مدول دوم تصفیه‌خانه بزرگ فاضلاب تبریز  در آستانه افتتاح/ انتقال ۷۵ میلیون مترمکعب  پساب تصفیه‌شده به دریاچه ارومیه
مدول دوم تصفیه‌خانه بزرگ فاضلاب تبریز  در آستانه افتتاح/ انتقال ۷۵ میلیون مترمکعب  پساب تصفیه‌شده به دریاچه ارومیه

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی با بیان اینکه مدول دوم تصفیه‌خانه بزرگ فاضلاب تبریز از سال ۹۵ با قراردادی به مبلغ ۱۸۲ میلیارد تومان در دو فاز مایع و لجن آغاز شده است، گفت: سویل بخش مایع بیش‌ از ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و فرآیند تصفیه فاضلاب مدول دوم از نوع FEED […]مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی با بیان اینکه مدول دوم تصفیه‌خانه بزرگ فاضلاب تبریز از سال ۹۵ با قراردادی به مبلغ ۱۸۲ میلیارد تومان در دو فاز مایع و لجن آغاز شده است، گفت: سویل بخش مایع بیش‌ از ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و فرآیند تصفیه فاضلاب مدول دوم از نوع FEED STEP بوده که این نوع فرایند از نوع فرآیندهای لجن فعال با قابلیت حذف ازت و فسفر بوده است.

به گزارش قلم پرس،از تبریز، محمد خانی ظهر صبح امروز در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به شبکه فاضلاب استان اظهار کرد: در حال حاضر ۱۷ شهر استان دارای شبکه فاضلاب می باشد که شهر تبریز با حدود ۹۰درصد بالاترین میزان شبکه را دارا است.

وی در مورد تصفیه خانه فاضلاب کلانشهر تبریز ادامه داد: تصفیه‌خانه اصلی تبریز از سال ۸۰ شروع به کارکرده است و فازدوم تصفیه خانه فاضلاب تبریز که جزو بزرگترین تصفیه‌خانه‌های در حال ساخت کشور است و فاضلاب یک میلیون نفر را تصفیه خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی تاکید کرد: احداث مدول دوم تصفیه‌خانه بزرگ فاضلاب تبریز از سال ۹۵ با قراردادی به مبلغ ۱۸۲ میلیارد تومان در دو فاز مایع و لجن آغاز شده است.

خانی ادامه داد: سویل بخش مایع بیش‌ از ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و فرآیند تصفیه فاضلاب مدول دوم از نوع FEED STEP بوده که این نوع فرآیند از نوع فرآیندهای لجن فعال با قابلیت حذف ازت و فسفر بوده و با توجه به مرحله‌ای بودن سیستم توزیع فاضلاب در واحد بیولوژیکی، یکی از پیشرفته‌ترین و کارآمدترین فرایندهای به‌ روز تصفیه فاضلاب شهری است.

رئیس هیئت مدیره شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی احداث تصفیه خانه را فرصتی مناسب برای کمتر شدن مشکلات زیست محیطی در سال های آینده با توجه به افزایش جمعیت شهر تبریز برشمرد.

وی گفت: پساب حاصل از تصفیه خانه فاضلاب می تواند به مداراستفاده برگردد و به تأمین آب صنعت، کشاورزی و مخصوصا احیای دریاچه ارومیه کمک شایانی خواهد کرد.

خانی تصریح کرد: از اهداف مهم طرح احداث مدول دوم تصفیه‌خانه فاضلاب کلان‌شهر تبریز، استفاده از پساب تولیدی به‌عنوان تأمین‌کننده عمده آب مورد نیاز دریاچه ارومیه می‌باشد که با تکمیل و بهره‌برداری فاز دو بالغ ‌بر ۷۵ میلیون مترمکعب در سال پساب تصفیه‌شده به دریاچه ارومیه انتقال یابد همچنین جمعیت تحت پوشش این طرح یک میلیون نفر و ظرفیت تصفیه‌خانه نیز ۲۰۷ هزار متر مکعب در شبانه‌روز است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی ادامه داد: این تصفیه خانه برای افق ۱۴۲۰ و تحت پوشش قرار دادن یک میلیون نفر جمعیت طراحی شده است.

انتهای پیام/