مقوله فرهنگ یک مساله بخشنامه‌ای نیست/  «گلی» معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگی و ارشاد آذربایجان شرقی شد
مقوله فرهنگ یک مساله بخشنامه‌ای نیست/  «گلی» معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگی و ارشاد آذربایجان شرقی شد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه مقوله فرهنگ یک مساله بخشنامه‌ای نیست، افزود: رشد و بالندگی فرهنگ در گرو تعامل مطلوب و عینی بین مخاطبان و سیاستگذاران در این عرصه است و باید تعریف روشنی از وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ادارات تابعه آن برای نهادهای مختلف ارائه […]مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه مقوله فرهنگ یک مساله بخشنامه‌ای نیست، افزود: رشد و بالندگی فرهنگ در گرو تعامل مطلوب و عینی بین مخاطبان و سیاستگذاران در این عرصه است و باید تعریف روشنی از وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ادارات تابعه آن برای نهادهای مختلف ارائه شود تا مسیر فعالیتها و خدمات فرهنگی هموارتر گردد.

به گزارش قلم پرس،از تبریز، سیدقاسم ناظمی ظهر امروز در آیین معارفه حسن گلی معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی، با اشاره به اهمیت و جایگاه این معاونت اظهار داشت: حوزه فرهنگ، حوزه بسیط و متنوعی است و تحولاتی که ماندگاری زیادی دارند غالبا در این حوزه اتفاق می‌افتد، از این رو اگر وظایف محوله در این حوزه درست انجام شود، دستگاه فرهنگی کشور ایمن و روبه ارتقاء خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه مقوله فرهنگ یک مساله بخشنامه‌ای نیست، افزود: رشد و بالندگی فرهنگ در گرو تعامل مطلوب و عینی بین مخاطبان و سیاستگذاران در این عرصه است و باید تعریف روشنی از وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ادارات تابعه آن برای نهادهای مختلف ارائه شود تا مسیر فعالیتها و خدمات فرهنگی هموارتر گردد.

ناظمی، رسانه را از مهمترین ارکان بخش فرهنگ در جامعه امروزی برشمرد و تصریح کرد: رسانه بخش جدایی‌ناپذیر نیازهای اجتماعی است و در عصر حاضر زندگی آحاد مردم را تحت الشعاع قرار داده و نگرش ما به دنیا را رقم زده و تغییر می‌دهد؛ بر این اساس سیاستگذاری در عرصه رسانه که رسالت معاونت فرهنگی و رسانه‌ای است امری خطیر و نیازمند تخصص و تجربه است تا با ارتقای سواد رسانه‌ای در بین اصحاب قلم و رسانه و همچنین مخاطبان، جامعه را از آسیب‌ها مصون بدارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، گفت: با سیاستگذاری صحیح و مبتنی بر قانون، بخشی از سوء تفاهم‌ها و آسیب‌های حوزه رسانه نیز مرتفع می‌شود.

وی همچنین بر لزوم افزایش ظرفیت موسسات فرهنگی تاکید کرد و گفت: با پای کار آمدن بخش خصوصی و اصحاب فضل و فرهنگ، اتفاقات مبارکی در عرصه مهم و تاثیرگذار فرهنگ رقم خواهد خورد.

ناظمی در این آیین از زحمات و فعالیتهای چندین ساله “وحید حسین‌زاده” تقدیر و “حسن گلی” را به عنوان معاون جدید فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل معرفی کرد.

معاون جدید فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، دانشجوی دکتری روابط بین الملل بوده و پیش از این علاوه بر مدیریت موسسات فرهنگی و فعالیت‌های پژوهشی و رسانه ای، مسئولیت برگزاری و دبیری چندین همایش دانشگاهی ملی و بین المللی را بر عهده داشته است.

حسن گلی قبل از این به عنوان دیپلمات جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان فعالیت داشته و سالها دبیر شورای مسائل فرهنگی و اجتماعی منطقه ای استان آذربایجان شرقی بوده است.

پژوهشگر منتخب ششمین جشنواره بین المللی نشان علمی – فرهنگی شهریار دانشگاه تبریز از جمله سوابق فرهنگی اوست و تا کنون علاوه بر مقالات و یادداشت های متعددی که از او در نشریات مکتوب و مجازی استانی و ملی منعکس گردیده، چندین کتاب مجموعه مقالات در حوزه روابط فرهنگی و سیاسی – اجتماعی ایران و کشورهای حوزه قفقاز نیز به اهتمام وی و برخی اساتید دانشگاه منتشر شده است.

در حکم ابلاغ شده از سوی سیدقاسم ناظمی به حسن گلی آمده است:

“برادر بزرگوارجناب آقای حسن گلی

با عنایت به مراتب تعهد ‌و شایستگی‌جنابعالی و بنا‌بر‌موافقت وزارت‌ متبوع، به موجب این حکم به سمت معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل منصوب می شوید.

بدیهی است سیاست ها و وظایف مصوب وزارتی و برنامه های اداره کل با تعامل سایر معاونت‌ها و در چهارچوب بندهای زیر با روحیه جهادی در اولویت کاری حضرتعالی خواهد بود.

۱- تشکیل جلسات مستمر با اهالی فرهنگ، قلم و رسانه، به منظور بهره گیری از نظرات و پیشنهادات.

۲-ارائه برنامه های متنوع فرهنگی با لحاظ زیست بوم فرهنگی استان با مشارکت مؤسسات و انجمن های تخصصی.

۳-توجه ویژه به حوزه‌کتاب، چاپ و نشر و مؤسسات فرهنگی و بازررسی مستمر از حوزه های تحت پوشش.

۴- توجه و پیگیری مشکلات و مسائل مرتبط با حوزه خبرنگاران و رسانه ها و نشریات محلی در جهت ارتقای کیفی رسانه های استان با همکاری تشکل های تخصصی.

۵- شناسایی و تجلیل از بزرگان فرهنگ وادب در با همکاری انجمن های فرهنگی و ادبی استان و شهرستان.

۶- توجه ‌ویژه به بحث آسیب های اجتماعی، ‌خانواده و جوانی جمعیت در برنامه های فرهنگی.

۷- برنامه ریزی منطقی برای مدیریت فضای مجازی و استفاده از ظرفیت آن برای انتقال ارزشهای فرهنگی و دینی.

۸- استفاده از ظرفیت مجموعه های فرهنگی دولتی و عمومی و بخش خصوصی حوزه فرهنگ به ویژه نهادهای مردمی – انقلابی برای توسعه فضای فرهنگی.

۹- پیگیری و انجام وظایف محوله مرتبط با حوزه فرهنگ و رسانه و مسائل اجتماعی.

امیدوارم با عنایت خداوند متعال و تلاش های جهادی حضرتعالی شاهد تحول اساسی در حوزه فرهنگی استان باشیم.”

انتهای پیام/