر کرد.