مجموعه‌ ماشین‌سازی تبریز با بحران جدی روبه‌رو است
مجموعه‌ ماشین‌سازی تبریز با بحران جدی روبه‌رو است

دبیر برنامه توسعه فناوری ماشین‌سازی معاونت فناوری ریاست جمهوری گفت: با توجه به فرسوده بودن ماشین‌آلات کشاورزی در منطقه در صورت مشارکت تراکتورسازی تبریز با شرکت‌های EMC به‌راحتی می‌توان به سایر کشورها از جمله سوریه صادرات انجام داد.

به گزارش قلم پرس از تبریز، احمد طالبیان دبیر برنامه توسعه فناوری ماشین‌سازی معاونت فناوری ریاست جمهوری در دیدار با نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز اظهار کرد: مجموعه‌ ماشین‌سازی تبریز با بحران جدی روبه‌رو است و نیازمند نوسازی و تحولات فناوری است. واحدهای فنی و سودده ماشین‌سازی از این مجموعه جدا شده و به صورت مستقل فعالیت می‌کنند.

وی ادامه داد: ماشین‌سازی اراک از امکانات بسیار خوبی برخوردار است. قراردادهای ماشین‌سازی اراک به صورتEPCاست، بنابراین نیازمند حمایت‌هایی در سطح کلان است.

طالبیان خاطرنشان کرد: ایران در صنعت تراکتورسازی پتانسیل بسیار بالایی دارد. با توجه به فرسوده بودن ماشین‌آلات کشاورزی در منطقه در صورت مشارکت تراکتورسازی تبریز با شرکت‌های EMC به‌راحتی می‌توان به سایر کشورها از جمله سوریه صادرات انجام داد.

وی به ظرفیت‌های شهرک‌های فناوری کشور عمان تأکید کرد و گفت: شهرک فناوری در کشور عمان از ظرفیت‌های بسیار بالایی برخوردار است.

دبیر برنامه توسعه فناوری ماشین‌سازی معاونت فناوری ریاست جمهوری گفت: با توجه به هزینه‌های زیاد اولیه برای ثبت شرکت باید نهادهای دولتی از بخش خصوصی جهت توسعه بازار در عمان حمایت کنند.

خودکفایی در تولید تراکتور

نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز بر آمادگی بخش خصوصی استان برای همکاری با معاونت فناوری ریاست جمهوری در راستای استفاده از ظرفیت اتاق بازرگانی تأکید کرد.

ابوالفتح ابراهیمی گفت: از مهم‌ترین عوامل پیشرفت شرکت تراکتورسازی، جذب نخبه‌های علمی و فنی و حمایت از آن‌ها است. هم‌چنین با توجه به نقش اساسی ماشین‌آلات و تجهیزات نوین در توسعه‌ی صنایع، در راستای نوسازی تجهیزات اقدامات جدی در این مجموعه صورت گرفت.

تعرفه ۵ درصدی و واردات بی رویه کمر تولید تراکتور را شکسته است

نائب رئیس اتاق بازرگانی تبریز افزود: ایران در تولید تراکتور به خودکفایی رسیده است. تعرفه‌ واردات تراکتور در کشور رقمی معادل پنج درصد است که این موجب هموار شدن واردات تراکتور به کشور است. اما با توجه به قیمت پایین تراکتورهای ساخت داخل، ارائه‌ی خدمات پس از فروش و کیفیت بالای آن و برخورداری از مزیت رقابتی، واردات تراکتور کاهش یافته است.

ابراهیمی تاکید کرد: تداوم و ثبات مدیریتی از الزامات تحقق اهداف سازمانی است. باید برای مدیران جهت پیاده‌سازی برنامه‌های توسعه‌ای فرصت کافی داده شود تا از این طریق بتوانند موجبات توسعه و نیل به اهداف را فراهم آورند. از طرفی تجارب مدیریتی در زمان تغییر مدیریت، به مدیران جوان بایستی انتقال داده شود.

وی تصریح کرد: اعزام تجار و صاحبان صنایع به عمان برای بازدید از شهرک فناوری عمان و شرکت در نمایشگاه‌های تخصصی در دستور کار قرار گیرد و رایزنان بازرگانی به عنوان ماموران سازمان توسعه‌ی تجارت و صندوق ضمانت صادرات باید در راستای حمایت از بخش خصوصی، به امور مربوط به تجارت بین‌المللی، و سایر مسائل اقتصادی بیش از پیش توجه کنند.

احمدی کشالی رئیس صندوق پژوهش و فناوری آذربایجان‌شرقی نیز در این دیدار گفت: صندوق پژوهش و فناوری استان برای مجموعه‌ی ماشین‌سازی تبریز برنامه‌های حمایتی در حوزه‌ی لیزینگ و کارگزاری در نظر دارد.

انتهای پیام/