ضرورت مقابله جدی با ساخت‌وسازهای غیرمجاز در بستر و حریم رودخانه‌ها /مناطق  حاشیه نشین به نوعی تهدید برای شهرهاست
ضرورت مقابله جدی با ساخت‌وسازهای غیرمجاز در بستر و حریم رودخانه‌ها /مناطق  حاشیه نشین به نوعی تهدید برای شهرهاست

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به وقوع حوادث مختلف در استان از ابتدای سال جاری، بر لزوم آمادگی همه دستگاه‌های اجرایی برای مقابله با بحران‌های احتمالی تأکید کرد و گفت: نهادهای مسئول اقدامات خوبی برای پیشیگیری از خسارات و آسیب‌ها انجام داده‌اند، اما این اقدامات کافی نیست و دستگاه‌ها باید آمادگی خود را همواره افزایش دهند.

به گزارش قلم پرس، محمدرضا پورمحمدی روز دوشنبه در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان، به زمین‌لرزه‌های اخیر در نقاطی از استان نیز اشاره کرد و گفت: این زلزله‌ها نشان‌گر موقعیت جغرافیایی سخت و پرخطر استان است و باید آمادگی لازم برای مقابله با تمامی بحران‌ها را در تمامی شرایط داشته باشیم.

وی با اشاره به آتش‌سوزی اخیر در بازار تبریز و حادثه مشابه آن در سال‌های قبل، گفت: هرچند بعد از حادثه قبلی اقداماتی انجام شده بود، اما وقوع حادثه اخیر نشان داد که باید در مورد تاسیسات بازار و سیستم‌های ایمنی آن به صورت اساسی چاره‌اندیشی شود.

استاندار آذربایجان شرقی همچنین بر مقابله جدی با ساخت‌وسازهای غیرمجاز در بستر و حریم رودخانه‌ها تاکید کرد و گفت: نهادهای متولی موظفند هر سازه‌ای را که در حریم و بستر رودخانه‌ها احداث شده متعلق به هر کسی که باشد تخریب کنند چرا که صدمه آن به سایر مناطق هم وارد می‌شود.

وی با بیان اینکه لای‌روبی مسیر رودخانه‌ها در چند ماه گذشته از وارد شدن خسارات ناشی از سیل در استان جلوگیری کرد، افزود: لای‌روبی تمام رودخانه‌ها با اعتبارات فعلی، ۳۰ سال طول می‌کشد، بنابراین باید با اقدامات جهادی نظیر آن‌چه امسال رخ داد در طول مدت کوتاهی بتوانیم لای‌روبی رودخانه‌ها را به سرانجام برسانیم.

پورمحمدی، مشکلات حاشیه‌نشینی را در تبریز و استان جدی دانست و افزود: این مناطق به نوعی تهدید برای شهرهای ماست، ولی این مسأله نباید تنها از منظر حوادث طبیعی بررسی شود، بلکه باید آثار منفی اجتماعی و فرهنگی آن نیز مورد توجه قرار گیرد.

استاندار آذربایجان شرقی همچنین بر اصلاح الگوی مصرف برق تأکید کرد و گفت: هرچه تولید برق را افزایش دهیم تا زمانی که الگوی مصرف اصلاح نشود دچار مشکلات عدیده خواهیم بود.

وی، سیاست‌های تشویقی وزارت نیرو را یکی از عملکردهای موثر دولت تدبیر و امید در این زمینه دانست و گفت: اجرای این سیاست‌ها می‌تواند در کاهش مصرف برق موثر باشد.

پورمحمدی با اشاره به احتمال کمبود برق در فصل تابستان نیز گفت: در صورت نیاز، ساعات کاری ادارات استان برای جبران کمبود برق تغییر خواهد کرد.