مدارس و مراکز آموزشی بستری مناسب را برای خلاق شدن دانش آموزان است
مدارس و مراکز آموزشی بستری مناسب را برای خلاق شدن دانش آموزان است
نماینده تبریز، اسکو و آذرشهر، با اشاره به اینکه جشنواره رینوفست موجب آشنایی دانش آموزان با علم نوین می‌شود، گفت: مدارس و مراکز آموزشی از جمله مکان‌هایی هستند که زمینه و بستر مناسب را برای خلاق شدن دانش آموزان فراهم می‌کند.

به گزارش قلم پرس، علی جعفری آذر صبح روز یکشنبه در همایش توسعه علم و فناوری در حوزه دانش آموزی، با تاکید بر اینکه در هیچ نقطه مشارکت صددرصدی برای انتخابات وجود ندارد، افزود: حضور مردم در انتخابات و همچنین حماسه آفرینی‌شان در تشیع شهدای خدمت، موجب اقتدار نظام شده است.
وی ضمن اشاره به اینکه دولت جدید باید در جهت رفع عقب ماندگی های کشور و همچنین استان زمینه هایی را فراهم سازد، ادامه داد: برگزاری جشنواره هایی همانند رینوفست، زمینه را برای ارتقای خلاقیت دانش آموزان فراهم می‌کند.
نماینده تبریز، اسکو و آذرشهر، با اشاره به اینکه جشنواره رینوفست موجب آشنایی دانش آموزان با علم نوین می‌شود، اظهار کرد: مدارس و مراکز آموزشی از جمله مکان‌هایی هستند که زمینه و بستر مناسب را برای خلاق شدن دانش آموزان فراهم می‌کند.

جعفری آذر گفت: دستیابی به علوم مختلف از جمله عواملی است که موجب سلطه کشورها شده و در این خصوص یکی از محورهایی که برای توسعه کشور مورد توجه قرار داده شده است توجه به علوم مختلف است.

وی ضمن تاکید بر اینکه تبدیل دانش نظری و ایده‌های خلاق به محصولات ثروت آفرین امر مهمی است، بیان کرد: برای تحقیق این امر مه دستگاه‌ها باید در کنار هم قرار گیرند.

رئیس ستاد اجرایی دومین جشنواره نوآوری و فناوری دانش آموزی رینوفست در حاشیه این همایش، توجه به توسعه نوآوری و خلاقیت را امری ضروری دانست و گفت: اصلی‌ترین فلسفه اصولی سازمان ربع رشیدی، استفاده از ظرفیت‌های موجود و ایجاد هم‌افزایی بین بازیگران حوزه نوآوری و فناوری در منطقه است.
وی افزود: سازمان ربع رشیدی زیر سایه حمایت استانداری از سال ۱۳۹۳ به فعالیت پرداخت که پنجمین استان فعال در حوزه فناوری شناخته شده و مجوز شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری را کسب کرد.
کریم ضمن اشاره به شبکه سازی در حوزه‌های مختلف و برگزاری رویداد رینوتکس، ادامه داد: جشنواره رینوفست در سال گذشته هفت هزار و ۵۰۰ درخواست از طرف دانش آموزان داشت که موفق به پذیرش هزار و و ۲۱۵ تیم از این تعداد درخواست شدیم.

او خاطرنشان کرد: به دنبال تغییرات اساسی و کیفی‌سازی هرچه بهتر این رویداد هستیم و امید داریم امسال با پذیرش بیش از سه هزار دانش آموز، شاهد رویداد بزرگتر و مناسب‌تری باشیم.
وی ضمن ابراز نگرانی از اینکه بیش از ۵۹ درصد دانشجویان و ۶۹ درصد اساتید به فکر مهاجرت از کشور هستند، ادامه داد: باید این موضوع را جدی گرفته و فرهنگ سازی کنیم.

مدیر کل آموزش و پرورش استان سند تحول بنیادین را که قانون اساسی تعلیم و تربیت کشور است، جامع‌ترین مبانی نظری در بین تمامی کشورها دانست و گفت: سند تحول بنیادین از زیردست دولت‌های مختلف عبور کرده و دچار تغییر تحولاتی شده است.
وی با بیان اینکه سند تحول بنیادین با گذر از چهار دولت و چهار نگاه متفاوت در چند ساعت تعریف شده است، افزود: یکی از تقسیم بندی‌های این ساعات، ساعت علم و فناوری است که این نشان از اهمیت فناوری و صنعت دارد.

سعادتی از جمله وظایف آموزش و پرورش را خروج دانش آموزانی با خلاقیت و نوآور به جامعه عنوان کرد و ادامه داد: افرادی برنده رقابت با دنیا هستند که خلاقیت و نوآوری داشته باشند؛ زیرا دنیای آینده، دنیای نبرد خلاقیت‌ها، فکرها و نبرد بردن فرصت‌های سرمایه‌گذاری و فرصت‌های ایجاد علم است.